Nikt z nas nie życzy sobie pobytu w szpitalu. Niestety konieczność hospitalizacji (np. po wypadku), wiąże się z szeregiem konsekwencji – i to nie tylko zdrowotnych, ale też i finansowych. Co zrobić, aby czas niezdolności do pracy był dla nas nieco mniej uciążliwy? Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?
W przypadku hospitalizacji posiadając odpowiednie ubezpieczenie za pobyt w szpitalu otrzymamy odszkodowanie. Świadczenie to jest wypłacane z tytułu uszczerbku na zdrowiu, który jest wywołany chorobą lub nieszczęśliwym wypadkiem. Co istotne, możemy je otrzymywać równolegle z zasiłkiem chorobowym, który w przypadku pobytu w placówce medycznej (nie w domu, na tzw. L4) wynosi 70% naszego podstawowego uposażenia.
Ubezpieczenie pobytu w szpitalu zazwyczaj stanowi rozszerzenie polisy na życie. Innym, często wybieranym dodatkiem jest tzw. ubezpieczenie posagowe. Produkt ten chroni dziecko na wypadek śmierci rodzica. Niewątpliwie ubezpieczenie na życie, nawet w zakresie podstawowym, jest doskonałą inwestycją w przyszłość naszą i naszych bliskich.
Warto dodać, że pieniądze z polisy są przyznawane za każdy dzień hospitalizacji. Jednak niektóre umowy przewidują w tym zakresie pewne ograniczenia (wymienione w Ogólnych Warunkach Umowy). Jednym z nich jest okres pobytu w szpitalu – świadczenie może np. przysługiwać w przypadku leczenia, które trwa co najmniej 3 dni. Ubezpieczyciel może również zastrzec maksymalny okres wypłacania odszkodowania (np. 90 dni) lub dzienną kwotę świadczenia (np. 500 zł). Częstym zastrzeżeniem jest także rodzaj placówki medycznej, do której trafia chory. Informacje zawarte w OWU mogą np. obejmować wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku pobytu ubezpieczonego w ośrodku rehabilitacyjnym czy odwykowym.
Pamiętajmy o tym, że ubezpieczenie zazwyczaj zawiera wykaz powodów hospitalizacji, w przypadku których wypłacane jest świadczenie. Także rodzaj uszczerbku na zdrowiu jest ważnym parametrem warunkującym wysokość wypłacanego odszkodowania. Kolejnym parametrem, który ma wpływ na wysokość świadczenia, jest zakres kwotowy ubezpieczenia. Przekłada się on na wysokość uiszczanej przez nas składki.
Na rynku znajdziemy wiele propozycji polis ubezpieczenia indywidualnego lub grupowego, które w swoim zakresie posiadają ubezpieczenie na leczenie szpitalne. Aby wybrać najlepszą dla siebie polisę powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka kluczowych aspektów. Pamiętajmy zatem o tym, że:
Nie zapominajmy także o tym, że szczegółowe informacje o danej polisie znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto się z nimi wnikliwe zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy.
Źródło: UNIQA
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…