Często przy niewielkiej szkodzie nadal możemy się poruszać własnym autem. Co jednak zrobić, gdy nasz samochód nie nadaje się do użytku i wymaga naprawy? Wówczas przysługuje nam prawo skorzystania z pojazdu zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy. Jednak na jak długo nam przysługuje oraz jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać?
Na początku warto przypomnieć, komu przysługuje samochód zastępczy. Nie każdy, bowiem wie, że jeśli do kolizji lub poważniejszego wypadku doszło na trasie i zostaliśmy poszkodowani, to możemy otrzymać auto zastępcze. Praktyka pokazuje, że jeszcze do niedawna wielu kierowców nie korzystało z tej opcji, ponieważ nie było to rozwiązanie zbyt powszechnie stosowane. Jednak w tej chwili coraz więcej osób jest świadomych swoich praw, a co za tym idzie korzysta z możliwości wynajęcia samochodu. Z pewnością znacznie ułatwia to codzienne funkcjonowanie. Pamiętajmy też, że o możliwość skorzystania z auta zastępczego może starać się osoba prywatna oraz prowadząca działalność gospodarczą. Jedynym ograniczeniem, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze auta zastępczego, jest marka samochodu – nie może być ona wyższa klasą od posiadanego przez nas pojazdu. Co ważne, samochód zastępczy przysługuje nam nie tylko przy szkodzie całkowitej, ale też i częściowej. W praktyce oznacza to sytuację, w których nasze auto wymaga naprawy i nie możemy się nim bezpiecznie poruszać na drodze. Podobnie, jeśli nie jest możliwe przywrócenie stanu naszego pojazdu sprzed wypadku. Wiele osób zastanawia się jednak na ile przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy.
Warto być świadomym tego, że to na jak długo przysługuje nam samochód zastępczy jest ściśle powiązane z rodzajem szkody. Jeśli doszło do szkody częściowej, to poszkodowany kierowca ma prawo korzystać z pojazdu zastępczego do momentu, aż jego samochód zostanie naprawiony. Zazwyczaj oznacza to czas, który jest potrzebny na zgłoszenie szkody, ocenę rozmiaru szkód, a także samą naprawę auta.
Natomiast w przypadku szkody całkowitej możemy korzystać z samochodu zastępczego od momentu wypadku aż do dnia, w którym jesteśmy w stanie kupić nowe auto. Ale uwaga! Musimy to odpowiednio uargumentować tak, aby ubezpieczyciel wiedział, dlaczego mamy nabyć samochód akurat w podanym przez nas terminie. Istotne jest jednak to, że poszkodowany nie musi zwracać pojazdu zastępczego natychmiast po wypłacie odszkodowania.
Aby otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy musimy wyrazić taką chęć już w momencie zgłaszania szkody. Ubezpieczyciel wyjaśni nam wówczas, jak wygląda taka procedura. Zazwyczaj kierowca wynajmuje samochód i po zakończeniu naprawy własnego pojazdu przekazuje fakturę do ubezpieczyciela sprawcy. Pamiętajmy jednak, by wcześniej zapoznać się z ewentualnymi wykluczeniami. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów wynajmu auta – taka sytuacja może nastąpić np. kiedy używaliśmy swojego samochodu bardzo rzadko.
Istotne jest to, że nie możemy domagać się od ubezpieczyciela sprawcy pieniędzy na wypożyczenie samochodu, którego jeszcze nie wynajęliśmy – otrzymanie środków jeszcze przed opłaceniem wynajmu nie jest możliwe. Możemy to zrobić dopiero wówczas, gdy zapłacimy i odbierzemy fakturę od firmy wynajmującej. Pamiętajmy jednak, że aby uniknąć wszelkich nieporozumień, powinniśmy uzyskać wszystkie informacje u ubezpieczyciela zaraz po kolizji.
Warto dodać, że jeśli zależy nam na możliwości wynajmu samochodu zastępczego w każdej sytuacji – także, kiedy do kolizji dojdzie z naszej winy, warto dodatkowo zadbać o ubezpieczenie AC.
Źródło: https://mtu24.pl/samochod-zastepczy-z-oc-sprawcy-na-jak-dlugo-ci-przysluguje/
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…