Aktualności

Ubezpieczenie szkolne dziecka – czy wystarczy na wakacjach?

Mimo tego, że rok szkolny dopiero się skończył warto odpowiednio wcześnie przyjrzeć się kwestii ubezpieczenia szkolnego. Tym bardziej, że każdy rodzić powinien wiedzieć jak dobrze ubezpieczyć dziecko i na jakie świadczenia może liczyć przy ubezpieczeniu grupowym i indywidualnym.

Ubezpieczenie szkolne

Zazwyczaj już na początku roku szkolnego otrzymujemy informacje na temat ubezpieczenia dziecka – niestety często odnoszą się one jedynie do wysokości składki za ubezpieczenie grupowe. Tu warto dodać, że oferty szkolne przygotowywane są dla wszystkich uczniów placówki i jest to tradycyjne ubezpieczenie NNW dla dziecka. 

Jednak nie każdy wie, że nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe – rodzice mają prawo do tego, by ubezpieczyć dziecko samodzielnie. Do wyboru mamy zazwyczaj dwie możliwości – przystąpić do ubezpieczenia NNW w szkole i uzupełnić to ubezpieczenie dodatkowymi pakietami prywatnie lub samodzielnie skomponować polisę dopasowaną do swoich potrzeb.

Wypadek w szkole a wypadek na wakacjach

Niekiedy polisy szkolne, z uwagi na ograniczony zakres, obejmują ochroną tylko te zdarzenia, które miały miejsce w szkole, w drodze do szkoły lub na dodatkowych treningach. Niezwykle istotne jest także to, że ubezpieczenie szkolne nie działa podczas wyjazdów zagranicznych.

Natomiast indywidualne ubezpieczenie dziecka zapewnia ochronę ubezpieczeniową przez całą dobę, na terenie Polski i za granicą. Co więcej nie ma znaczenia to, gdzie doszło do zdarzenia – za złamaną rękę na wycieczce w Hiszpanii również otrzymamy świadczenie.

Ubezpieczenie szkolne – dlaczego jest tańsze?

Praktyka pokazuje, że zazwyczaj niska składka ubezpieczenia szkolnego wynika z małych sum ubezpieczenia. Co więcej, kwota świadczenia liczona jest procentowo według tabeli. Oznacza to, że każdy uraz ma swój procentowy odpowiednik uszczerbku na zdrowiu. Niektóre oferty, które są dostępne na rynku, np. ubezpieczenie NNW dziecka od Nationale-Nederlanden, działa inaczej – podpisując umowę, z góry wiemy, jaka jest wysokość świadczenia za konkretne urazy, np. od 600 do tysiąca złotych za złamanie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku ubezpieczenia szkolnego limitem wypłat jest suma ubezpieczenia. Zatem może się okazać, że kilka nieszczęśliwych zbiegów okoliczności lub jeden poważniejszy wypadek wyczerpie całą tę kwotę. Dlatego warto wybierać produkty, które nie mają limitu wypłat – co w praktyce oznacza ile zdarzeń, tyle świadczeń.

Zakres ubezpieczenia dopasowany do potrzeb

Jak już wyżej pisaliśmy, ubezpieczenie szkolne to oferta grupowa – jest taka sama dla wszystkich. Z kolei decydując się na zakup ubezpieczenia indywidualnego sami możemy wybrać zakres polisy, dzięki czemu ochrona będzie dobrze dopasowana do potrzeb naszego dziecka.

Wspomniana wcześniej oferta Nationale-Nederlanden pozwala na rozszerzenie standardowego NNW o pakiet Opieka po wypadku. Dzięki niemu dziecko po wypadku będzie mogło skorzystać z płatnych korepetycji. Niejednokrotnie opieka nad chorym dzieckiem wyklucza wyjazd do miasta, dlatego w ramach ubezpieczenia do domu przyjedzie lekarz, a przepisane przez niego lekarstwa zostaną nam dostarczone. Do tego, w razie potrzeby, ubezpieczyciel zapewni transport medyczny.

Natomiast pakiet Opieka umożliwi nam szybki dostęp do lekarzy, badań i rehabilitacji czy zabiegów ambulatoryjnych. Nasze dziecko będzie mogło skorzystać z 10 zabiegów rehabilitacyjnych po każdym zdarzeniu, a jeśli potrzebny będzie drobny sprzęt medyczno-rehabilitacyjny do domowego użytku, ubezpieczyciel pokryje koszt jego zakupu lub wypożyczenia (do tysiąca złotych).

Ubezpieczenie szkolne – wypłata świadczeń

Nie od dziś wiadomo, że wypadek dziecka stawia cały dom na głowie. Pieniądze na leczenie, opieka dla dziecka w domu, lekarstwa czy pomoc w nadrobieniu zaległości w szkole to tylko niektóre potrzeby, z którymi będziemy się musieli się zmierzyć.

Dlatego warto pamiętać, że w przypadku ubezpieczenia szkolnego świadczenie wypłacane jest zazwyczaj po obliczeniu trwałego uszczerbku na zdrowiu – niekiedy odbywa się to dopiero po rehabilitacji. Z kolei świadczenie z ubezpieczenia indywidualnego otrzymamy szybciej, bo zaraz po zgłoszeniu.

Decydując się na zakup ubezpieczenia szkolnego warto brać pod uwagę nie tylko cenę produktu, ale też zakres ochrony i warunki wypłaty świadczeń. Dzięki temu świadomie wybierzemy produkt, który będzie najlepszy dla nas i naszego dziecka.

Źródło: Nationale-Nederlanden

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago