Kolejki do specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia sprawiają, że na wizyty do niektórych lekarzy czekamy miesiącami. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Zatem jaka polisa będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfortowe korzystanie z usług medycznych?
Każdy, kto choć raz korzystał z prywatnej polisy zdaje już sobie sprawę, że ubezpieczenia tego typu są dopełnieniem ubezpieczenia zdrowotnego gwarantowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. I mimo tego, że nie stanowią dla niego alternatywy, można z nich korzystać równolegle. W dużym skrócie można powiedzieć, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych realizowanych we wskazanych przez ubezpieczyciela placówkach medycznych.
Jednak pamiętajmy o tym, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie zastąpi tego gwarantowanego przez NFZ. W nagłych wypadkach, gdy konieczne jest ratowanie życia, pacjent trafia do publicznego szpitala. Dlatego, by uniknąć wysokich kosztów leczenia powinniśmy pamiętać o tym, by zadbać również o opłacanie obowiązkowych składek na publiczną opiekę zdrowotną.
Zanim wybierzemy ubezpieczenie zdrowotne , warto zapoznać się z korzyściami, jakie wiążą się z ubezpieczeniem prywatnym. Tego typu polisa to przede wszystkim:
Niezwykle istotne jest to, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala na indywidualne dopasowanie usług. Wynika to z tego, że polisy zdrowotne dostępne są najczęściej zarówno w wariantach podstawowych, jak i rozszerzonych. Dzięki temu ubezpieczenie można dostosować nie tylko do własnych potrzeb, ale też i możliwości finansowych.
Bez wątpienia największym atutem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest dużo łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów. W przypadku indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego, by dostać się do specjalisty nie musimy posiadać skierowania od lekarza rodzinnego. Wystarczy, że umówimy się na dogodny dla nas termin. Co więcej, czas oczekiwania na taką wizytę wynosi zazwyczaj kilka dni, podczas gdy pacjenci korzystający z państwowej służby zdrowia, na wizytę u niektórych specjalistów muszą czekać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt miesięcy.
Jak już wcześniej wspominaliśmy ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do specjalistów, badań i zabiegów na najwyższym poziomie. Dlatego jeśli korzystamy z usług medycznych kilka lub kilkanaście razy w roku, powinniśmy rozważyć zakup dostosowanej do naszych potrzeb polisy zdrowotnej.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne przyda nam się także wówczas, gdy mamy dzieci w wieku przedszkolnym. Na wizytę u pediatry nie czekamy dłużej niż dobę, dzięki temu unikamy długiego oczekiwania w poczekalni z chorym i marudzącym dzieckiem, otrzymujemy szybką diagnozę i receptę. Również w przypadku starszych dzieci prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest wygodniejszym rozwiązaniem niż wizyty na NFZ.
Jeśli bywamy u specjalistów kilka razy w miesiącu najczęściej zmuszeni jesteśmy do korzystania z prywatnych wizyt, bowiem taka częstotliwość przyjęć w ramach NFZ graniczy z cudem. Dlatego w takiej sytuacji warto rozważyć zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wówczas ponosimy jedynie koszt polisy – nie płacąc za każdą wizytę u specjalisty.
Ubezpieczenie medyczne indywidualne sprawdza się także wtedy, gdy powinniśmy często robić badania laboratoryjne, w ramach kontroli swojego stanu zdrowia. Niektóre badania, w zależności od wieku i płci, trzeba wykonywać często i regularnie, np. morfologię krwi, lipidogram, badanie poziomu glukozy we krwi, cytologię, USG gruczołu krokowego, kolonoskopię itp. A posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego umożliwi nam nie tylko szybkie zapisy na te badania, ale też i krótki czas oczekiwania.
Wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres świadczeń, bowiem musi on odpowiadać naszym potrzebom. Dlatego chcąc zakupić najlepsze dla siebie ubezpieczenie należy rozważyć, czego tak naprawdę oczekujemy.
Przy wyborze prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:
Przypominamy, że wszelkie informacje o zakresie usług, karencji, limitach usług oraz innych ograniczeniach są zawsze zapisane w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Dlatego przed podpisaniem umowy powinniśmy się z nimi dokładnie zapoznać.
Oferowane na naszym rynku pakiety medyczne różnią się między sobą ceną. Ta z kolei zależy przede wszystkim od zakresu oferowanych usług. Standardowo im dłuższa lista dostępnych świadczeń, tym więcej zapłacimy za polisę. Niekiedy cena może być też uzależniona od wieku osoby korzystającej z indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz liczby ubezpieczonych osób. Tu warto wspomnieć, że wiele firm oferuje pakiety rodzinne, które obejmują zarówno rodziców, jak i dzieci. W przypadku takich rodzinnych ubezpieczeń zdrowotnych cena na jednego członka rodziny jest zazwyczaj korzystniejsza niż cena ubezpieczenia wykupionego dla każdego osobno.
Źródło: UNIQA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…