Zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i psychiatryczną rośnie z każdym rokiem. Dane TU Zdrowie pokazują, że w ubiegłym roku liczba konsultacji w zakresie zdrowia psychicznego znacznie wzrosła. Dlatego z myślą o swoich klientach ubezpieczyciel przygotował specjalne warsztaty.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja, obok zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu, jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie. Niestety aż 9 na 10 przypadków samobójstw powiązanych jest właśnie z depresją.
– Sięganie po pomoc psychologa czy psychiatry przestaje być tematem tabu. Coraz więcej osób ma świadomość, że pomoc specjalisty jest najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji. Istotne jest, aby sięgnąć po nią możliwe najszybciej. Wsparcia u specjalistów szukają zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak wyraźnie zauważamy, że przybywa najmłodszych korzystających z porad psychologów i psychiatrów. O ile w 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego liczba konsultacji dla dorosłych wzrosła o blisko 33%, to dla dzieci aż o 45 % – mówi Teresa Domańska, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie.
Specjaliści zaznaczają, że większe zapotrzebowanie na pomoc w zakresie zdrowia psychicznego w ostatnich latach to efekt nie tylko długotrwałej izolacji i lęku związanego z pandemią Covid-19, a również niepokoju wobec niestabilnej sytuacji politycznej i ekonomicznej w kraju.
– Wojna w Ukrainie oraz szybko rosnąca inflacja wzmagają lęk o to, jak będzie wyglądało nasze jutro. Wszystko to odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. A jeśli zestawić to z dostępnością lekarzy psychiatrów w ramach publicznej opieki zdrowotnej, rysują nam się bardzo ponure prognozy leczenia depresji w Polsce. Niedofinansowanie świadczeń i mała liczba lekarzy psychiatrów przekłada się na wielomiesięczne, a czasem nawet kilkuletnie kolejki po pomoc w zakresie zdrowia psychicznego. Dlatego pacjenci najczęściej płacą za pomoc psychologów i psychiatrów z własnej kieszeni – podkreśla Edyta Jacyna, konsultant medyczny TU Zdrowie.
Niestety liczba czynnych zawodowo lekarzy psychiatrów również nie napawa optymizmem. Z danych zawartych z Centralnego Rejestru Lekarzy wynika, że obecnie w Polsce liczba psychiatrów zajmujących się dziećmi i młodzieżą ledwo przekracza 500. Tymczasem szacuje się, że w naszym kraju ponad 630 tys. dzieci potrzebuje natychmiastowej, specjalistycznej opieki psychologicznej lub psychiatrycznej. Zatrważają również dane dotyczące samobójstw. Komenda Główna Policji podaje, że w 2021 roku odnotowano 1496 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, co w stosunku do 2017 roku stanowi ponad 100% wzrost. Liczba ta wzrosła w 2022 roku do ponad 2 tysięcy prób samobójczych.
Specjaliści podkreślają, że na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży wpływa zarówno przemoc fizyczna i psychiczna, jakiej doświadczają w domach, jak również lęki społeczne związane ze środowiskiem szkolnym i nękanie przez rówieśników. Ponadto dane UNICEF pokazują, że jednym z głównych czynników wpływających na problemy ze zdrowiem psychicznym jest brak troskliwej opieki rodzica we wczesnym dzieciństwie. Na świecie każdego roku nawet co drugie dziecko w wieku od 2 do 17 lat doświadcza przemocy fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej. Wpływ na rozwój emocjonalny dzieci mogą mieć także nierozwiązane problemy ze zdrowiem psychicznym rodziców i opiekunów. Według szacunków nawet 1 na 4 dzieci mieszka z rodzicem cierpiącym na zaburzenia psychiczne.
Właśnie z myślą o swoich klientach TU Zdrowie przygotowało warsztaty „Zdrowie psychiczne wraz z elementami zarządzania stresem”.
– Z myślą o ubezpieczonych w TU Zdrowie uruchomiliśmy warsztaty dla naszych klientów w formie webinarów, których celem jest umiejętność rozpoznania problemu i zidentyfikowania jego źródła. Warsztaty prowadzone są przez psychologów z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w pracy z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi, chorobami współwystępującymi, osobami uzależnionymi lub przeżywającymi kryzysy i trudności adaptacyjne – dodaje Edyta Jacyna.
Podczas warsztatów zorganizowanych przez ubezpieczyciela będą omawiane sygnały świadczące o zbliżającym się kryzysie psychicznym oraz miejsca i sposoby szukania pomocy. Uczestnikom zostaną wskazane objawy typowe dla smutku i depresji oraz sposoby na ich odróżnienie. Psycholog objaśni także różnice między dostępnymi specjalistami zdrowia psychicznego i nauczy uczestników czym się kierować przy ich wyborze. Dodatkowo omówione zostaną podstawowe metody samodzielnego dbania o zdrowie psychiczne. Poruszona zostanie również tematyka pozytywnych oraz negatywnych skutków stresu oraz sposoby oceny i kontroli sytuacji stresujących. Co więcej, psycholog będzie również udzielał odpowiedzi na jakiekolwiek pytania oraz wątpliwości uczestników kursu.
Źródło: TU Zdrowie
Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…
Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…