Ubezpieczenie all risks, w dosłownym tłumaczeniu znaczy „wszystkie ryzyka”. Większość kierowców jest przekonana, że tego typu polisa zapewni wypłatę odszkodowania w każdej sytuacji. Nic bardziej mylnego.
Nazwa tego produktu może być myląca, bo objęcie ochroną pojazdu w „all risks” wcale nie oznacza ochrony od wszelkich zdarzeń. Co prawda stanowi szerszą ochronę standardowe autocasco, jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że istnieją wyłączenia i należy się z nimi zapoznać jeszcze przed zawarciem umowy.
Ubezpieczenie all risks nie jest nieograniczoną formą ochrony
Taka polisa obejmuje nawet te wydarzenia , które stanowią sytuacje nieprzewidziane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jednak żaden ubezpieczyciel nie oferuje polisy dającej nieograniczoną ochronę. Osoba decydująca się na polisę tego typu powinna zapoznać się z warunkami ogólnymi. W OWU każdego ubezpieczyciela bowiem pojawia się lista wyłączeń i ograniczeń od odpowiedzialności.
Ochrona AC: Kiedy all risks nie działa?
Towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedające ubezpieczenia typu all risks posiadają bardzo podobne listy wydarzeń za które nie wezmą finansowej odpowiedzialności. Kierowcy przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem powinni więc bezwzględnie zapoznać się z wyłączeniami. Najczęściej obejmują one szkody, które zostały wyrządzone umyślnie lub rażącego niedbalstwa, które powstały w pojeździe nie posiadającym ważnego badania technicznego, szkody spowodowane przez kierowcę znajdującego się w stanie nietrzeźwości, narkotyków lub innych środków odurzających, a także za szkody, które powstały z winy osoby kierującej nie posiadającej uprawnień do kierowanie pojazdem. Ubezpieczyciel nie weźmie również odpowiedzialności w przypadku szkód będących następstwem ucieczki z miejsca zdarzenia, powstałe na skutek wojny, aktów terroru, reakcji jądrowej, trzęsienia ziemi, czy te, które powstały w związku z popełnieniem lub usiłowaniem popełnienia przestępstwa.
W formule all risks ciężar dowodu spoczywa na towarzystwie ubezpieczeniowym
Główną zaletą ubezpieczenia w formule all risks jest większa pewność, że osoby ubezpieczone otrzymają należne odszkodowanie. W przeciwieństwie do standardowego AC, w all risks ciężar dowodu spoczywa bowiem na towarzystwie ubezpieczeniowym. W związku z tym, jeśli TU chce uniknąć odpowiedzialności za szkodę, musi wyraźnie wskazać zapis w katalogu na podstawie którego klient nie otrzyma odszkodowania.