Nikt z nas nie wyobraża sobie tego, że w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia może już więcej nie wrócić do pracy. A przecież o wypadek np. podczas uprawnia sportu nie jest trudno. Największym problemem staje się wówczas nie tylko brak zawodowego spełnienia, ale przede wszystkim nasza sytuacje finansowa. Jak zatem utrzymać się będąc osobą niezdolną do pracy? Czy warto kupić ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy?

Co oznacza niezdolność do pracy?

Zgodnie z aktualnymi przepisami niezdolna do pracy jest osoba, która:

  • całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i…
  • nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Warto jeszcze wyjaśnić, co oznacza niezdolność całkowita lub częściowa. Według ZUS odnosi się to do stanu, w jakim znajduje się poszkodowany oraz jego możliwości, jeśli chodzi o wykonywanie zawodu. W praktyce oznacza to, że nie każdy wypadek oznacza całkowitą niesprawność. Bowiem w przypadku niektórych urazów możliwe jest kontynuowanie aktywności zawodowej, jednak w innym charakterze niż dotychczas wykonywany rodzaj pracy.

Co może być przyczyną niezdolności do pracy?

Ze statystyk z ostatnich lat wynika, że około 44 procent przypadków dotyczy zdarzeń, do których doszło podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Zalicza się do tego między innymi wypadki przy pracy, urazy, pracę w niewygodnej pozycji lub w trudnych warunkach. Tylko nieco ponad 6 procent stanowią świadczenia wypłacane osobom, które stały się niezdolne do pracy na skutek wypadku, który miał miejsce w drodze do pracy lub domu.

Co ważne do stwierdzenia niezdolności do pracy może również dojść w wyniku choroby. Według statystyk, 50 procent świadczeń wypłacanych z tego tytułu przysługuje osobom cierpiącym z powodu chorób zawodowych. I nie trzeba pracować w niebezpiecznej branży, by zostało to stwierdzone. Pracownik kotłowni lub huty szkła może otrzymać świadczenie w wyniku zatrucia wywołanego przez szkodliwe związki chemiczne. Pylica płuc to schorzenie dotykające górników lub spawaczy. Choroby głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem dotykają nie tylko śpiewaków, ale też nauczycieli. Analizy pokazują, że problemy tego typu dotykają przedstawicieli naprawdę różnych grup zawodowych.

Świadczenia z powodu niezdolności do pracy

W jaki sposób można otrzymać świadczenie z powodu niezdolności do pracy? By uzyskać orzeczenie należy poinformować swojego pracodawcę, a następnie zwrócić się z wnioskiem do ZUS-u. Następnie wskazany przez Zakład Ubezpieczeń specjalista w wyznaczonym terminie przeprowadzi badania, na podstawie, których stwierdzi, jaki jest charakter niezdolności do pracy. Ostatecznie na podstawie lekarskiego orzeczenia wydana zostanie decyzja o przyznaniu renty, która często jest jedynym źródłem utrzymania. Niestety jej wysokość często nie spełnia oczekiwań osób poszkodowanych. Ze statystyk ZUS-u wynika, że w ubiegłych latach przeciętna renta wypłacana z tytułu niezdolności wynosiła 1616 zł. W praktyce osoby niezdolne do pracy mogą mieć kłopot z tym, by pokryć swoje miesięczne wydatki, które często obciążone są dodatkowo kosztami związanymi z leczeniem choroby lub urazu.

Ubezpieczenie niezdolności do pracy

Dlaczego warto rozważyć zakup ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy? Ubezpieczyciele ramach polisy zapewniają wypłatę świadczeń, które mogą wynosi od 50 do 100 procent sumy ubezpieczenia z umowy podstawowej. Zapewnia to uzyskanie środków finansowych na leczenie i rekonwalescencję bez obaw o dochody. Z umową ubezpieczenia zyskamy pewność, że w tak trudnej sytuacji nie zostaniemy bez środków do życia.

Źródło: UNIQA