Na rosnącą ilość kolizji z udziałem tych samych osób zwrócili uwagę funkcjonariusze CBŚ w Gorzowie Wielkopolskim. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy przestępczej mogli upozorowali nawet kilkadziesiąt zdarzeń drogowych. Ustalono, że przestępcy ubezpieczeniowi działali w latach od 2013 do 2016 roku, na terenie różnych miast województwa lubuskiego.

 

Z ustaleń śledczych wynika, że w tym czasie jej członkowie mogli upozorować nawet kilkadziesiąt zdarzeń drogowych

 
Policjanci CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano 23 osoby. Na obecnym etapie śledztwa straty towarzystw ubezpieczeniowych oszacowano na ponad 160 tysięcy złotych. Na rosnącą ilość kolizji z udziałem tych samych osób zwrócili uwagę funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim. „Dzięki precyzyjnej analizie zdarzeń, a także współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi ustalono, że grupa działała od 2013 do 2016 roku, na terenie różnych miast województwa lubuskiego. Z ustaleń śledczych wynika, że w tym czasie jej członkowie mogli upozorować nawet kilkadziesiąt zdarzeń drogowych”- Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji.

 

Łącznie straty towarzystw ubezpieczeniowych na razie oszacowano na ponad 160 tysięcy złotych

 
Ustalono, że do pozorowania kolizji wykorzystywano pojazdy różnych marek, których wartość oscylowała od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Miało to istotny wpływ na wysokość odszkodowań. Łącznie straty towarzystw ubezpieczeniowych na razie oszacowano na ponad 160 tysięcy złotych.  „Zebrany materiał wskazywał na to, że w grupie istniał wyraźny podział ról, każda osoba odpowiadała za realizację innych zadań. Do uszkadzania pojazdów najczęściej dochodziło na posesji mężczyzny podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Tam też prawdopodobnie układano scenariusz zdarzenia, jaki następnie przedstawiany był w ubezpieczalniach. Sprawcami zgłoszonych kolizji najczęściej były osoby wyszukiwane przez tzw. „werbowników””- dodaje rzecznik.
 
Do uszkadzania pojazdów najczęściej dochodziło na posesji mężczyzny podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Tam też prawdopodobnie układano scenariusz zdarzenia, jaki następnie przedstawiany był w ubezpieczalniach. W zatrzymaniach osób podejrzanych uczestniczyli także antyterroryści z Gorzowa Wlkp. U dwóch z zatrzymanych policjanci znaleźli i zabezpieczyli dwie jednostki broni palnej. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a 11 osobom przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak dodaje policja, zatrzymanym ogłoszono także zarzuty dot. oszustw i wyłudzania odszkodowań, dodatkowo dwie osoby usłyszały zarzut nielegalnego posiadania broni.
 
Źródło: www.gazetalubuska.pl