Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała ważne informacje dla obywateli Ukrainy, które dotyczą ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli OC komunikacyjnego. Osoby wjeżdżające do Polski będą mogły skorzystać z bezpłatnych ubezpieczeń granicznych, które oferuje Hestia, PZU i Warta. 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC 

Polska Izba Ubezpieczeń przypomina, że każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. A co za tym idzie osoby wjeżdżające do Polski z Ukrainy samochodem na ukraińskiej rejestracji, powinny skorzystać z Zielonej Karty, która potwierdza ważność polisy OC. W przypadku braku tego dokumentu, po przekroczeniu granicy Polski, należy posiadać ubezpieczenie graniczne. 

Co ważne, z opublikowanych informacji wynika, że ubezpieczenie graniczne na 30 dni dla osób wjeżdżających z Ukrainy są bezpłatne – oferują je w tej chwili Hestia, PZU oraz Warta. 

OC graniczne bezpłatnie dla obywateli Ukrainy 

Do akcji włączyła się między innymi Hestia, która właśnie w ten sposób zaoferowała swoją pomoc poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie. Ubezpieczyciel zdecydował się sfinansować krótkoterminowe ubezpieczenie OC wszystkim uchodźcom przybywającym do Polski z Ukrainy. Jak możemy przeczytać, ubezpieczenie dla przyjeżdżających z objętego wojną kraju jest bezpłatne i będzie obowiązywało 30 dni. Dostępna pod numerem telefonu działa 24/7 i co ważne, jest obsługiwana przez osoby mówiące po polsku i ukraińsku. 

Na podobny krok zdecydowało się także PZU. Polisy objęte akcją są dostępne u agentów, którzy są już na wszystkich 8 przejściach granicznych. Część z nich działa już na tamtym terenie od soboty. Jak możemy przeczytać, Straż Graniczna będzie pomagała w zlokalizowaniu miejsc, gdzie znajdują się centra pracy zdalnej PZU Pomoc. Co istotne, z uwagi na bardzo trudną sytuację ubezpieczyciel zdecydował się na umożliwienie zawierania OC granicznego również zdalnie. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać pod numerem 22 505 15 63 – podobnie jak w przypadku Hestii infolinia jest obsługiwana w języku ukraińskim. 

Do pomocy poszkodowanym w wyniku wojny na Ukrainie włączyła się także Warta. Ubezpieczyciel zdecydował się sfinansować krótkoterminowe ubezpieczenie OC wszystkim uchodźcom przybywającym z Ukrainy do Polski. Podobnie jak w przypadku PZU i Hestii, ubezpieczenie oferowane przez Wartę będzie bezpłatne dla osób przyjeżdżających z objętej wojną Ukrainy i będzie obowiązywało 30 dni. 

Solidarni z Ukrainą 

Polska Izba Ubezpieczeń umieściła na swojej stronie także inne przydatne informacje, adresy i telefony dla obywateli Ukrainy. 

Pomocne informacje można znaleźć między innymi: 

  • na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych
  • na stronie Urzędu ds. Cudzoziemców
  • Ambasada Ukrainy w Warszawie (wydział konsularny): Antoniego Malczewskiego 17, 02-617 Warszawa, Tel: +48 22 621 39 79, +48 698 976 373, +48 698 976 335, +48 694 395 652, +48 664 302 194, +48 664 302 207, 
  • gorąca linia na wypadek życia, wypadku lub śmierci obywatela Ukrainy: +48 698 608 837 

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń; Hestia; Warta; PZU 

ПРИКОРДОННЕ СТРАХУВАННЯ ЦИВІЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ВІД HESTIA, PZU ТА WARTA Є БЕЗКОШТОВНИМ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ В’ЇЖДЖАЮТЬ ДО ПОЛЬЩІ