Categories: Aktualności

Ubezpieczenie nieruchomości – czy można zrezygnować z polisy w trakcie jej trwania?

Zawierając umowę ubezpieczenia nieruchomości określamy czas jej trwania – zazwyczaj jest to rok, dwa lub trzy lata. Po tym terminie polisa wygasa. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, kiedy jeszcze w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej chcemy z niej zrezygnować. Czy jest to możliwe?

Czy ubezpieczenie domu lub mieszkania jest potrzebne?

Zazwyczaj jesteśmy zobligowani do ubezpieczenia nieruchomości w przypadku kredytu hipotecznego. I gdy spłacimy hipotekę pojawia się pytanie – czy kontynuować polisę? Mimo tego, że nie mamy takiego obowiązku warto przyjrzeć się bliżej ofercie rynkowej, bowiem w razie zalania, pożaru czy innych zdarzeń losowych, naprawienie szkody z własnych środków może okazać się bardzo kosztowne.

Przypominamy, że ubezpieczenie domu w podstawowych wariantach obejmuje zazwyczaj ochroną mury i elementy stałe oraz ruchomości domowe (wyposażenie). Polisę łatwo możemy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Zakres można rozszerzyć o ochronę przed kradzieżą z włamaniem, powodzią, stłuczeniem szyb, przepięciami elektrycznymi czy dewastacją. Jeśli mieszkanie wynajmujemy możemy dokupić ubezpieczenie OC najemcy.

Wypowiedzenie ubezpieczenia a koniec okresu obowiązywania umowy

Polisę ubezpieczeniową możemy zwykle wykupić na okres 12 miesięcy, ale termin obowiązywania umowy może wynosić również 2 lub 3 lata czy obejmować ochroną określoną liczbę dni. Informacje na temat tego, czy polisa odnawia się automatycznie, czy wygasa, znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego produktu.

Jeżeli w OWU znajdziemy zapis odnośnie automatycznego odnowienia polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wysłać do nas pismo przypominające o zapłacie kolejnej składki. Taki dokument powinien dotrzeć do nas na 15 dni przed wygaśnięciem obecnej umowy. Wtedy może nastąpić rozwiązanie umowy ubezpieczenia – zazwyczaj mamy na to 20 dni od otrzymania powiadomienia. Co ważne, nie mamy obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia ani też nie ponosimy żadnych konsekwencji z tego tytułu.

Natomiast, gdy w OWU nie ma informacji o automatycznym odnowieniu to wraz z końcem umowy wygasa ochrona ubezpieczeniowa. Może się okazać, że towarzystwo ubezpieczeniowe prześle do nas ofertę wznowienia polisy. Jednak, jeśli nie będziemy nią zainteresowani, nie musimy sporządzać żadnych dokumentów wypowiedzenia – wystarczy, że nie opłacimy nowej składki.

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu?

Istnieje kilka sytuacji, w których umowa ubezpieczenia może zostać wypowiedziana. Jednak zanim przystąpimy do sporządzania wniosku, warto dokładnie zapoznać się z zapisami polisy i OWU. Tam znajdziemy wszystkie informacje, czy i w jakich okolicznościach ubezpieczyciel zgadza się na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania.

Zgodnie z kodeksem cywilnym mamy możliwość odstąpienia od umowy ubezpieczenia. Jeśli polisa zawarta jest na okres dłuższy niż 6 miesięcy, wypowiedzenie umowy domu czy mieszkania możemy złożyć w ciągu 30 dni od daty jej podpisania. Gdy umowa jest zawarta na firmę, na odstąpienie od niej mamy tylko 7 dni od chwili podpisania dokumentów. Przekroczenie tych terminów skutkuje kontynuacją polisy do końca okresu jej trwania i oczywiście obowiązkiem regularnego opłacania składek. Nie zapominajmy jednak o tym, że za okres udzielanej ochrony musimy uiścić składkę.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania można też złożyć w przypadku sprzedaży nieruchomości.

Zdarzają się również sytuacje, w których nieruchomość ulega całkowitemu zniszczeniu. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie lub odmówi rekompensaty – w takim wypadku przysługuje nam również prawo wypowiedzenia umowy, o ile taki zapis jest zawarty w umowie lub OWU.

Wypowiedzenie ubezpieczenia domu przez ubezpieczyciela

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie tylko ubezpieczony, ale także zakład ubezpieczeń ma prawo do tego, by rozwiązać polisę. Jednak do takich przypadków może dojść tylko w określonych okolicznościach.

Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy ubezpieczyciel podjął działania odszkodowawcze, zanim ubezpieczony opłacił składki, a ów ubezpieczony nie dotrzymał terminu spłaty. Inną okolicznością jest, gdy ubezpieczony otrzymał maksymalne odszkodowanie po zgłoszonej szkodzie.

Czasami też towarzystwo ubezpieczeń w momencie zawierania umowy nie zostaje poinformowane o okolicznościach, które mogą znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia szkody.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia może też nastąpić w przypadku, gdy nieruchomość zmieniła właściciela, na przykład w wyniku umowy sprzedaży czy darowizny.

Podsumowując, mając zamiar złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia nieruchomości w pierwszym kroku powinniśmy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To tam znajdziemy informacje dotyczące terminów i warunków rezygnacji z polisy – oczywiście gdy nie są ściśle określone prawnie.

Źródło: UNIQA

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago