W sytuacji, kiedy doświadczyliśmy wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, przysługuje nam prawo do jednorazowego świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje wiele rodzajów odszkodowań w zależności od tego, jak poważny był uszczerbek na zdrowiu. Czym jest wypadek przy pracy? Poniżej dowiesz się, kiedy i komu przysługuje wsparcie finansowe.
Wypadek przy pracy jest definiowany przez ustawę wypadkową jako nagłe zdarzenie, które miało miejsce podczas wypełniania obowiązków związanych z pracą.
Zaliczają się do tego zarówno godziny pracy w miejscu zatrudnienia, jak i wyjazdy służbowe, nadgodziny oraz trasę do pracy. Ponadto, w konsekwencji tego zdarzenia u pracownika musi wystąpić długotrwały lub stały uszczerbek na zdrowiu – oznacza to, że problemy zdrowotne nie mogą występować krócej, niż 6 miesięcy. Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy doświadczyłeś wypadku przy pracy, więcej informacji znajdziesz tutaj: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/zadoscuczynienia-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy/.
O odszkodowanie po wypadku przy pracy mogą ubiegać się osoby objęte ubezpieczeniem wypadkowym (które jest obowiązkowe). Dotyczy to również osób posiadających ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Dzięki temu możliwe jest dochodzenie rekompensaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O wsparcie finansowe mogą również starać się osoby, których bliscy zmarli w wyniku doznanego wypadku. Po więcej szczegółów zajrzyj na stronę: https://smadwokaci.pl/.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, o rekompensatę za tego typu wypadek może ubiegać się każdy ubezpieczony pracownik. W przypadku bycia zatrudnionym na umowę o pracę, w pierwszej kolejności zgłaszamy to wydarzenie pracodawcy. Jego powinnością jest rozpoczęcie postępowania, w trakcie którego powołany zostanie zespół powypadkowy. Postępowanie to powinno trwać nie dłużej, niż 14 dni od zgłoszenia wypadku, a po jego zakończeniu zespół ma obowiązek sporządzić protokół. Wgląd w ten protokół musi mieć oczywiście sam poszkodowany lub ewentualnie w przypadku jego śmierci – najbliższy członek rodziny
Kolejnym krokiem będzie zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z wnioskiem o jednorazowe świadczenie oraz odpowiednią dokumentacją. Konieczne jest podłożenie wcześniej sporządzonego protokołu oraz zaświadczenia OL-9, w którym lekarz zaznacza, że zakończyliśmy już proces leczenia i rehabilitacji. Ponadto pracodawca powinien zapewnić nam dokumentację dotyczącą okoliczności i przyczyn wypadku, które również powinny znaleźć się we wniosku.
Wysokość odszkodowania przyznawana poszkodowanemu zależy od procentu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Oceną takich strat zajmuje się lekarz. Od 1 kwietnia 2023 roku ustalone zostały nowe kwoty w wysokości:
ZUS wydaje decyzję przyznającą lub odmawiającą świadczenia w okresie 14 dni od momentu wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności wypadku, lub otrzymania opinii lekarskiej. Następnie pieniądze wypłacane są w okresie 30 dni od dostarczenia decyzji.
Artykuł partnera
PZU wystartował z nową kampanią w ramach, której zachęca kierowców do kompleksowego ubezpieczania samochodu. Ubezpieczyciel…
Doświadczenie pokazuje, że w obecnych czasach ubezpieczenie grupowe dla firm stanowi nie tylko standard w większych organizacjach, ale również skuteczne…
Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…
Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…
Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…
Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…