W dniu wczorajszym (1 października) Sejm przyjął ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Ustawa dostosowuje obowiązki firm ubezpieczeniowych do przepisów unijnych, w tym dyrektywy 2009/138/WE (Wypłacalność II).

 
Podczas głosowania odrzucone zostały wnioski mniejszości dotyczące wykreślenia z aktu całego art. 421 i części art. 35 ust. 2 pkt. 18. Ustawa wprowadza też nowy system wypłacalności zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, wzorowany na regulacjach kapitałowych dla banków z Nowej Umowy Kapitałowej – tzw. Bazylea II. Będzie on oparty na 3 filarach: filar 1 – określa wymogi kapitałowe, filar 2 – to z kolei wymogi jakościowe, natomiast filar 3 – określa obowiązki informacyjne zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.
 
W akcie znalazły się również zapisy, których efektem ma być wzmocnienie praw osób ubezpieczonych w umowach na cudzy rachunek, w szczególności w umowach grupowych. Nowe przepisy zobowiązują też towarzystwa ubezpieczeniowe do przeprowadzenia analizy potrzeb ubezpieczającego lub ubezpieczonego przed zawarciem przez nich polisy inwestycyjnej. Na mocy przyjętej wczoraj ustawy nowe uprawnienia zyska też Komisja Nadzoru Finansowego. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Większość zawartych w niej regulacji ma wejść w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.

 
Źródło: www.senat.gov.pl