Grupy Konsultacyjne w PZU wchodzą w kolejny etap rozwoju. Spotkania z brokerami i klientami korporacyjnymi koncentrują się na likwidacji szkód, zapisach polis oraz standardach obsługi. Co istotne, do dotychczasowych uczestników projektu dołączą nowe branże.
Stała współpraca z brokerami i klientami korporacyjnymi
Grupy Konsultacyjne to autorska inicjatywa PZU, która łączy przedstawicieli ubezpieczyciela, brokerów oraz klientów z sektorów o podwyższonej ekspozycji na ryzyko. Jak możemy przeczytać, w rozmowach uczestniczą już m.in. architekci i przewoźnicy, a w najbliższych miesiącach do projektu mają dołączyć kolejne środowiska. Warto podkreślić, że spotkania mają charakter roboczy. Uczestnicy analizują konkretne szkody i omawiają przebieg postępowań. Weryfikują zapisy umów oraz zakres odpowiedzialności. Wskazują miejsca wymagające doprecyzowania. Co istotne, zgłoszone wnioski trafiają do zespołów odpowiedzialnych za ofertę i organizację procesów.
– To nie marketingowa deklaracja, lecz codzienna praktyka – współtworzenie rozwiązań ramię w ramię z rynkiem. Każde spotkanie, każda zgłoszona potrzeba i każda wymiana perspektyw realnie wpływa na to, jak projektujemy procesy i produkty. Dzięki temu tworzymy rozwiązania, które nie są abstrakcyjną wizją, lecz odpowiedzią na konkretne wyzwania biznesowe. Właśnie ta konsekwentna współpraca pozwala nam budować standardy, które wzmacniają cały ekosystem i wyznaczają kierunek rozwoju dla rynku – podkreśla Adam Subczyński, Menedżer Obszaru Procesów Obsługi Ryzyk Korporacyjnych i Międzynarodowych
Analiza szkód i procedur w świetle nowych ryzyk
Jednym z głównych tematów pozostaje likwidacja szkód w segmencie korporacyjnym. Dyskusje obejmują interpretację zapisów polis oraz komunikację z klientem. Celem jest większa przejrzystość decyzji i jasność kryteriów oceny roszczeń. Znaczenie tej formuły rośnie wraz ze zmianami regulacyjnymi i gospodarczymi. Nowe obowiązki prawne oraz rozwój zagrożeń cyfrowych wpływają na profil ryzyk. Brokerzy i eksperci operacyjni sygnalizują wyzwania na wczesnym etapie. Stały dialog niewątpliwie pozwala szybciej dostosować rozwiązania do aktualnych realiów.
– Grupy Konsultacyjne PZU są jak dobrze zaprojektowany most – łączą różne światy, umożliwiając ciągły dialog. To właśnie w tej przestrzeni rodzą się decyzje, w których wiedza spotyka się z praktyką. Dzięki temu możemy szybciej identyfikować problemy, przewidywać trendy i wspólnie wypracowywać rozwiązania, które odpowiadają na realne potrzeby rynku – mówi Mariusz Kurek, Menedżer Obszaru Szkód OC Klientów Korporacyjnych.
Rozszerzenie formuły spotkań
Grupy Konsultacyjne działają w trybie ciągłym. Z opublikowanych informacji wynika, że na agendzie znajdują się zagadnienia związane z bezpieczeństwem cyfrowym, realizacją kontraktów oraz współpracą z partnerami biznesowymi. Efektem rozmów są zmiany w dokumentacji, komunikacji oraz organizacji obsługi szkód. Równolegle powstają materiały edukacyjne wspierające profesjonalistów obsługujących klientów korporacyjnych. Mają one ułatwić stosowanie wypracowanych rozwiązań w praktyce.
– Naszym celem jest budowanie rozwiązań, które nie tylko odpowiadają na potrzeby rynku, ale także je wyprzedzają. Nie chodzi o to, by ktoś miał rację – chodzi o to, by wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie. Właśnie dlatego tak cenimy sobie otwartą dyskusję i partnerskie podejście. Tylko w takim modelu możemy projektować produkty i procesy, które są naprawdę przyszłościowe i odporne na zmieniające się warunki rynkowe – mówi Bernadetta Czech, Koordynator Obsługi Szkód Klientów Korporacyjnych.
– To, co wypracowujemy w Grupach Konsultacyjnych, nie jest teorią – to praktyczne zmiany, które od razu przekładają się na większy spokój naszych Klientów. To model pracy, który powinien stać się standardem w całej branży – podsumowuje Anna Oleksik, Kierownik Zespołu Programów Ubezpieczeniowych.
Źródło: PZU SA







