Rada nadzorcza i zarząd PZU jednogłośnie wsparli Alior Bank w transakcji zakupu Banku BPH. Jak twierdzą autorzy Deklaracji wsparcia: „To potwierdzenie wiary w ekonomiczny sukces transakcji i stanowi krok w kierunku konsolidacji polskiego sektora bankowego”.
Michał Krupiński, prezes PZU SA twierdzi, że wsparcie będzie miało pozytywny wpływ na działalność całej grupy PZU wraz z jej klientami: „Dziękuję członkom zarządu i rady nadzorczej PZU SA, którzy kierując się interesem spółki, w sposób jednomyślny wsparli Alior Bank. Uważam, że ta inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na całą Grupę PZU i jej klientów. Akwizycje obok rozwoju organicznego i otwarcia na innowacje dają szansę na uczynienie z naszej firmy ważnego i silnego podmiotu na arenie międzynarodowej. Staniemy się dominującym właścicielem dziewiątego, a za dwa-trzy lata, mam nadzieję, co najmniej piątego co do wielkości banku notowanego na GPW, będącego liderem innowacji i wehikułem do realizacji kolejnych fuzji w przyszłości”.
Z kolei prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj zaznaczył, że połączenie banków spowoduje dalszy wzrost efektywności: „Podpisanie umowy dotyczącej zakupu podstawowej działalności Banku BPH potwierdza wcześniej ogłoszony zamiar dotyczący aktywnego udziału Alior Banku w konsolidacji sektora bankowego. Dzięki transakcji nabędziemy atrakcyjną i komplementarną do naszej działalności część Banku BPH. Połączenie obu podmiotów pozwoli na uzyskanie znaczących synergii oraz na dalszy wzrost efektywności”.
Zakupu przez Alior Bank wydzielonej części Banku BPH nie obejmuje portfela kredytów hipotecznych denominowanych w CHF, innych walutach obcych i polskich złotych oraz BPH TFI. Po połączeniu wydzielonej części Banku BPH i Alior Banku łączne aktywa osiągną poziom 60 mld złotych, co uplasuje Alior Bank na 9. miejscu. Doświadczenie managerów obu banków będzie stanowiło solidną podstawę do rozwoju innowacyjnej oferty produktów i usług oraz dalszego wzrostu efektywności.
„Uważam, że pojawienie się drugiego podmiotu kontrolowanego przez kapitał krajowy (oprócz lidera, czyli PKO BP), wzmacnia polski sektor bankowy. Możliwość podejmowania decyzji na miejscu powoduje, iż instytucje finansowe lepiej i szybciej wychodzą naprzeciw swoim klientom. W Polsce to właśnie banki takie jak Alior czy PKO BP są najbardziej innowacyjne”- podkreśla Kurpiński.
Źródło: www.pzu.pl