Categories: Top temat

Po ustaniu ubezpieczenia granicznego obywatele Ukrainy muszą zawrzeć kolejną umowę ubezpieczenia OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że ubezpieczenia graniczne OC, także te zaoferowane obywatelom Ukrainy bezpłatnie przez niektórych ubezpieczycieli, po upływie 30 dni od daty zawarcie wygasają. W takiej sytuacji są oni zobowiązani do zawarcia kolejnej umowy, na warunkach rynkowych, by zapewnić ciągłość ubezpieczeniową dla pojazdów, którymi się poruszają. 

Wjazd do kraju na zagranicznych tablicach – co z ubezpieczeniem?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy pojazd na zagranicznych tablicach rejestracyjnych wjeżdżający do Polski musi posiadać ważną ochronę od odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego. 

W praktyce oznacza to, że posiadacze pojazdów z Ukrainy mają dwie możliwości, takie jak: 

  • posiadanie ważnego ubezpieczenia OC wykupionego na Ukrainie wraz z Zieloną Kartą, 
  • zawarcie umowy ubezpieczenia OC granicznego na minimum 30 dni. 

Bezpłatne ubezpieczenie graniczne dla osób wjeżdżających z Ukrainy

Warto podkreślić, że istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia granicznego także na dłuższy okres. Przy czym przypominamy, że ubezpieczenie na 30 dni zostało zaoferowane uchodźcom z Ukrainy bezpłatnie przez 4 ubezpieczycieli. Zrobiło to PZU, Warta, Ergo Hestia i Allianz. Akcja oferowania bezpłatnych ubezpieczeń OC ruszyła 27 lutego 2022 roku, co oznacza, że pierwsze zawarte na tych zasadach umowy OC utraciły ważność. Jednocześnie kolejne osoby wjeżdżające samochodami z Ukrainy wciąż będą mogły skorzystać z bezpłatnych ubezpieczeń granicznych. 

Zapewnienie ciągłości ubezpieczeniowej OC

UFG zaznacza, że po wygaśnięciu 30-dniowego ubezpieczenia granicznego obywatele Ukrainy poruszający się pojazdami na zagranicznych rejestracjach powinni wykupić kolejne ubezpieczenie graniczne, którego minimalny okres ważności wynosi 30 dni. Ale co ważne, można je też zawrzeć na dłuższy okres, teoretycznie nawet 12 miesięcy. Obcokrajowcy mają także drugą możliwość – te osoby, które planują pozostać w Polsce na dłużej i mają ze sobą dokumenty potwierdzające własność pojazdu, mogą zarejestrować auto w Polsce i wykupić standardowe 12- miesięczne ubezpieczenia OC. Przedstawione powyżej rozwiązania pozwolą im zapewnić ciągłość ubezpieczeniową dla pojazdów, którymi się poruszają. 

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie do Grecji – co warto wiedzieć?

Grecja od lat cieszy się popularnością wśród turystów. Jeśli planujemy wyjazd do tego kraju powinniśmy poznać kilka kluczowych informacji, które…

13 godzin ago
  • Aktualności

PZU zachęca do zakupu ubezpieczenia podróżnego

Większość z nas, wybierając się na zagraniczny wyjazd, odczuwa niepewność związaną z podróżowaniem. Najlepszą receptą na te obawy jest ubezpieczenie…

13 godzin ago
  • Aktualności

TUW PZUW sfinansował zakup sprzętu pożarniczego dla leśników

TUW PZUW chroni lasy przed pożarami. Ubezpieczyciel sfinansował właśnie zakup sprzętu gaśniczego dla Nadleśnictwa Ruszów na Dolnym Śląsku. To właśnie…

13 godzin ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie samochodu przy wyjeździe zagranicznym

Przed nami długi weekend majowy. Część z nas korzystając z tego okresu wybierze się za granicę własnym samochodem. Pamiętajmy jednak,…

4 dni ago
  • Top temat

Wyjazd do Wielkiej Brytanii – jakie ubezpieczenie turystyczne kupić?

Wyjazd do Wielkiej Brytanii to dobry pomysł zarówno na dłuższy, jak i krótszy urlop. Jednak przed podróżą powinniśmy zadbać przede…

4 dni ago
  • Aktualności

Bez AC będzie trudno o odszkodowanie po kolizji z dzikiem…

W 2023 roku doszło w Polsce do 174 wypadków po najechaniu na zwierzęta, zginęło w nich 8 osób, a 202 zostały…

4 dni ago