Kiedy mówimy o wypadku przy pracy? Dowiedz się!

W sytuacji, kiedy doświadczyliśmy wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, przysługuje nam prawo do jednorazowego świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje wiele rodzajów odszkodowań w zależności od tego, jak poważny był uszczerbek na zdrowiu. Czym jest wypadek przy pracy? Poniżej dowiesz się, kiedy i komu przysługuje wsparcie finansowe.

Kiedy mówimy o wypadku przy pracy?

Wypadek przy pracy jest definiowany przez ustawę wypadkową jako nagłe zdarzenie, które miało miejsce podczas wypełniania obowiązków związanych z pracą

Zaliczają się  do tego zarówno godziny pracy w miejscu zatrudnienia, jak i wyjazdy służbowe, nadgodziny oraz trasę do pracy. Ponadto, w konsekwencji tego zdarzenia u pracownika musi wystąpić długotrwały lub stały uszczerbek na zdrowiu – oznacza to, że problemy zdrowotne nie mogą występować krócej, niż 6 miesięcy. Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy doświadczyłeś wypadku przy pracy, więcej informacji znajdziesz tutaj: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/zadoscuczynienia-odszkodowania/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy/

Kto może ubiegać się o świadczenie po wypadku przy pracy?

O odszkodowanie po wypadku przy pracy mogą ubiegać się osoby objęte ubezpieczeniem wypadkowym (które jest obowiązkowe). Dotyczy to również osób posiadających ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Dzięki temu możliwe jest dochodzenie rekompensaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O wsparcie finansowe mogą również starać się osoby, których bliscy zmarli w wyniku doznanego wypadku. Po więcej szczegółów zajrzyj na stronę: https://smadwokaci.pl/.   

Kto może ubiegać się o świadczenie po wypadku przy pracy?

Jakie formalności należy wypełnić?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, o rekompensatę za tego typu wypadek może ubiegać się każdy ubezpieczony pracownik. W przypadku bycia zatrudnionym na umowę o pracę, w pierwszej kolejności zgłaszamy to wydarzenie pracodawcy. Jego powinnością jest rozpoczęcie postępowania, w trakcie którego powołany zostanie zespół powypadkowy. Postępowanie to powinno trwać nie dłużej, niż 14 dni od zgłoszenia wypadku, a po jego zakończeniu zespół ma obowiązek sporządzić protokół. Wgląd w ten protokół musi mieć oczywiście sam poszkodowany lub ewentualnie w przypadku jego śmierci – najbliższy członek rodziny

Kolejnym krokiem będzie zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z wnioskiem o jednorazowe świadczenie oraz odpowiednią dokumentacją. Konieczne jest podłożenie wcześniej sporządzonego protokołu oraz zaświadczenia OL-9, w którym lekarz zaznacza, że zakończyliśmy już proces leczenia i rehabilitacji. Ponadto pracodawca powinien zapewnić nam dokumentację dotyczącą okoliczności i przyczyn wypadku, które również powinny znaleźć się we wniosku.

Kiedy i jak wysokie odszkodowanie można uzyskać po wypadku przy pracy?

Wysokość odszkodowania przyznawana poszkodowanemu zależy od procentu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Oceną takich strat zajmuje się lekarz. Od 1 kwietnia 2023 roku ustalone zostały nowe kwoty w wysokości:

  • 1269 zł – za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • 1269 złza każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, gdy uszczerbek ten pogorszył się o co najmniej o 10 punktów procentowych,
  • 22 212 zł – w przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego.

ZUS wydaje decyzję przyznającą lub odmawiającą świadczenia w okresie 14 dni od momentu wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności wypadku, lub otrzymania opinii lekarskiej. Następnie pieniądze wypłacane są w okresie 30 dni od dostarczenia decyzji.

Artykuł partnera