31 grudnia to nie tylko koniec roku. To moment, kiedy tradycyjnie wielu gospodarstwom rolnym kończy się polisa ubezpieczeniowa. Wybór ubezpieczenia to ważna decyzja – musi być elastyczne, wygodne i przejrzyste, by w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego szybko i sprawnie przywrócić funkcjonowanie gospodarstwa do pierwotnego stanu. Zakres obowiązkowej ochrony nie gwarantuje pełnego spokoju. Dlatego ubezpieczyciele, tacy jak Wiener, przygotowują specjalne pakiety ubezpieczeń dodatkowych, których zadaniem jest kompleksowa ochrona rolników, ich rodzin i mienia.
Wiele ryzyk, jedna ochrona
Klęski żywiołowe, ogień, kradzież czy rozbój maszyn rolniczych lub urządzeń – to tylko niektóre nieprzewidziane wyzwania, z którymi zmagają się rolnicy. Nagłe, niezaplanowane zdarzenia powodują dla gospodarstw rolnych realne straty, opóźnienia i przestoje. Większości z nich nie da się przewidzieć czy uniknąć, ale można się przed nimi zabezpieczyć, wybierając polisę obejmującą najważniejsze i najcenniejsze dla danego gospodarstwa obszary. Dobre ubezpieczenie w razie zdarzenia losowego da gwarancję szybkiej wypłaty, przywracając sprawne funkcjonowanie gospodarstwa i poczucie bezpieczeństwa.
Obowiązkowe obowiązkowemu nierówne
Zgodnie z obowiązującym prawem, rolnicy są zobligowani do objęcia ochroną ubezpieczeniową budynków gospodarczych, połowy upraw oraz do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. W przypadku tych ubezpieczeń nie można dowolnie zawężać ochrony ubezpieczeniowej. Zakłady ubezpieczeń mogą jednak rozszerzać ich zakres. Na taki krok zdecydował się Wiener. W ramach podstawowej składki – bez dodatkowych dopłat – firma wzbogaciła ochronę ubezpieczeniową o stałe oraz integralne elementy budynków, np. instalacje wodne i umywalki, wanny oraz piece grzewcze wraz z osprzętem, okna, drzwi wewnętrzne wraz z futryną, schody, parkiety, terakotę, glazurę, pompy ciepła czy systemy słoneczne.
Kompleksowa ochrona, spokojny sen
Pakiet ubezpieczeń obowiązkowych ma zapewnić rolnikom podstawową ochronę. W ofercie Wiener rolnicy znajdą również pakiet ubezpieczeń dodatkowych. Od dobytku znajdującego się w domu rolnika, poprzez maszyny rolnicze, płody rolne, zwierzęta, po rozszerzone OC czy dewastacje i przepięcia elektryczne. W sumie, do wyboru jest kilkanaście różnych elementów. Pozwala to na dobór ubezpieczania pod kątem indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa rolnego, jego specyfiki i skali działalności.
W tym roku ubezpieczyciel przygotował także nowoczesne rozwiązania dla coraz bardziej zautomatyzowanych i zaawansowanych technicznie gospodarstw. Ochroną zostaną objęte szkody związane z korzystaniem z nowoczesnych urządzeń, m.in. dronów, elektrycznych hulajnóg i rowerów, bezzałogowych pojazdów czy sprzętu pływającego. Co ważne, pakiet ubezpieczeń dobrowolnych od Wiener TU S.A. Vienna Insurance Group posiada strukturę modułową, którą można dopasować do indywidualnych potrzeb, wybierając te elementy, które chce się objąć ochroną. Analizę potrzeb i identyfikację obszarów szczególnie wymagających ubezpieczenia może w ciągu kilku minut wykonać agent ubezpieczeniowy, u którego można kupić polisę.
Najpopularniejsze szkody w ubezpieczeniach rolnych w ubiegłym roku:
- szkody masowe przy okazji zdarzeń pogodowych
- zalania budynków po opadach deszczu
- szkody z OC rolnika z udziałem zwierząt gospodarskich
- szkody przepięciowe w dobytku rolniczym i stałych elementach wnętrz
- szkody pożarowe
Źródło: Informacja prasowa Wiener