Jak widomo do wypadku w pracy może dojść z winy pracownika, pracodawcy, ale także w wyniku splotu nieszczęśliwych okoliczności. Co istotne, to od tego, kto zawinił, zależy to, czy pracownikowi będzie należne odszkodowanie, a także to, kto je wypłaci.
Do wypadku w pracy może dojść na skutek niewłaściwego zachowania pracownika lub rażącego błędu z jego strony – w takim przypadku nie otrzyma on odszkodowania. Jednak wówczas muszą istnieć dowody, które to potwierdzą np. materiał wideo wskazujący na to, że pracownik pozostawał pod wpływem alkoholu albo lekceważył zasady bezpieczeństwa.
A jak wygląda kwestia odszkodowania, jeśli do wypadku doszło z przyczyn niezależnych od pracownika? Pierwszym organem, który zobligowany jest do wypłaty jednorazowego odszkodowania za wypadek podczas pracy jest ZUS. Warunkiem jest to, by pracownik miał opłacaną składkę na ubezpieczenie społeczne, w tym na ubezpieczenie wypadkowe. Co więcej, w przypadku, gdy finansowe skutki wypadku nie zostaną w pełni pokryte przez ZUS pracownik może dochodzić świadczeń uzupełniających od pracodawcy. Takie prawo zapewnia Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Jednak uzyskanie odszkodowania w ten sposób zazwyczaj wiąże się koniecznością wejścia na ścieżkę sądową. Pracownik musi posiadać dowody na to, że istnieje ciąg przyczynowo-skutkowy pomiędzy działaniem pracodawcy a wypadkiem w pracy. Jeśli sąd przyzna odszkodowanie, zostanie ono wypłacone ze środków firmowych, a co za tym idzie może stanowić duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorstwa. Dlatego chcąc zminimalizować ryzyko warto kupić dobrowolne ubezpieczenie OC z klauzulą OC pracodawcy.
Oferta LINK4 uwzględnia szeroką paletę ubezpieczeń, które dedykowane są dla przedsiębiorców. W kontekście szkód wyrządzonych osobom trzecim przydatne jest ubezpieczenie OC. Podstawowy zakres tego produktu zapewnia ochronę tylko wówczas, gdy konsekwencje szkód dotykają klientów, przechodniów i wszystkich innych osób, które nie są właścicielami firmy ani jej pracownikami. By zabezpieczyć się przed potencjalnymi roszczeniami pracowników, którzy mogą zostać poszkodowani w czasie pracy, można wybrać klauzulę rozszerzającą standardowy zakres ochrony ubezpieczeniowej o dodatkowe zdarzenia. W tym przypadku polecana jest klauzula ubezpieczenia OC pracodawcy, która dostępna jest w LINK4.
Jak już wyżej wspominaliśmy, OC pracodawcy stanowi dodatkową klauzulę, którą można dokupić w ramach ubezpieczenia OC w LINK4. Dzięki niej zakres ochrony ubezpieczeniowej zostanie rozszerzony o odpowiedzialność cywilną za szkody osobowe u pracowników. Muszą one jednak wynikać z wypadku przy pracy w rozumieniu definicji takiego zdarzenia, którą znajdziemy w Ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Warto podkreślić, że w przypadku tego ubezpieczenia wysokość odszkodowania może wynieść tyle, ile ustalony przez ubezpieczającego limit klauzuli OC Pracodawcy. Przed zawarciem umowy należy także zapoznać się z listą możliwych wyłączeń. Znajduje się ona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i zazwyczaj w jej zakresie znajdują się między innymi choroby zawodowe, zawały lub udary.
Źródło: LINK4
Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…
Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…