
PZU LAB otrzymał akredytację Polskiego Centrum Akredytacji jako jednostka inspekcyjna typu A w zakresie systemów sygnalizacji pożarowej oraz instalacji tryskaczowych i mgłowych. Dzięki temu ta wyspecjalizowana spółka będzie miała jeszcze większe możliwości wspierania przedsiębiorców w zarządzaniu ryzykiem. Warto podkreślić, że jest to pierwsza polska firma z taką akredytacją.
PZU LAB z akredytacją PCA
Wyspecjalizowana spółka inżynierska z Grupy PZU uzyskała akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) o numerze AK 051. Tym samym PZU LAB stało się oficjalnie jednostką inspekcyjną typu A. Prestiżowy certyfikat przyznawany przez oficjalną państwową jednostkę akredytującą oznacza, że firma spełnia wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17020:2012, potwierdzającej niezależność i obiektywizm działania oraz najwyższe kompetencje w realizacji inspekcji technicznych obejmujących systemy sygnalizacji pożarowej (SSP) oraz zautomatyzowane systemy gaśnicze w postaci instalacji tryskaczowych i mgłowych.
– Szereg obowiązujących przepisów prawa z zakresu ochrony przeciwpożarowej zobowiązuje inwestorów do montażu systemów SSP i gaśniczych w różnych obiektach. Ubezpieczyciele wymagają często od klientów, by właściwa instalacja, odbiór i sprawność takich systemów zostały potwierdzone przez certyfikowaną jednostkę inspekcyjną. Dlatego akredytacja PCA umożliwia nam uzupełnienie kompleksowej oferty PZU LAB w obszarze zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem dla przedsiębiorców o istotną usługę, na którą jest zapotrzebowanie między innymi w branży deweloperskiej nieruchomości komercyjnych, energetycznej, w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, w logistyce i magazynowaniu – wskazuje Dariusz Gołębiewski, prezes PZU LAB.
Warto nadmienić, że tylko w ciągu ostatnich 5 lat zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wzrosły o ponad 60%, do ponad 33,6 mln m². Zgodnie z zapowiedziami prezesa PZU LAB planowane jest rozszerzenie zakresu akredytacji o kolejne obszary.
W jaki sposób PZU LAB wspiera przedsiębiorców?
Firmy, które potrzebują usługi inspekcyjnej w zakresie systemów sygnalizacji pożarowej, instalacji tryskaczowych i mgłowych mogą liczyć na:
- Kontrolę inwestycji na każdym etapie – od sprawdzenia zgodności projektu z przepisami i normami przez nadzór nad pracami budowlanymi i instalacyjnymi po weryfikację poprawności wykonania przed końcowym odbiorem.
- Sprawdzenie zgodności dokumentacji projektowej i technicznej, ocenę użytych materiałów i technologii pod kątem zgodności z normami, standardami i branżowymi wymogami.
- Nadzór nad przebiegiem inwestycji, w tym kontrolę postępu prac i zgodności z harmonogramem, ocenę jakości wykonania, wskazanie błędów i sposobów ich naprawienia.
- Odbiór końcowy i wydanie raportu końcowego.
Bezstronna ocena inwestycji
Należy zaznaczyć, że PZU LAB działa jako podmiot niezależny od projektanta lub wykonawcy. W interesie inwestora zapewnia bezstronną ocenę, potwierdza zgodność z normami prawnymi, technicznymi i regulacjami branżowymi, pomaga zadbać o bezpieczeństwo poprzez zminimalizowanie ryzyk mogących prowadzić do strat przy jednoczesnej optymalizacji kosztów, a także zapewnia kompleksowe eksperckie wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji. Co więcej, posiadanie akredytacji PCA gwarantuje, że przeprowadzane przez firmę inspekcje spełniają rygorystyczne wymagania dotyczące jakości, niezależności obiektywizmu i braku konfliktu interesów.
Źródło: PZU SA