Mimo tego, że uprawa cebuli jest dosyć wymagająca to stanowi w naszym kraju dosyć spory obszar. Niestety nikt nie jest w stanie zapanować nad nieprzewidywalnością pogody. Dlatego rolnicy powinni postawić na dobre zabezpieczenia przed ryzykami pogodowymi. Niewątpliwie właściwe ubezpieczenie może uchronić ich przed zmniejszeniem płynności finansowej.
Uprawa cebuli stawia duże wymagania agrotechnicznie. Nie można jednak zapanować nad nieprzewidywalnością pogody, która może doprowadzić do znacznej utraty w plonie cebuli. Jak zatem przebiega proces szacowania szkód w uprawach?
– Likwidacja szkód w przypadku upraw specjalnych jest kompleksowa, ponieważ mamy do czynienia nie tylko ze stratami ilościowymi – tak jak to ma miejsce w przypadku większości upraw rolniczych – lecz również ze stratami jakościowymi. Kiedy dojdzie do szkody, zarówno straty jakościowe jak i ilościowe muszą zostać uwzględnione i oszacowane, ale też oddzielone od szkód wyrządzonych przez ryzyka nie objęte ochroną lub spowodowanych błędami agrotechnicznymi. Obraz szkody w poszczególnych przypadkach zależy głównie od fazy rozwojowej, w której znajdowały się rośliny w dniu wystąpienia szkody – wskazują eksperci VH Polska.
Jednym z większych ryzyk wpływających na uprawy cebuli jest grad. Szkody spowodowane przez to zjawisko atmosferyczne dotykają zazwyczaj bardziej rozwinięte rośliny, bowiem liście tego warzywa są wrażliwe. Niestety to sprawia, że szybko może dojść do znaczącej ich utraty, tym samym do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej i osłabienia wzrostu cebul. A ostatecznie dochodzi do zmniejszenia plonu. Bez wątpienia wielkość szkody zależy przede wszystkim od fazy rozwojowej roślin w chwili wystąpienia szkody. Szczególnie, że fazy te charakteryzują się różnymi potencjałami do regeneracji. Z tego powodu rzeczoznawcy podczas likwidacji szkód szczególną uwagę zwracają na fazę rozwojową w dniu wystąpienia szkody. Ubezpieczyciel wskazuje, że np. w okresie przyrostu cebuli mają zazwyczaj miejsce szkody całkowite.
Ubezpieczyciel zaznacza, że w procesie likwidacji szkód rzeczoznawcy muszą uwzględnić bardzo zróżnicowane obrazy szkody. Z tego powodu zazwyczaj ustala się dwa terminy oględzin. Podczas oględzin wstępnych, które odbywają się krótko po zdarzeniu szkodowym, oceniane są wszystkie widoczne symptomy szkody, takie jak na przykład całkowita utrata roślin lub liści. Jednak szkody jakościowe w uprawie cebuli muszą zostać oszacowane krótko przed zbiorami. Wówczas rzeczoznawcy weryfikują to czy uderzenia gradu są widoczne na cebulach, czy rozwijają się tzw. „grube szyjki, jaki udział stanowią cebule o mniejszej średnicy lub cebule ze zgnilizną. Wynika to z tego, że wszystkie symptomy szkody należy dokładnie określić.
Podczas oględzin końcowych oceniana jest też strata ilościowa. Wynika ona z określonych podczas oględzin wstępnych symptomów szkodowych. Np. utrata liści: plon jest mniejszy niż zwykle z powodu utraty powierzchni asymilacyjnej. Ale, o ile mniejszy? VH Polska wskazuje, że rzeczoznawca może dokonać oceny przy pomocy obszernej bazy danych, która opiera się na wynikach prowadzonych doświadczeń polowych i latach obserwacji podobnych szkód. Tym samym w przypadku cebuli możliwe jest określenie jaka strata plonu jest skutkiem stwierdzonej redukcji liści. Jest to spora pomoc dla rzeczoznawców i umożliwia dokładną ocenę szkody.
Ubezpieczyciel zaznacza, że ostateczny ubytek w plonie w procentach, ustalany jest na podstawie stwierdzonych symptomów szkody. Jednak pod pewnymi warunkami należy też oddzielić szkody wyrządzone przez nieubezpieczone czynniki np. błędy w uprawie, zdarzenia pogodowe. Proces ten wymaga nie tylko doświadczenia w likwidacji szkód, ale także dobrych kompetencji dotyczących znajomości danej uprawy. Dlatego rzeczoznawcy VH Polska to fachowcy, którzy bardzo dobrze znają branżę rolniczą. Dzięki temu, że odbywają intensywne szkolenia zarówno teoretyczne jak i praktyczne, zapewniają klientom posiadającym ubezpieczenia upraw poprawnie merytoryczną ocenę szkody.
Źródło: VH Polska
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…