Top temat

Wyjazd za granicę – jak ubezpieczyć samochód?

O tym, że obowiązkowe ubezpieczenie OC jest ważne na terenie państw UE oraz kilku innych krajów spoza wspólnoty zazwyczaj pamiętamy. Jednak przed wyjazdem za granicę warto rozważyć również zakup dodatkowych polis, które mogą nam zapewnić pomoc w razie wielu awaryjnych sytuacji.

Polskie ubezpieczenie OC – gdzie obowiązuje?

Przypominamy, że ubezpieczenie OC wystawione przez polskiego ubezpieczyciela ważne jest na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz w kilku krajach spoza struktur, tj.:

  • Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

W przypadku wyjazdu do innych krajów Europy (i niektórych poza kontynentem) wymagany będzie tzw. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, zwany inaczej Zieloną Kartą. Do krajów tych należą:

  • Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Pamiętajmy o tym, że Zielona Karta wydawana jest często przez ubezpieczycieli w pakiecie z polisą OC oraz OC/AC. A ubezpieczenie to chroni nas przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim podczas podróży samochodem.

Przed wyjazdem za granicę należy też sprawdzić okres odpowiedzialności naszych polis, w szczególności OC i Zielonej Karty. Może przecież dojść do sytuacji, w której będąc już w podróży odkryjemy, że nasza polisa straciła ważność. A brak ubezpieczenia OC sprawi, że będziemy narażeni na zapłatę kary nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W jeszcze gorszym wypadku sami będziemy musieli pokryć wyrządzone przez siebie szkody. I chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że wysokość odszkodowań, zwłaszcza za granicą, może być bardzo wysoka.

Autocasco – niezawodna ochrona podczas podróży zagranicznej

Ubezpieczenie Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i mimo tego, że nie jest obowiązkowe może okazać się niezwykle przydatne podczas zagranicznej podróży. Tym bardziej, że polisa pokrywa koszty naprawy samochodu nawet wówczas, gdy do kolizji lub wypadku dojdzie z naszej winy. I w zależności od wybranego wariantu ochroni nas zarówno przed drobnymi szkodami (stłuczki, wandalizm), jak i większymi, obejmującymi całą wartość samochodu (np. pożar, poważny wypadek).

Ale uwaga! Mimo tego, że większość dostępnych ubezpieczeń AC obejmuje ochroną ryzyko kradzieży, to przed wyjazdem musimy upewnić się, czy tak jest w ramach naszej polisy. Szczególnie, że w przypadku, niektórych ubezpieczycieli opcja ta może być wyłączona z ochrony ubezpieczenia z uwagi na kraj destynacji.

Co zrobić, gdy podczas podróży będziemy musieli skorzystać z polisy AC? W sytuacji, gdy za granicami naszego kraju dojdzie do szkody, musimy jak najszybciej poinformować o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. Nie czekajmy na powrót do Polski, tym bardziej, że zdarzenie możemy zgłosić przez telefon lub przez internet. I pamiętajmy o tym, że w przypadku ubezpieczenia AC niezawiadomienie w terminie ubezpieczyciela o zaistniałym wypadku może doprowadzić do odmowy wypłaty odszkodowania.

Czy jednak mamy możliwość naprawy samochodu za granicą w ramach ubezpieczenia AC? Z zasady szkody, które powstały poza granicami naszego kraju powinny być naprawiane w Polsce. Jednak przed podróżą powinniśmy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których możemy znaleźć informacje na temat tego, czy w danej sytuacji istnieje możliwość naprawy pojazdu w zagranicznych warsztatach bez zgody ubezpieczyciela.

Aby uzyskać zwrot kosztów naprawy za granicą, muszą być spełnione następujące warunki:

  • naprawa jest niezbędna do kontynuacji bezpiecznej podróży,
  • koszty naprawy nie przekraczają określonych w OWU limitów lub ustaleń z zakładem ubezpieczeń.

Nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli wybrany przez nas wariant AC obejmuje tylko teren Polski, polisę możemy rozszerzyć np. o Europę. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które wcześniej nie planowały zagranicznej podróży. Takie rozszerzenie będzie obowiązywało do końca trwania umowy ubezpieczenia.

Jak już wcześniej wspominaliśmy ubezpieczenie AC obejmuje różne kraje. Zazwyczaj polisa zawarta na okoliczność uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu działa na terenie całej geograficznej Europy, natomiast ubezpieczenie od kradzieży nie działa na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii. Pamiętajmy także, że często zakres ubezpieczenia autocasco w Polsce i za granicą jest identyczny z jednym tylko wyjątkiem: klient będący za granicą może dokonać we własnym zakresie naprawy (bez uprzedniego kontaktu z ubezpieczycielem) np. do wysokości 2000 euro i tylko wówczas, gdy jest to konieczne do bezpiecznego kontynuowania podróży. Po powrocie do kraju należy jednak przedstawić ubezpieczycielowi rachunki i faktury za dokonaną naprawę. Praktyka wskazuje też, że w sytuacji awaryjnej zawsze warto skontaktować się ze swoim zakładem ubezpieczeniem, gdyż znacznie przyspiesza to całą procedurę uzyskania odszkodowania.

Ubezpieczenie Assistance – pomoc podczas podróży

Ubezpieczenie Assistance to idealne zabezpieczenie na wypadek wszelkich sytuacji awaryjnych, które spotkają nas w drodze – zaczynając od pomocy mechanika w razie awarii lub wypadku, przez holowanie samochodu, wypożyczenie auta zastępczego, zapewnienie nieprzewidzianego noclegu, czy opiekę medyczną i prawną. Co więcej ubezpieczyciel zorganizuje dla nas pomoc, a także pokryje jej koszty.

Ubezpieczenie tego typu jest szczególnie przydatne podczas zagranicznych wyjazdów, ponieważ w obcym państwie jest nam znacznie trudniej niż w kraju zorganizować pomoc na własną rękę. Wynika to z tego, że często nie znamy realiów, procedur czy przepisów, obowiązujących w danym kraju ( barierą jest też po prostu język). W ramach Assistance ubezpieczyciel zapewni nam całodobową pomoc konsultantów, którzy doradzą, co należy zrobić na miejscu zdarzenia oraz zorganizują odpowiednie wsparcie. Praktyka pokazuje też, że zakłady ubezpieczeń współpracują tylko ze sprawdzonymi partnerami oraz posiadają liczne kontakty do hoteli, placówek medycznych oraz adwokatów.

Jak zminimalizować ryzyko podczas podroży?

Mimo tego, że obecne czasy nie sprzyjają podróżowaniu, czasami wyjazd okazuje się koniecznością. Dlatego planując podróż zagraniczną powinniśmy zadbać o to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Oto kilka rad, które mogą nam pomóc podczas podróży:

  • Sprawdźmy stan techniczny samochodu. Zadbajmy o właściwy poziom płynów eksploatacyjnych – oleju silnikowego, płynu chłodzącego i hamulcowego, płynu do spryskiwacza. Zweryfikujmy działanie klimatyzacji. Sprawdźmy ciśnienie powietrza zarówno w oponach, jak i kole zapasowym. Skontrolujmy działanie oświetlenia samochodu.
  • Sprawdźmy, czy posiadamy wyposażenie awaryjne, które obowiązuje w danym kraju. W zależności od państwa powinniśmy mieć apteczkę, rękawiczki ochronne, komplet żarówek, kamizelkę ochronną, a nawet komplet bezpieczników (np. na Słowacji).
  • Sprawdźmy terminy badań technicznych i przeglądów. Pierwsze obowiązkowe badanie techniczne wykonujemy po trzech latach od zakupu nowego samochodu, drugie po dwóch, a następnie co roku. Datę najbliższego badania technicznego znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętajmy też o przeglądach zalecanych przez producenta. Jeśli zbliża się jego termin lub do wykonania przeglądu zostało niewiele kilometrów, lepiej wykonać go przed wyjazdem.
  • Sprawdźmy termin ważności polisy OC oraz innych ubezpieczeń – nieopłacenie ich w terminie wiąże się z przykrymi konsekwencjami, a dokonanie przelewów z zagranicy czasem jest utrudnione.
  • Zapoznajmy się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym kraju – pozwoli nam to uniknąć mandatów (często bardzo wysokich).
  • Zaopatrzmy się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawaną przez NFZ. Znacznie uprości ona korzystanie z publicznej służby zdrowia za granicą.
  • Trzymajmy w portfelu inne karty z informacjami mogącymi pomóc służbom ratunkowym w razie wypadku: I.C.E (in case of emergency), zawierającą dane kontaktowe osoby, która powinna być powiadomiona o wypadku; kartę z grupą krwi oraz oświadczenie woli (tzw. karta dawcy, tj. zgoda na pobranie narządów w razie śmierci).
  • W razie kolizji lub wypadku za granicą nigdy nie podpisujmy oświadczeń i dokumentów napisanych w języku, którego nie rozumiemy! Możemy przez to mieć później poważne kłopoty – prawne i finansowe.

Źródło: UNIQA

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

5 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

5 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago