Posiadacze zwierząt gospodarskich i osoby prowadzące produkcję zwierzęcą mają możliwość objęcia swojego inwentarza żywego ubezpieczeniem. Co obejmuje ochrona w ramach takiej polisy i jakie szkody są objęte ochroną?
W kontekście ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, warto przede wszystkim zapoznać się z tym, jakie gatunki są do nich zaliczane. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć w Ustawie z dnia 10 grudnia 2020 roku o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.
W dużym skrócie można powiedzieć, że zwierzęta gospodarskie to takie, które utrzymywane są w gospodarstwie rolnym lub utrzymywane na fermie przemysłowej w celu:
Zaliczają się do nich gatunki koniowate (np. konie i osły), bydło domowe, drób (np. kury, kaczki i gęsi) oraz świnie. Jednak to nie wszystko. Zwierzętami gospodarskimi są również indyki, owce, kozy, zwierzęta futerkowe (np. lisy, norki, nutrie czy króliki), a także pszczoły miodne oraz niektóre zwierzęta jeleniowate utrzymywane w warunkach fermowych do pozyskiwania mięsa, skór (np. jelenie szlachetne, daniele).
Ile może wynosić składka za ubezpieczenie zwierząt gospodarskich? W tym celu należy skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym, który dokona kalkulacji składki ubezpieczeniowej. To ile ostatecznie zapłacimy będzie zależne od kilku czynników, w tym także od zakresu ochrony. Tym bardziej, że ubezpieczenie zwierząt gospodarskich może obejmować różnego rodzaju szkody powstałe w wyniku anomalii pogodowych oraz zdarzeń losowych. Mowa tu przede wszystkim o:
Co więcej, zakres ochrony ubezpieczenia może obejmować także szkody powstałe w wyniku działania dymu lub sadzy, fali uderzeniowej albo uboju na skutek wyżej wymienionych zdarzeń.
Warto podkreślić, że zakup ubezpieczenia zwierząt gospodarskich jest możliwy po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku. Powinien on zawierać takie informacje, jak:
W przypadku wątpliwości związanych z ubezpieczeniem warto omówić je ze swoim agentem ubezpieczeniowym, dzięki temu dużo łatwiej dobierzemy odpowiedni zakres ubezpieczenia.
Gdzie wykupić ubezpieczenie zwierząt gospodarskich na korzystnych warunkach? Warto rozważyć ubezpieczenie rolnicze oferowane przez Compensę. Szeroki zakres umowy pozwala na objęcie zwierząt gospodarskich ochroną ubezpieczeniową przed konsekwencjami szkód powstałych zarówno w wyniki działania ognia, jak też innych zdarzeń losowych. Ubezpieczyciel oferuje także możliwość dobrowolnego ubezpieczenia maszyn i sprzętu rolniczego, materiałów i zapasów, ruchomości domowych, a także urządzeń elektronicznych znajdujących się w gospodarstwie rolnym. Oferowane przez Compensę ubezpieczenie pozwala na kompleksowe zabezpieczenie mienia – i to na jednej polisie.
Źródło: Compensa TU S.A. VIG
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…