Niektórzy z nas wybierając się na aktywne wakacje zabiera ze sobą sprzęt do nurkowania lub surfingu. Jakie ubezpieczenie wybrać, by zapewnić sobie ochronę przed finansowymi skutkami utraty lub uszkodzenia tego typu sprzętu sportowego?
W turystycznych rejonach, które znane są z dobrych warunków do uprawiania konkretnych sportów znajdziemy wypożyczalnie, w których za opłatą dostaniemy niezbędny sprzęt. Turyści mogą zazwyczaj wybierać wśród różnych potrzebnych akcesoriów. Jeśli zatem amatorsko uprawiamy dany sport, tego typu rozwiązanie może okazać się dla nas najlepszą opcją. Szczególnie, że przy stosunkowo niewielkich kosztach możemy wypróbować, czy akurat ten sport jest dla nas, i nie przepłacić za coś, czego być może więcej nie użyjemy. Jednak, jeśli poważnie interesujemy się sportem albo nie mamy zaufania do rzeczy z wypożyczalni, z których korzystało już wiele osób, możemy kupić własny sprzęt sportowy. Ale zabierając tego typu akcesoria w podróż musimy pamiętać, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Tego rodzaju przedmioty nie należą do najtańszych, więc ich uszkodzenie lub utrata mogą wiązać się z dużymi wydatkami. Szczególnie, że nie zawsze możemy uchronić swój sprzęt sportowy przed kradzieżą, czy zaginięciem w transporcie. Ale odpowiednią ochronę może zapewnić nam ubezpieczenie sprzętu sportowego.
Na przykład w LINK4 zawierając umowę ubezpieczenia podróżnego, za dodatkową składką możemy rozszerzyć umowę o dodatkowe ubezpieczenie sprzętu sportowego. Produkt ten zapewni nam ochronę przed finansowymi skutkami jego utraty lub uszkodzenia. Polisa działa w Polsce lub podczas podróży zagranicznej, a zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje sprzęt sportowy wykorzystywany w popularnych aktywnościach sportowych takich jak wszelkie odmiany narciarstwa, snowboardu, surfingu, windsurfingu, saneczkarstwa, łyżwiarstwa, nurkowania, kajakarstwa. Sprzęt sportowy może być objęty ochroną ubezpieczeniową, o ile spełnia jeden warunek: stanowi naszą własność. Nie można objąć ochroną artykułów wynajętych, pożyczonych i powierzonych przez inną osobę.
Sprzęt sportowy objęty jest ochroną ubezpieczeniową wtedy, gdy:
Powyższe ubezpieczenie pozwala na uzyskanie świadczenia w razie, gdyby sprzęt sportowy został utracony w wyniku wystąpienia zdarzenia losowego (czyli zdarzenia polegającego co do zasady na gwałtownym działaniu sił przyrody, zdefiniowanego w warunkach ubezpieczenia), akcji ratowniczej prowadzonej w związku z takim zdarzeniem losowym, wypadku komunikacyjnego, udokumentowanej kradzieży z włamaniem do miejsc, w których sprzęt sportowy powinien być przechowywany. Świadczenie może zostać również wypłacone w razie utraty sprzętu sportowego w sytuacji, w której ubezpieczony utracił możliwość sprawowania opieki nad sprzętem sportowym wskutek nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Ubezpieczeniem jest też objęte zaginięcie sprzętu sportowego w trakcie transportu, jeżeli był przewożony przez zawodowego przewoźnika, pod warunkiem, że ubezpieczony dysponuje dokumentem przewozowym. W LINK4 w ramach ubezpieczenia podróżnego możemy także otrzymać świadczenie w sytuacji, gdy sprzęt nie został utracony, ale uległ uszkodzeniu. Ale uwaga! Opcja ta jest dostępna jedynie w przypadku wyjazdu zagranicznego, a uszkodzenie musi powstać w trakcie przewozu sprzętu przez zawodowego przewoźnika, na podstawie dokumentu przewozowego lub na skutek kradzieży z włamaniem do miejsc, w których sprzęt sportowy powinien być przechowywany. Co więcej, jeśli ochrona ubezpieczeniowa zostanie rozszerzona o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów zimowych lub amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka to świadczenie może zostać również uzyskane w razie, gdy ubezpieczony ulegnie wypadkowi, a jego sprzęt uszkodzi się wskutek tego zdarzenia.
Istotne jest to, że przy likwidacji szkody polegającej na uszkodzeniu sprzętu sportowego musimy liczyć się z udziałem własnym w wysokości 300 zł.
Niewątpliwie aktywny wypoczynek, w zależności od danej dyscypliny, może wiązać się z różnym poziomem ryzyka. Warto zdawać sobie sprawę, że działania, w przypadku których ryzyko to okazuje się szczególnie wysokie, są określane jako sporty ekstremalne i wiążą się z odmową wypłaty odszkodowania, jeśli dojdzie do szkody podczas ich uprawiania. Pamiętajmy jednak, że możemy rozszerzyć zakres standardowej ochrony ubezpieczeniowej o szkody, do których doszło podczas amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Sporty te są dokładnie wyszczególnione w OWU. Miejmy również na uwadze to, że ubezpieczenie nie zadziała w każdej sytuacji, do której może dojść podczas wakacji. Zwróćmy, zatem uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, które znajdują się w OWU. W zakresie ubezpieczenia sprzętu sportowego wyłączenia te mogą polegać na m.in.:
Przed zawarciem umowy zapoznajmy się nie tylko z listą wyłączeń dotyczących konkretnie sprzętu sportowego, ale także z listą wyłączeń tzw. ogólnych, które mają zastosowanie do wszystkich ryzyk.
Źródło: LINK4
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…