Zazwyczaj umowa ubezpieczenia domu lub mieszkania zawierana jest przez właściciela nieruchomości, który ma na względzie ochronę swojego majątku. Możliwie jest jednak ubezpieczenie mienia na cudzy rachunek. Na czym polega takie rozwiązanie?
Zawierając umowę ubezpieczenia możemy spotkać się z dwoma pojęciami:
Standardowo umowę ubezpieczenia domu lub mieszkania zawiera właściciel nieruchomości, który staje się wówczas jednocześnie ubezpieczającym i ubezpieczonym. Ale to nie jedyne rozwiązanie. Kodeks cywilny wskazuje, iż ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek. Co więcej, ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ubezpieczenia. Jak wygląda to w rzeczywistości? Jedna osoba zawiera umowę ubezpieczenia, której przedmiotem jest interes majątkowy innej osoby. Warto pamiętać, że kwestie związane z zawarciem umowy ubezpieczeniowej na cudzy rachunek są regulowane prawnie. Obowiązującym aktem prawny jest wspomniana już ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, a dokładnie art. 808.
Istotne jest to, że zarówno na ubezpieczającego, jak i ubezpieczonego nałożone są pewne prawa i obowiązki. Ubezpieczający wypełnia wniosek ubezpieczeniowy, składa oświadczenie woli o zawarciu umowy i na koniec zobowiązany jest opłacić składkę określoną przez ubezpieczyciela. Z kolei na umowie ubezpieczeniowej znajdują się dane ubezpieczającego, który jest stroną umowy ubezpieczenia. Uwaga! Złożenie oświadczenia o zawarciu umowy ubezpieczenia oznacza równocześnie zobowiązanie do uregulowania składki ubezpieczeniowej w ustalonej wysokości.
Warto zaznaczyć, że ubezpieczony w procesie zakupu ubezpieczenia może być zobowiązany podać do wiadomości ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczności, o które ubezpieczyciel pytał np. w formularzu oferty. To obowiązek obciążający ubezpieczonego na równi z ubezpieczającym, chyba że ubezpieczony nie wie o zawarciu umowy na jego rzecz. Wówczas nie będzie on mógł odpowiadać na pytania ubezpieczyciela. Co istotne, ubezpieczony ma prawo domagać się wypłaty odszkodowania bezpośrednio od ubezpieczyciela, bez pośrednictwa ubezpieczającego.
Na ubezpieczającym ciąży również obowiązek polegający na tym, że jeśli zdecyduje się na zawarcie umowy na cudzy rachunek powinien poinformować ubezpieczonego o tym, że kupuje ubezpieczenie dla jego mienia. Ubezpieczający powinien także udostępnić mu OWU w dowolnej formie – fizycznej lub elektronicznej.
Zdawać się może, że zakup ubezpieczenia na cudzy rachunek niesie za sobą korzyści jedynie dla ubezpieczonego. Jak wiadomo to on otrzyma odszkodowanie, jeśli dojdzie do szkody. Jednak na kwestie związane z tym rozwiązaniem warto spojrzeć w szerszej perspektywie. Rozważania prawnicze wskazują, że zawarcie takiej umowy jest możliwe wtedy, gdy ubezpieczającego i ubezpieczonego łączy jakiś interes ubezpieczeniowy. W zależności od konkretnej sytuacji może to być m.in.:
Umowy tego typu są również zawierane w przypadku leasingu pojazdu – leasingobiorca, który formalnie nie jest jego właścicielem, kupuje ubezpieczenie samochodu na kogoś innego, czyli na leasingodawcę, który dysponuje prawem własności do auta.
Źródło: LINK4
W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…
Bank Pekao rozbudowuje swoją ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną transformację.…
Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń…
Ubezpieczenie garażu nie zawsze wydaje się oczywiste. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że na rynku…
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…