Ubezpieczenie OC rolników obejmuje szkody wyrządzone przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie rolnym. Taką uchwałę* podjął w dniu wczorajszym siedmioosobowy skład Sądu Najwyższego pod przewodnictwem prezesa Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego.
Uchwała ma duże znaczenie nie tylko dla rolników, ale jest również bardzo istotna dla poszkodowanych w wypadkach z udziałem psów.
Zwierzę sprawcą
Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym odszkodowanie przysługuje z ubezpieczenia OC rolników, jeżeli rolnik bądź osoba pozostająca lub pracująca z nim w gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za szkodę wyrządzoną w związku z posiadaniem gospodarstwa. Może być jej efektem śmierć osoby, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź utrata lub uszkodzenie mienia.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały pokrycia z OC rolnika szkód wyrządzonych przez ich psy
Nie traktowały ich jak zwierząt wykorzystywanych użytkowo w gospodarstwie, czyli do pilnowania dobytku czy zwierząt. Sądy w podobnych sprawach również nie były jednomyślne.
O rozstrzygnięcie tej kwestii przez SN zwróciła się Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy
Wskazała m.in. sprawę, w której pies gospodarski zrzucił z roweru dziewczynkę, w efekcie czego doznała ona urazów wymagających leczenia. Kwota zadośćuczynienia i odszkodowania sięgnęła 38 tys. zł. Częściej są to mniejsze szkody, np. rozbicie auta. „Naszym zdaniem w takich wypadkach ubezpieczyciele powinni pokrywać szkody wyrządzone przez psy” – wskazała w konkluzji pytania rzecznik finansowy.
Uchwała jest korzystna dla poszkodowanych
Ewa Kiziewicz z Biura Rzecznika Finansowego potwierdza: „Uchwała jest korzystna dla poszkodowanych, ponieważ umożliwia im uzyskanie np. świadczeń rentowych czy pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji z OC rolnika często bez prowadzenia procesu”. To dobra wiadomość również dla tych, którzy w przeszłości uległy podobnemu wypadkowi i zgłaszały roszczenie. Zgodnie z art. 442 (1) k.c. w znacznej części spraw dotyczących poważnych urazów ciała roszczenia o odszkodowanie przedawniają się po 20 latach. Uchwała SN zapadła na posiedzeniu niejawnym. Jej pisemne uzasadnienie pojawi się za ok. dwa miesiące. Uchwała SN nie wiąże innych sądów i towarzystw ubezpieczeniowych. Wpływa na sądy siłą autorytetu SN.
*Sygnatura akt: III CZP 114/16
Źródło: www.rp.pl