Choć statystyki nieco się poprawiają to nadal wypadki na naszych drogach zdarzają się bardzo często. W ich konsekwencji mogą  powstać uszkodzenia w pojeździe, które uniemożliwiają jego dalsze użytkowanie. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest samochód zastępczy z OC sprawcy. Kiedy zatem można domagać się auta zastępczego i w jaki sposób można je uzyskać? Podpowiadamy.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kto może je uzyskać?

Przez wiele lat kwestie związane z zapewnieniem pojazdu zastępczego z OC sprawcy były obiektem sporów. Samochód zastępczy uzyskiwali tylko ci posiadacze, którzy używali auto w działalności gospodarczej. Natomiast użytek prywatny przez lata nie stanowił wystarczającego uzasadnienia, by poszkodowany mógł z takiego pojazdu korzystać.

Obecnie na skutek interwencji Rzecznika Finansowego i orzeczeń sądów pojazd zastępczy z OC sprawcy może być przyznany każdemu posiadaczowi pojazdu. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie może odmówić wydania samochodu, uzasadniając to tym, że np. właściciel uszkodzonego pojazdu może korzystać z komunikacji miejskiej. Poszkodowany ma prawo do wynajęcia auta zastępczego bez względu na to czy prowadzi działalność gospodarczą, czy użytkuje samochód prywatnie.

Co ważne poszkodowany może spotkać się z odmową wydania pojazdu zastępczego tylko wtedy, kiedy ma możliwość skorzystania z innego samochodu. Auto to jednak musi spełniać określone warunki tzn. musi być tak samo użyteczne, co ewentualny pojazd zastępczy.

Prawo do używania samochodu zastępczego może zostać odebrane się także wówczas, kiedy poszkodowany będzie wnioskował o auto dużo droższe i wyższej klasy, niż to które brało udział w wypadku. Warto o tym pamiętać, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele mogą obciążyć kosztami wynajmu takiego pojazdu również poszkodowanego.

Pojazd zastępczy z OC sprawcy – jak go uzyskać?

Uzyskanie prawa do wynajmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy jest możliwe już na etapie zgłaszania szkody ubezpieczycielowi. Należy wówczas wyrazić takie zapotrzebowanie a ubezpieczyciel skontaktuje się z poszkodowanym i ustali wszystkie szczegóły, tak by sprawnie zorganizować potrzebny samochód.

Warto jednak pamiętać o tym, że poszkodowany ma również prawo wybrać auto z zewnętrznej wypożyczalni i nie ma obowiązku korzystać z pojazdu ubezpieczyciela. Jednak uzyskanie odszkodowania będzie możliwe tylko wtedy, jeśli przedstawi on potwierdzenie skorzystania z tej oferty, wraz określeniem czasu używania pojazdu oraz oznaczonym kosztem. Towarzystwo ubezpieczeń może zawsze zweryfikować wynajem z OC sprawcy. Dlatego tak istotne jest to, by przy wyborze oferty zewnętrznej firmy zdecydować się na auto podobnej klasy co uszkodzony samochód.

Auto zastępcze z OC sprawcy – jak długo można z niego korzystać?

Wiele osób zastanawia się czy auto zastępcze przysługuje tylko na czas powrotu do domu z miejsca zdarzenia. W rzeczywistości samochód przysługuje przez cały czas trwania szkody. Oznacza to, że z pojazdu zastępczego można korzystać aż do chwili, kiedy auto zostanie naprawione a jego właściciel będzie mógł je odebrać z warsztatu.

Teoretycznie auto zastępcze z OC sprawcy można otrzymać już w dniu zdarzenia. Warto również pamiętać o tym, że jeżeli pojazd poszkodowanego nie nadaje się do dalszej jazdy to z OC sprawcy może on zamówić także holowanie pojazdu.

Źródło: UNIQA, AXA