Utrata dachu nad głową na skutek zdarzeń losowych, takich jak silna wichura, powódź czy pożar, to bez wątpienia jedne z trudniejszych wydarzeń życiowych każdego z nas. Sytuacja bywa jeszcze trudniejsza, jeśli zniszczeniu ulega nieruchomość objęta jeszcze niespłaconym kredytem hipotecznym. Jak zabezpieczyć się przed dodatkowymi obciążeniami finansowymi w przypadku nagłych wypadków? Czy ubezpieczenie będzie wystarczające?
Najczęściej zdarzeniami losowymi określane są sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i dzieją się niezależnie od woli ludzkiej, a mimo to istnieje prawdopodobieństwo, że się wydarzą. W zakresie ubezpieczenia zazwyczaj wymieniane są zdarzenia losowe, które są wywołane przez żywioły – ogień, ziemię, wodę i wiatr. Może się wydawać, że najbardziej narażone na zagrożenie katastrofy klimatycznej miejsca to te obszary, w których występują trzęsienia ziemi, huragany, silne opady deszczu, wybuchy wulkaniczne, czy naturalne pożary.
Jednak doświadczenia ostatnich lat pokazują, że nie musimy mieszkać w miejscach silnie narażonych na ryzyko katastrofy klimatycznej, aby stać się ofiarą zdarzenia losowego. Wynika to z tego, że głównymi czynnikami, które wpływają na rosnące ryzyko zdarzeń mogących dotknąć każdego z nas, są zaostrzające się warunki pogodowe oraz silne zmiany klimatyczne.
Pamiętajmy o tym, że do kategorii zdarzeń trudnych do przewidzenia należą także włamania, kradzieże i dewastacje mienia. Dlatego w każdej sytuacji warto się chronić przed tymi zdarzeniami decydując się na zakup ubezpieczenia nieruchomości.
Zdarzenia losowe niosą z sobą bardzo trudne konsekwencje, które są związane z dużymi zniszczeniami a czasami nawet całkowitą utratą dachu nad głową. W takiej sytuacji musimy zadbać nie tylko o podstawowe i niezbędne środki do życia, takie jak ubrania, środki czystości, lekarstwa i produkty spożywcze, ale przede wszystkim o schronienie, miejsce do spania i podstawowe poczucie komfortu i bezpieczeństwa naszych bliskich i nas samych.
Posiadając ubezpieczenie mieszkania lub domu warto sprawdzić, czy zakres świadczeń oferowany przez naszego ubezpieczyciela przewiduje pomoc, np. w zapewnieniu hotelu lub wsparcie w pierwszych chwilach od wypadku.
W takich trudnych chwilach nieodzowne może okazać się również wsparcie w zakresie interwencji kryzysowej, które daje nam możliwość skorzystania z pomocy psychologa. Interwencja kryzysowa stosowana jest w nagłych przypadkach i stanowi pierwszą pomoc psychologiczną oraz obejmuje działania mające na celu przywrócenie stanu równowagi u osób, rodzin lub grup w kryzysie.
Nie zapominajmy również o tym, że jeśli sytuacja nam pozwala powinniśmy zabezpieczyć powstałe szkody w miejscu zdarzenia tak, by zapobiec większym stratom i zniszczeniom. Przede wszystkim jednak należy udokumentować powstałe uszkodzenia, ponieważ taka dokumentacja będzie nam niezbędna przy zgłaszaniu szkody. I uwaga! Im szybciej dokonamy zgłoszenia szkody, tym bardziej zwiększymy swoje szanse na szybką i realną pomoc ubezpieczyciela.
W przypadku wypadków losowych musimy nie tylko zmierzyć się z bieżącymi trudnościami, ale też z koniecznością nowej organizacji życia. Dużym problemem w takim momencie są też obciążenia finansowe, które mogą wynikać z niezabezpieczonego kredytu hipotecznego. Jednak możemy uchronić się przed koniecznością spłacania całkowitej kwoty kredytu w sytuacji utraty nieruchomości, na którą kredyt został zaciągnięty. Wystarczy odpowiednio wcześnie zdecydować się na dodatkowe rozwiązania czy produkty finansowe, które zapewnią nam bezpieczeństwo finansowe nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
Dobrym sposobem jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego, czyli połączenie usługi bankowej i ubezpieczeniowej. Tego typu ochrona ubezpieczeniowa stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu w razie wystąpienia określonego w umowie zdarzenia losowego (pożaru, zalania), które uniemożliwiłoby terminową spłatę zobowiązania. W praktyce oznacza to, że jeśli przez nieoczekiwane zdarzenie nie będziemy mogli terminowo regulować rat kredytowych, ubezpieczyciel zapłaci je za nas.
Pamiętajmy również o tym, że nie musimy decydować się na zakup dodatkowego produktu finansowego, ponieważ ubezpieczenie nieruchomości może uwzględniać cesję na bank, przez co ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania (lub jego części) na rzecz określonej osoby trzeciej lub podmiotu, najczęściej właśnie banku wskazanego w umowie ubezpieczenia.
Jeżeli zatem decydujemy się na kredyt hipoteczny, jednocześnie powinniśmy rozważyć zakup ubezpieczenia mieszkania lub domu. Bowiem produkt tego typu zapewni nam bezpieczeństwo finansowe również w momencie wystąpienia zdarzenia losowego.
Źródło: Europa Ubezpieczenia
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…