Z danych TU Zdrowie wynika, że coraz więcej Polaków sięga po pomoc psychologów i psychiatrów. Ubezpieczyciel wskazuje, że liczba konsultacji udzielonych w pierwszym półroczu 2022 roku wzrosła o niemal 40% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. 

Rośnie potrzeba opieki psychologicznej 

Dane TU Zdrowie pokazują, że liczba konsultacji udzielonych w pierwszym półroczu 2022 roku znacząco wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku. 

– Ogólna liczba udzielonych porad przez psychiatrów i psychologów rośnie od kilku lat, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Porównując dane za 6 miesięcy z 2022 r. z analogicznym okresem roku poprzedniego – liczba konsultacji wzrosła o 39,3%, w tym dla dorosłych o 34,8%, a dla dzieci aż o 69,8% – mówi Teresa Domańska, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie. 

Można zakładać, że rosnąca potrzeba opieki psychologicznej związana jest z okresem pandemii. 

– Czynnikiem wyzwalającym rosnącą potrzebę opieki psychologicznej była pandemia Covid-19. W tym czasie wielu Polaków musiało zmierzyć się z obawą o utratę zdrowia i życia, a także z cierpieniem po utracie bliskich. Do tego dołączyła niepewność ekonomiczna będąca skutkiem wprowadzanych ograniczeń. Po dwóch latach i kolejnych falach pandemii doświadczamy nowych zagrożeń. Wojna w Ukrainie oraz szybko rosnąca inflacja wzmagają lęk o to, jak będzie wyglądało nasze jutro. Wszystko to odbija się na naszym zdrowiu psychicznym – mówi Edyta Jacyna, konsultant medyczny TU Zdrowie. 

Trudna sytuacja życiowa, utrata bliskich czy stres związany z pracą są czynnikami bezpośrednio wpływającymi na rozwój depresji. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią o tym, że depresja, obok zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu, jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie. Niestety ma to swoje odbicie w statystykach. Depresja znajduje się na liście 20 najważniejszych przyczyn niepełnosprawności na świecie. Około 9 na 10 przypadków samobójstw jest powiązanych właśnie z depresją. 

Webinary na temat zdrowia psychicznego 

TU Zdrowie z myślą o swoich klientach uruchomiło szkolenia z formie webinarów. Ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat zdrowia psychicznego. 

– Sięganie po pomoc psychologa czy psychiatry przestaje powoli być tematem tabu. Coraz więcej osób ma świadomość, że pomoc specjalisty jest najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji. Istotne jest, aby sięgnąć po tę pomoc możliwe jak najszybciej. Z myślą o ubezpieczonych w TU Zdrowie uruchomiliśmy szkolenia dla naszych klientów w formie webinarów, których celem jest umiejętność rozpoznania problemu i zidentyfikowania jego źródła. Szkolenia prowadzone są przez psychologów z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w pracy z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi, chorobami współwystępującymi, osobami uzależnionymi lub przeżywającymi kryzysy i trudności adaptacyjne – dodaje Edyta Jacyna. 

Samodzielne dbanie o zdrowie psychiczne 

Ubezpieczyciel tłumaczy, że szkolenie „Zdrowie psychiczne wraz z elementami zarządzania stresem” obejmuje omówienie sygnałów świadczących o zbliżającym się kryzysie psychicznym oraz miejsca i sposoby szukania pomocy. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z objawami typowymi dla smutku i depresji oraz sposobami na ich odróżnienie. Psycholog objaśni im także różnice między dostępnymi specjalistami zdrowia psychicznego i nuczy czym się kierować przy ich wyborze. Dodatkowo omówione zostają podstawowe metody samodzielnego dbania o zdrowie psychiczne. Podczas webinarów poruszona zostaje też tematyka pozytywnych oraz negatywnych skutków stresu oraz sposoby oceny i kontroli sytuacji stresujących. Co ważne, psycholog chętnie udzieli odpowiedzi na jakiekolwiek pytania oraz wątpliwości uczestników kursu. 

Źródło: TU Zdrowie