Zawierając umowę ubezpieczenia nieruchomości określamy czas jej trwania – zazwyczaj jest to rok, dwa lub trzy lata. Po tym terminie polisa wygasa. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, kiedy jeszcze w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej chcemy z niej zrezygnować. Czy jest to możliwe?
Zazwyczaj jesteśmy zobligowani do ubezpieczenia nieruchomości w przypadku kredytu hipotecznego. I gdy spłacimy hipotekę pojawia się pytanie – czy kontynuować polisę? Mimo tego, że nie mamy takiego obowiązku warto przyjrzeć się bliżej ofercie rynkowej, bowiem w razie zalania, pożaru czy innych zdarzeń losowych, naprawienie szkody z własnych środków może okazać się bardzo kosztowne.
Przypominamy, że ubezpieczenie domu w podstawowych wariantach obejmuje zazwyczaj ochroną mury i elementy stałe oraz ruchomości domowe (wyposażenie). Polisę łatwo możemy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Zakres można rozszerzyć o ochronę przed kradzieżą z włamaniem, powodzią, stłuczeniem szyb, przepięciami elektrycznymi czy dewastacją. Jeśli mieszkanie wynajmujemy możemy dokupić ubezpieczenie OC najemcy.
Polisę ubezpieczeniową możemy zwykle wykupić na okres 12 miesięcy, ale termin obowiązywania umowy może wynosić również 2 lub 3 lata czy obejmować ochroną określoną liczbę dni. Informacje na temat tego, czy polisa odnawia się automatycznie, czy wygasa, znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego produktu.
Jeżeli w OWU znajdziemy zapis odnośnie automatycznego odnowienia polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wysłać do nas pismo przypominające o zapłacie kolejnej składki. Taki dokument powinien dotrzeć do nas na 15 dni przed wygaśnięciem obecnej umowy. Wtedy może nastąpić rozwiązanie umowy ubezpieczenia – zazwyczaj mamy na to 20 dni od otrzymania powiadomienia. Co ważne, nie mamy obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia ani też nie ponosimy żadnych konsekwencji z tego tytułu.
Natomiast, gdy w OWU nie ma informacji o automatycznym odnowieniu to wraz z końcem umowy wygasa ochrona ubezpieczeniowa. Może się okazać, że towarzystwo ubezpieczeniowe prześle do nas ofertę wznowienia polisy. Jednak, jeśli nie będziemy nią zainteresowani, nie musimy sporządzać żadnych dokumentów wypowiedzenia – wystarczy, że nie opłacimy nowej składki.
Istnieje kilka sytuacji, w których umowa ubezpieczenia może zostać wypowiedziana. Jednak zanim przystąpimy do sporządzania wniosku, warto dokładnie zapoznać się z zapisami polisy i OWU. Tam znajdziemy wszystkie informacje, czy i w jakich okolicznościach ubezpieczyciel zgadza się na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania.
Zgodnie z kodeksem cywilnym mamy możliwość odstąpienia od umowy ubezpieczenia. Jeśli polisa zawarta jest na okres dłuższy niż 6 miesięcy, wypowiedzenie umowy domu czy mieszkania możemy złożyć w ciągu 30 dni od daty jej podpisania. Gdy umowa jest zawarta na firmę, na odstąpienie od niej mamy tylko 7 dni od chwili podpisania dokumentów. Przekroczenie tych terminów skutkuje kontynuacją polisy do końca okresu jej trwania i oczywiście obowiązkiem regularnego opłacania składek. Nie zapominajmy jednak o tym, że za okres udzielanej ochrony musimy uiścić składkę.
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania można też złożyć w przypadku sprzedaży nieruchomości.
Zdarzają się również sytuacje, w których nieruchomość ulega całkowitemu zniszczeniu. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie lub odmówi rekompensaty – w takim wypadku przysługuje nam również prawo wypowiedzenia umowy, o ile taki zapis jest zawarty w umowie lub OWU.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie tylko ubezpieczony, ale także zakład ubezpieczeń ma prawo do tego, by rozwiązać polisę. Jednak do takich przypadków może dojść tylko w określonych okolicznościach.
Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy ubezpieczyciel podjął działania odszkodowawcze, zanim ubezpieczony opłacił składki, a ów ubezpieczony nie dotrzymał terminu spłaty. Inną okolicznością jest, gdy ubezpieczony otrzymał maksymalne odszkodowanie po zgłoszonej szkodzie.
Czasami też towarzystwo ubezpieczeń w momencie zawierania umowy nie zostaje poinformowane o okolicznościach, które mogą znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia szkody.
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia może też nastąpić w przypadku, gdy nieruchomość zmieniła właściciela, na przykład w wyniku umowy sprzedaży czy darowizny.
Podsumowując, mając zamiar złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia nieruchomości w pierwszym kroku powinniśmy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To tam znajdziemy informacje dotyczące terminów i warunków rezygnacji z polisy – oczywiście gdy nie są ściśle określone prawnie.
Źródło: UNIQA
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…