Categories: Aktualności

VH współorganizatorem seminarium w temacie likwidacji szkód w uprawach

Na początku września odbyło się seminarium organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Rolnych AIAG. Tematem wydarzenia, którego współorganizatorem było także Vereinigte Hagel była likwidacja szkód w kukurydzy. 

Seminarium w temacie likwidacji szkód w uprawach 

W dniach od 30 sierpnia do 1 września odbywało się seminarium AIAG, którego tematem była likwidacja szkód w kukurydzy. Podczas wydarzenia ponad 170 uczestników reprezentujących ubezpieczycieli, reasekuratorów i brokerów rolnych spotkało się na polach pod Berlinem, aby wymienić swoje opinie i doświadczenia w zakresie likwidacji szkód spowodowanych takimi ryzykami jak huragan i susza. 

– Gwałtowne gradobicia i burze, ale coraz częściej także susze, prowadzą do zwiększonego ryzyka strat w plonach w gospodarstwach rolnych. W związku ze wzrostem ekstremalnych zjawisk pogodowych i coraz większą złożonością szkód (spowodowanych jednoczesnym wystąpieniem kilku ryzyk), międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie likwidacji szkód staje się coraz ważniejsza – mówi Michael Lösche, dyrektor oddziału VH POLSKA i członek komisji eksperckiej ds. szkód w AIAG. 

Warto dodać, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Rolnych AIAG (Association Internationale des Assureurs de la Production Agricole) to organizacja, która zrzesza ponad 100 ubezpieczycieli, reasekuratorów i brokerów zajmujących się ubezpieczeniami rolnymi. Stowarzyszenie, które założono w 1951 r. w Paryżu działa już w przeszło 20 krajach na świecie. 

Tegoroczne seminarium, którego gospodarzami byli niemieccy ubezpieczyciele koncentrowało się na likwidacji szkód spowodowanych przez huragany i susze w kukurydzy. Jak możemy przeczytać, ocena symulowanych szkód odbyła się na specjalnie przygotowanych polach Leibniz Centre for Agricultural Landscape Research (ZALF) w Müncheberg. Podzieleni na dwanaście grup uczestnicy mieli za zadanie oszacować ubytek w plonie, uwzględniając jednocześnie wpływ szkód obcych (choroby, szkodniki), a także ocenić wpływ poszczególnych ryzyk (szkody łączone). 

Wymiana doświadczeń w zakresie likwidacji szkód 

Coroczne seminaria AIAG i odbywające się co dwa lata kongresy zapewniają członkom Międzynarodowego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli Rolnych możliwość intensywnej wymiany metod pracy i doświadczeń w zakresie ubezpieczeń produkcji rolnej i szacowania szkód. W trakcie kilkudniowego seminarium, członkowie stowarzyszenia spotykają się, by wymienić opinie i doświadczenia w zakresie ubezpieczania ryzyk w produkcji rolnej, sadowniczej i ogrodniczej. 

– Wybierając ubezpieczenie i kupując polisę cały czas mamy nadzieję, że nic złego się nie stanie. Jednak, kiedy dojdzie do szkody, liczy się to, jaki zakres ochrony wybraliśmy, czy obejmuje on ryzyko, z którego wystąpiła szkoda, czy suma ubezpieczenia odpowiada realnej wartości potencjalnego plonu z uprawy. Najważniejsze jednak w ubezpieczeniach jest to, w jaki sposób ubezpieczyciel zaopiekuje się nami po wystąpieniu szkody. Dlatego, poczynając od zgłoszenia szkody, przez kontakt rzeczoznawcy, oględziny, po wypłatę odszkodowania, dbamy, by wszystkie procesy przebiegały szybko i w sposób jak najdogodniejszy dla rolnika. Najważniejszą rolę w całym procesie likwidacji odgrywają rzeczoznawcy – dodaje Michael Lösche. 

Odpowiednio przygotowani rzeczoznawcy 

Warto dodać, że Vereinigte Hagel, współorganizatora tegorocznego seminarium, reprezentowali współpracownicy z Niemiec, Włoch, Litwy i Polski, w tym kilku rzeczoznawców z VH POLSKA. Ubezpieczyciel podkreśla, że ich odpowiednie przygotowanie jest niezwykle istotne w procesie likwidacji szkód. 

W ustalaniu terminu oględzin kluczowy jest nie tylko czas, ale przede wszystkim wiedza, czasami z likwidacją trzeba się bardzo spieszyć, zdarza się, że już po kilku godzinach od zgłoszenia rzeczoznawcy są na polu u rolnika, z kolei inne szkody nie wymagają aż takiej szybkiej reakcji, ale trzeba je likwidować w dwóch etapach, bo dopiero po jakimś czasie od zdarzenia widać, jakie szkody wyrządziło dane ryzyko pogodowe. W VH POLSKA dbamy, aby nasi rzeczoznawcy byli odpowiednio przygotowani.  Właśnie, dlatego tak ważną rzeczą są seminaria, szkolenia, wspólne szacowanie szkód. Nasi specjaliści regularnie uczestniczą w seminariach organizowanych przez AIAG. Cieszę się, że w tym roku dodatkowo, korzystając z poletek doświadczalnych przygotowanych na seminarium AIAG, udało nam się zorganizować szkolenie dla większej grupy naszych rzeczoznawców. Ponad 30 z nich spotkało się 5 września i, podobnie jak kilka dni wcześniej, uczestnicy seminarium, wspólnie szacowali szkody z huraganu i suszy w kukurydzy – wyjaśnia Michael Lösche. 

Źródło: VH POLSKA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Firmy pod parasolem ochrony InterRisk

Sprzęt elektroniczny w dzisiejszych czasach stanowi nieodzowny element wyposażenia firm. Telefony komórkowe, tablety, laptopy, komputery stacjonarne,  oprogramowanie czy drukarki to…

2 dni ago
  • Aktualności

TUW PZUW: Prawie trzy czwarte pacjentów dobrze ocenia szpitale

Wyniki ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badani Opinii Społecznej we współpracy z TUW PZUW pokazują, że prawie trzy czwarte pacjentów…

2 dni ago
  • Top temat

Czy można mieć ubezpieczenie zdrowotne bez pracy?

Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ daje prawo do korzystania z powszechnej opieki medycznej na terenie całego kraju. Oznacza to, że pacjent…

2 dni ago
  • Aktualności

UNIQA ubezpieczy startujących na imprezach IRONMAN w Polsce

Zawodnicy, którzy wystartują w 2024 roku na zawodach serii IRONMAN w Polsce, zostaną objęci ochroną ubezpieczeniową UNIQA. Polisa obejmuje ryzyko następstw…

3 dni ago
  • Top temat

Zakaz wykonywania zawodu, tysiące złotych kary, wieloletnie procesy – to grozi za brak OC zawodowego

Przedstawiciele niektórych profesji m.in. zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych czy osoby wykonujące czynności agencyjne…

3 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenia obowiązkowe dla właściciela pojazdu

Który rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla właściciela pojazdu w Polsce? Kwestie te reguluje ustawa z 22 maja 2003 roku o…

3 dni ago