Categories: Aktualności

Wypadek w drodze do pracy – jakie świadczenia?

Wypadek w drodze do miejsca pracy lub podczas powrotu do domu może się przytrafić każdemu z nas. Tym bardziej, że najczęściej jest on spowodowany czynnikami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu. Warto wiedzieć, że wówczas przysługuje nam prawo do otrzymania świadczeń. Sprawdź, jakie są zasady ich otrzymania.

Wypadek w drodze do lub z pracy

Wypadki chodzą po ludziach – o prawdziwości tego stwierdzania mogło się już przekonać wielu z nas. A niezależne od nas czynniki sprawiają, że do nieszczęśliwego zdarzenia może również dojść w drodze do lub z miejsca pracy. Jako pracownicy mamy wówczas prawo do otrzymania świadczeń.

Tu jednak warto przypomnieć, że droga do pracy rozpoczyna się w momencie opuszczenia domu i kończy po przekroczeniu bramy zakładu, czyli w chwili wejścia na jego teren. Analogicznie droga powrotna zaczyna się po opuszczeniu tegoż zakładu i kończy po przekroczeniu progu domu. Co ważne w wyjątkowych sytuacjach pracownik nie musi poruszać się z lub do miejsca zamieszkania. Bowiem może to być również miejsce wykonywania innej pracy, zwykłego spożywania posiłków, pobierania nauki oraz wykonywania zadań zawodowych lub społecznych. Jednak określenie pojęcia drogi jest ważne, aby wypadek został przypisany do konkretnego rodzaju, a tym samym zostały wszczęte odpowiednie procedury.

Wypadek w drodze do pracy – definicja

Wypadek w drodze do pracy jest precyzyjnie określony, bowiem według definicji jest to zdarzenie, które:

  • powstało nagle,
  • zostało wywołane przyczyną zewnętrzną,
  • miało miejsce podczas przemieszczania się do miejsca zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego.

Jednak pamiętajmy, że o wypadku w drodze do lub z pracy mówimy wówczas, gdy droga ta nie została przerwana oraz była możliwie jak najkrótsza.

Tu warto wspomnieć, że istnieją trzy wyjątki:

  • droga do lub z pracy została przerwana przez uzasadnioną życiowo potrzebę,
  • przerwa nie trwała dłużej, niż to konieczne,
  • wybrana trasa nie była najkrótsza, ale za to zdecydowanie bardziej dogodna ze względów komunikacyjnych.

Wypadek w drodze do lub z pracy nie może być związany z celowym działaniem pracownika – musi być wywołany przez przyczyny zewnętrzne. Przykładowo są to wszystkie sytuacje, które powstają na skutek: czynników mechanicznych, działania sił przyrody, zaniechania innych osób lub ich działania. Mogą to być choćby wypadek komunikacyjny, potrącenie przez samochód, przewrócenie się na oblodzonym chodniku czy napaść.

Jak wyglądają procedury po wypadku w drodze do pracy?

Gdy zdarzy się nam wypadek w drodze do pracy (lub z pracy), powinniśmy możliwie jak najszybciej poinformować o tym swojego pracodawcę. Wówczas w naszym miejscu pracy zostanie sporządzona karta wypadku, uzupełniona na podstawie naszego oświadczenia, oświadczenia świadków zdarzenia, informacji od podmiotów udzielających pomocy oraz tych, które badały przyczynę zdarzenia. Konieczne będzie dostarczenie dokumentacji medycznej oraz innych dokumentów (np. z policji), które są związane z wypadkiem. I uwaga! Wspomniana karta jest niezbędna do tego, byśmy mogli otrzymać pieniądze.

Wypadek w drodze do pracy – świadczenie

Jak już wcześniej wspominaliśmy osoba, która uległa wypadkowi w drodze do lub z pracy, ma prawo do otrzymania świadczenia. Jest ono wypłacane przez okres niezdolności do pełnienia obowiązków służbowych. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jednorazowe „odszkodowanie”, które związane jest z doznanym uszczerbkiem na zdrowiu.

Co ważne na dodatkowe wsparcie finansowe po przykrym zdarzeniu w drodze lub z pracy możemy liczyć, jeśli posiadamy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wówczas nasz ubezpieczyciel wypłaci nam odpowiednią do rodzaju doznanego urazu kwotę. Jako ubezpieczony możemy także liczyć na dodatkowe udogodnienia, np. pokrycie kosztów rehabilitacji lub dodatkowych badań (zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Wypadek w drodze do pracy a wynagrodzenie

W przypadku wypadku w drodze do lub z pracy bardzo istotna jest kwestia naszego wynagrodzenia. Pamiętajmy o tym, że w takiej sytuacji przysługuje nam 100% pensji (za cały czas niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych).  Warto podkreślić, że przez pierwsze 33 dni (lub 14 dni w przypadku pracowników po 50. roku życia) jest ono wypłacane przez pracodawcę. Natomiast od 34 lub 15 dnia (w zależności od wieku pracownika) obowiązek ten przejmuje ZUS. Co ważne wynagrodzenie chorobowe po wypadku w drodze do lub z pracy możemy otrzymywać przez 182 dni, a po tym czasie – ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny. Jednak jest on niższy, bowiem przez pierwsze trzy miesiące wynosi 90 procent podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a przez kolejne dziewięć miesięcy 75 procent.

Źródło: Nationale-Nederlanden

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

2 dni ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

2 dni ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

2 dni ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

3 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

3 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

4 dni ago