Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń w I półroczu 2020 roku poszkodowani otrzymali prawie 20 mld złotych odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych. I mimo tego, że pandemia znacznie ograniczyła ruch pojazdów odszkodowań z OC było niemalże tyle samo co w ubiegłym roku. Z opublikowanych danych wynika, że z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wypłacono 4,5 mld złotych.
Dane opublikowane przez PIU pokazują, że ubezpieczyciele wypłacili 19,7 mld złotych odszkodowań i świadczeń dla poszkodowanych, w tym:
Wyniki z pierwszego półrocza 2020 roku wskazują, że ubezpieczyciele ulokowali w obligacjach i innych papierach wartościowych (wspierających gospodarkę i finanse publiczne) prawie 82 mld złotych aktywów. Z kolei ponad 16 mld złotych aktywów zostało ulokowanych w akcjach spółek GPW i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu. Zaś podatek dochodowy jaki zapłacili ubezpieczyciele wyniósł ponad 800 mln złotych.
– Na ubezpieczenia wydaliśmy w I półroczu tego roku 31,5 mld zł. To zaledwie o 2 proc. mniej niż przed rokiem. Oznacza to, że mimo pandemii nie rezygnujemy z ochrony ubezpieczeniowej. Jest to szczególnie istotne dziś, kiedy na skutek gorszej sytuacji finansowej, szkody ubezpieczeniowe mogą być dla naszych portfeli bardziej dotkliwe niż zazwyczaj – mówi J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Z analizy danych sektora ubezpieczeń wynika, że na ochronę ubezpieczeniową swoich pojazdów wydaliśmy w I półroczu 2020 roku 11,6 mld złotych, z czego około 7,3 mld złotych stanowiły składki na OC, a 4,3 mld złotych składki na ubezpieczenie autocasco. Polisy chroniące domy, mieszkania i firmy przed skutkami żywiołów miały wartość 2 mld złotych.
– W wynikach za I półrocze 2020 r. obserwujemy wzrost odszkodowań w szkodach rolnych, spowodowanych przymrozkami wiosennymi. Widać również, że mimo pandemii i ograniczeń w ruchu pojazdów, wypłaty z OC i autocasco są na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.
Mimo pandemii na ubezpieczenia na życie w pierwszej połowie tego roku wydaliśmy 10,1 mld złotych, co stanowi jedynie o 4,4 procent mniej niż w minionym roku.
– Na rynku życiowym od kilku lat widać wyraźne zmiany w produktach o charakterze inwestycyjnym i oszczędnościowym. Dominują polisy ze składką regularną, a spadek wypłacanych z nich świadczeń oznacza, że nie rezygnujemy z nich, traktując je jako długoterminowy kapitał – podkreśla J. Grzegorz Prądzyński.
Z opublikowanych informacji wynika, że ubezpieczyciele wypracowali w I półroczu 2020 roku 3,8 mld złotych zysku netto. Oznacza to 7 procentowy spadek w porównaniu do roku 2019.
– Ubezpieczyciele pełnią w gospodarce szczególną funkcję, łagodząc cykle koniunkturalne i będąc długoterminowym inwestorem w krajowe papiery wartościowe. Mają bardzo silną pozycję kapitałową, która pozwala im prowadzić bezpieczną działalność pomimo wahań koniunktury. Trzeba jednocześnie pamiętać, że skutki pandemii i spowolnienia gospodarczego dla rynku ubezpieczeniowego będziemy mogli lepiej ocenić za 2-4 kwartały. Większość umów zawiera się na rok, stąd w ubezpieczeniach recesja zawsze jest widoczna z pewnym opóźnieniem – podsumowuje J. Grzegorz Prądzyński.
Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…