Wypadek w drodze do miejsca pracy lub podczas powrotu do domu może się przytrafić każdemu z nas. Tym bardziej, że najczęściej jest on spowodowany czynnikami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu. Warto wiedzieć, że wówczas przysługuje nam prawo do otrzymania świadczeń. Sprawdź, jakie są zasady ich otrzymania.
Wypadki chodzą po ludziach – o prawdziwości tego stwierdzania mogło się już przekonać wielu z nas. A niezależne od nas czynniki sprawiają, że do nieszczęśliwego zdarzenia może również dojść w drodze do lub z miejsca pracy. Jako pracownicy mamy wówczas prawo do otrzymania świadczeń.
Tu jednak warto przypomnieć, że droga do pracy rozpoczyna się w momencie opuszczenia domu i kończy po przekroczeniu bramy zakładu, czyli w chwili wejścia na jego teren. Analogicznie droga powrotna zaczyna się po opuszczeniu tegoż zakładu i kończy po przekroczeniu progu domu. Co ważne w wyjątkowych sytuacjach pracownik nie musi poruszać się z lub do miejsca zamieszkania. Bowiem może to być również miejsce wykonywania innej pracy, zwykłego spożywania posiłków, pobierania nauki oraz wykonywania zadań zawodowych lub społecznych. Jednak określenie pojęcia drogi jest ważne, aby wypadek został przypisany do konkretnego rodzaju, a tym samym zostały wszczęte odpowiednie procedury.
Wypadek w drodze do pracy jest precyzyjnie określony, bowiem według definicji jest to zdarzenie, które:
Jednak pamiętajmy, że o wypadku w drodze do lub z pracy mówimy wówczas, gdy droga ta nie została przerwana oraz była możliwie jak najkrótsza.
Tu warto wspomnieć, że istnieją trzy wyjątki:
Wypadek w drodze do lub z pracy nie może być związany z celowym działaniem pracownika – musi być wywołany przez przyczyny zewnętrzne. Przykładowo są to wszystkie sytuacje, które powstają na skutek: czynników mechanicznych, działania sił przyrody, zaniechania innych osób lub ich działania. Mogą to być choćby wypadek komunikacyjny, potrącenie przez samochód, przewrócenie się na oblodzonym chodniku czy napaść.
Gdy zdarzy się nam wypadek w drodze do pracy (lub z pracy), powinniśmy możliwie jak najszybciej poinformować o tym swojego pracodawcę. Wówczas w naszym miejscu pracy zostanie sporządzona karta wypadku, uzupełniona na podstawie naszego oświadczenia, oświadczenia świadków zdarzenia, informacji od podmiotów udzielających pomocy oraz tych, które badały przyczynę zdarzenia. Konieczne będzie dostarczenie dokumentacji medycznej oraz innych dokumentów (np. z policji), które są związane z wypadkiem. I uwaga! Wspomniana karta jest niezbędna do tego, byśmy mogli otrzymać pieniądze.
Jak już wcześniej wspominaliśmy osoba, która uległa wypadkowi w drodze do lub z pracy, ma prawo do otrzymania świadczenia. Jest ono wypłacane przez okres niezdolności do pełnienia obowiązków służbowych. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jednorazowe „odszkodowanie”, które związane jest z doznanym uszczerbkiem na zdrowiu.
Co ważne na dodatkowe wsparcie finansowe po przykrym zdarzeniu w drodze lub z pracy możemy liczyć, jeśli posiadamy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wówczas nasz ubezpieczyciel wypłaci nam odpowiednią do rodzaju doznanego urazu kwotę. Jako ubezpieczony możemy także liczyć na dodatkowe udogodnienia, np. pokrycie kosztów rehabilitacji lub dodatkowych badań (zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).
W przypadku wypadku w drodze do lub z pracy bardzo istotna jest kwestia naszego wynagrodzenia. Pamiętajmy o tym, że w takiej sytuacji przysługuje nam 100% pensji (za cały czas niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych). Warto podkreślić, że przez pierwsze 33 dni (lub 14 dni w przypadku pracowników po 50. roku życia) jest ono wypłacane przez pracodawcę. Natomiast od 34 lub 15 dnia (w zależności od wieku pracownika) obowiązek ten przejmuje ZUS. Co ważne wynagrodzenie chorobowe po wypadku w drodze do lub z pracy możemy otrzymywać przez 182 dni, a po tym czasie – ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny. Jednak jest on niższy, bowiem przez pierwsze trzy miesiące wynosi 90 procent podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a przez kolejne dziewięć miesięcy 75 procent.
Źródło: Nationale-Nederlanden
W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…
Bank Pekao rozbudowuje swoją ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną transformację.…
Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń…
Ubezpieczenie garażu nie zawsze wydaje się oczywiste. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że na rynku…
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…