Aktualności

VH współorganizatorem seminarium w temacie likwidacji szkód w uprawach

Na początku września odbyło się seminarium organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Rolnych AIAG. Tematem wydarzenia, którego współorganizatorem było także Vereinigte Hagel była likwidacja szkód w kukurydzy. 

Seminarium w temacie likwidacji szkód w uprawach 

W dniach od 30 sierpnia do 1 września odbywało się seminarium AIAG, którego tematem była likwidacja szkód w kukurydzy. Podczas wydarzenia ponad 170 uczestników reprezentujących ubezpieczycieli, reasekuratorów i brokerów rolnych spotkało się na polach pod Berlinem, aby wymienić swoje opinie i doświadczenia w zakresie likwidacji szkód spowodowanych takimi ryzykami jak huragan i susza. 

– Gwałtowne gradobicia i burze, ale coraz częściej także susze, prowadzą do zwiększonego ryzyka strat w plonach w gospodarstwach rolnych. W związku ze wzrostem ekstremalnych zjawisk pogodowych i coraz większą złożonością szkód (spowodowanych jednoczesnym wystąpieniem kilku ryzyk), międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie likwidacji szkód staje się coraz ważniejsza – mówi Michael Lösche, dyrektor oddziału VH POLSKA i członek komisji eksperckiej ds. szkód w AIAG. 

Warto dodać, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Rolnych AIAG (Association Internationale des Assureurs de la Production Agricole) to organizacja, która zrzesza ponad 100 ubezpieczycieli, reasekuratorów i brokerów zajmujących się ubezpieczeniami rolnymi. Stowarzyszenie, które założono w 1951 r. w Paryżu działa już w przeszło 20 krajach na świecie. 

Tegoroczne seminarium, którego gospodarzami byli niemieccy ubezpieczyciele koncentrowało się na likwidacji szkód spowodowanych przez huragany i susze w kukurydzy. Jak możemy przeczytać, ocena symulowanych szkód odbyła się na specjalnie przygotowanych polach Leibniz Centre for Agricultural Landscape Research (ZALF) w Müncheberg. Podzieleni na dwanaście grup uczestnicy mieli za zadanie oszacować ubytek w plonie, uwzględniając jednocześnie wpływ szkód obcych (choroby, szkodniki), a także ocenić wpływ poszczególnych ryzyk (szkody łączone). 

Wymiana doświadczeń w zakresie likwidacji szkód 

Coroczne seminaria AIAG i odbywające się co dwa lata kongresy zapewniają członkom Międzynarodowego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli Rolnych możliwość intensywnej wymiany metod pracy i doświadczeń w zakresie ubezpieczeń produkcji rolnej i szacowania szkód. W trakcie kilkudniowego seminarium, członkowie stowarzyszenia spotykają się, by wymienić opinie i doświadczenia w zakresie ubezpieczania ryzyk w produkcji rolnej, sadowniczej i ogrodniczej. 

– Wybierając ubezpieczenie i kupując polisę cały czas mamy nadzieję, że nic złego się nie stanie. Jednak, kiedy dojdzie do szkody, liczy się to, jaki zakres ochrony wybraliśmy, czy obejmuje on ryzyko, z którego wystąpiła szkoda, czy suma ubezpieczenia odpowiada realnej wartości potencjalnego plonu z uprawy. Najważniejsze jednak w ubezpieczeniach jest to, w jaki sposób ubezpieczyciel zaopiekuje się nami po wystąpieniu szkody. Dlatego, poczynając od zgłoszenia szkody, przez kontakt rzeczoznawcy, oględziny, po wypłatę odszkodowania, dbamy, by wszystkie procesy przebiegały szybko i w sposób jak najdogodniejszy dla rolnika. Najważniejszą rolę w całym procesie likwidacji odgrywają rzeczoznawcy – dodaje Michael Lösche. 

Odpowiednio przygotowani rzeczoznawcy 

Warto dodać, że Vereinigte Hagel, współorganizatora tegorocznego seminarium, reprezentowali współpracownicy z Niemiec, Włoch, Litwy i Polski, w tym kilku rzeczoznawców z VH POLSKA. Ubezpieczyciel podkreśla, że ich odpowiednie przygotowanie jest niezwykle istotne w procesie likwidacji szkód. 

W ustalaniu terminu oględzin kluczowy jest nie tylko czas, ale przede wszystkim wiedza, czasami z likwidacją trzeba się bardzo spieszyć, zdarza się, że już po kilku godzinach od zgłoszenia rzeczoznawcy są na polu u rolnika, z kolei inne szkody nie wymagają aż takiej szybkiej reakcji, ale trzeba je likwidować w dwóch etapach, bo dopiero po jakimś czasie od zdarzenia widać, jakie szkody wyrządziło dane ryzyko pogodowe. W VH POLSKA dbamy, aby nasi rzeczoznawcy byli odpowiednio przygotowani.  Właśnie, dlatego tak ważną rzeczą są seminaria, szkolenia, wspólne szacowanie szkód. Nasi specjaliści regularnie uczestniczą w seminariach organizowanych przez AIAG. Cieszę się, że w tym roku dodatkowo, korzystając z poletek doświadczalnych przygotowanych na seminarium AIAG, udało nam się zorganizować szkolenie dla większej grupy naszych rzeczoznawców. Ponad 30 z nich spotkało się 5 września i, podobnie jak kilka dni wcześniej, uczestnicy seminarium, wspólnie szacowali szkody z huraganu i suszy w kukurydzy – wyjaśnia Michael Lösche. 

Źródło: VH POLSKA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Polacy wyjeżdżają na Święta i Majówkę – rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi i Assistance 

Wielkanoc i długi weekend majowy coraz częściej spędzane są poza domem. W ślad za tym…

1 godzinę ago

KNF zakazuje DallBogg sprzedaży polis w Polsce

​Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała decyzję o zakazie prowadzenia działalności ubezpieczeniowej na terenie Polski przez…

2 godziny ago

UNIQA z tytułem Najlepszej Firmy Ubezpieczeniowej 

UNIQA otrzymała tytuł Najlepszej Firmy Ubezpieczeniowej w Polsce. Kapituła Konkursu Liderów Świata Finansów doceniła ubezpieczyciela za…

23 godziny ago

PZU zmienia dobrowolne ubezpieczenie OC Ogólnej 

PZU wprowadził zmiany do dobrowolnego ubezpieczenia OC Ogólnej. Produkt dzięki rozszerzonemu zakresowi terytorialnemu, elastycznemu zakresowi…

23 godziny ago

Fundacja PZU podpowiada jak rozpoznać fake newsa, clickbait, deepfake’a 

Fundacja PZU wystartowała z kampanią edukacyjno-społeczną #CzystyPrzekaz. W ramach akcji Magda Gessler, Mikołaj Roznerski i Szymon…

23 godziny ago

Nowy przewodnik prewencyjny dla firm od UNIQA 

UNIQA udostępniła nową wersję przewodnika prewencyjnego dla firm. W publikacji można znaleźć sprawdzone metody minimalizacji…

2 dni ago