Właściciele gospodarstw rolnych mogą wziąć udział w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, który organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Już kolejny raz partnerem konkursu jest Concordia Polska Grupa Generali, a do wygrania jest ciągnik rolniczy.
Jak możemy przeczytać, konkurs jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Konkurs ma przede wszystkim promować zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz rozpowszechniać informacje, które dotyczą zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym.
Co ważne udział w nim mogą brać zarówno duże, jak małe gospodarstwa rolne. Jedynym warunkiem jest to, by przynajmniej jeden z właścicieli podlegał ubezpieczeniu społecznemu w KRUS.
Po raz kolejny partnerem konkursu jest Concordia Polska Grupa Generali, która ceni sobie wszelkie działania promujące bezpieczeństwo w gospodarstwach rolnych.
– Już kolejny rok Concordia Polska Grupa Generali jest partnerem konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Dbanie o bezpieczeństwo jest częścią naszego DNA. Wpisuje się to w naszą misję bycia blisko klienta nie tylko po szkodzie, ale na długo przed jej powstaniem. Edukujemy, wyjaśniamy, przestrzegamy i wspieramy. Naszym celem jest bycie partnerem na całe życie dla naszych klientów. Ten konkurs to wspaniała możliwość docenienia ciężkiej pracy wszystkich uczestników, ale także sposobność do dzielenia się wiedzą i skorzystania z dobrych, już wypróbowanych praktyk – podkreśla Krzysztof Mrówka, dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych w Concordii Polska Grupa Generali.
Z opublikowanych informacji wynika, że w skład komisji konkursowych wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim. Jak pokazuje doświadczenie zastosowanie się do ich rad i uwag przyczynia się do wyeliminowania wielu zagrożeń, a tym samym do zmniejszenia ryzyka wypadków i chorób zawodowych rolników oraz ich rodzin.
Właściciele gospodarstw, które zostaną zgłoszone do konkursu będą mieli okazję do nie tylko do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych czy zdobycia cennych nagród, ale też do poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzą komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w ocenianym gospodarstwie, a także czy wyeliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe.
– Działalność rolnicza narażona jest na wiele nieprzewidywalnych zjawisk, a każdy z żywiołów może dokonać ogromnych szkód, czasem w mgnieniu oka. Dla rolnika prewencja jest nie tylko konieczna, ale powinna być priorytetem wśród zadań do wykonania. Jeśli przedsiębiorca rolny w porę nie zadba o bezpieczeństwo swoje, swojej rodziny i nie zabezpieczy gospodarstwa – dorobek życia i płynność finansowa mogą zostać utracone szybko i na długo, a wyjść z takich kłopotów samodzielnie jest bardzo trudno. Zastanawianie się każdego dnia czy dzisiaj będzie grad, nawałnica, a może przymrozki, które zniszczą całe plony w jednej chwili, nie jest czymś, co ktokolwiek z nas chciałby robić. Śledzenie prognozy pogody jest dziś oczywistym zajęciem, ale w obliczu zmieniającego się klimatu nie jesteśmy w stanie przewidzieć bardzo gwałtownych zjawisk pogodowych i ich konsekwencji. Huragan działa kilka minut i potrafi zniszczyć absolutnie wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu. Pożar, powódź, choroba zwierząt – wszystko to może przyjść nagle i niespodziewanie. Złodziej też nie uprzedza o swoim nadejściu. Praca w polu wymaga skupienia, planowania zabiegów, uważnej obserwacji roślin, a hodowla zwierząt – uważności na ich dobrostan – nie ma tu miejsca na zamartwianie się. Prewencja to nie wróżenie z fusów czy oczekiwanie na deszcz. Prewencja to podejmowanie realnych działań, które mogą zapobiec powstaniu wielu kłopotów, albo ograniczyć skutki finansowe zdarzenia, które spowoduje szkody. Przedsiębiorcy rolni, którzy biorą udział w tym konkursie wiedzą, jak to robić. Przed wieloma zdarzeniami można się skutecznie ochronić i w porę podjąć działania, by zniwelować ich skutki. Bezpieczne gospodarstwo rolne to także odpowiedzialne zarządzanie ryzykiem, co idzie w parze z jego kompleksową ochroną ubezpieczeniową – mówi Krzysztof Mrówka.
Właściciele gospodarstw, którzy chcą zgłosić się do konkursu powinni mieć na uwadze następujące terminy:
Źródło: Concordia Polska Grupa Generali
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…