Często przy niewielkiej szkodzie nadal możemy się poruszać własnym autem. Co jednak zrobić, gdy nasz samochód nie nadaje się do użytku i wymaga naprawy? Wówczas przysługuje nam prawo skorzystania z pojazdu zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy. Jednak na jak długo nam przysługuje oraz jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać? 

Samochód zastępczy z OC – komu przysługuje? 

Na początku warto przypomnieć, komu przysługuje samochód zastępczy. Nie każdy, bowiem wie, że jeśli do kolizji lub poważniejszego wypadku doszło na trasie i zostaliśmy poszkodowani, to możemy otrzymać auto zastępcze. Praktyka pokazuje, że jeszcze do niedawna wielu kierowców nie korzystało z tej opcji, ponieważ nie było to rozwiązanie zbyt powszechnie stosowane. Jednak w tej chwili coraz więcej osób jest świadomych swoich praw, a co za tym idzie korzysta z możliwości wynajęcia samochodu. Z pewnością znacznie ułatwia to codzienne funkcjonowanie. Pamiętajmy też, że o możliwość skorzystania z auta zastępczego może starać się osoba prywatna oraz prowadząca działalność gospodarczą. Jedynym ograniczeniem, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze auta zastępczego, jest marka samochodu – nie może być ona wyższa klasą od posiadanego przez nas pojazdu. Co ważne, samochód zastępczy przysługuje nam nie tylko przy szkodzie całkowitej, ale też i częściowej. W praktyce oznacza to sytuację, w których nasze auto wymaga naprawy i nie możemy się nim bezpiecznie poruszać na drodze. Podobnie, jeśli nie jest możliwe przywrócenie stanu naszego pojazdu sprzed wypadku. Wiele osób zastanawia się jednak na ile przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy. 

Auto zastępcze – ile czasu można korzystać? 

Warto być świadomym tego, że to na jak długo przysługuje nam samochód zastępczy jest ściśle powiązane z rodzajem szkody. Jeśli doszło do szkody częściowej, to poszkodowany kierowca ma prawo korzystać z pojazdu zastępczego do momentu, aż jego samochód zostanie naprawiony. Zazwyczaj oznacza to czas, który jest potrzebny na zgłoszenie szkody, ocenę rozmiaru szkód, a także samą naprawę auta. 

Natomiast w przypadku szkody całkowitej możemy korzystać z samochodu zastępczego od momentu wypadku aż do dnia, w którym jesteśmy w stanie kupić nowe auto. Ale uwaga! Musimy to odpowiednio uargumentować tak, aby ubezpieczyciel wiedział, dlaczego mamy nabyć samochód akurat w podanym przez nas terminie. Istotne jest jednak to, że poszkodowany nie musi zwracać pojazdu zastępczego natychmiast po wypłacie odszkodowania

Co zrobić, by otrzymać samochód zastępczy? 

Aby otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy musimy wyrazić taką chęć już w momencie zgłaszania szkody. Ubezpieczyciel wyjaśni nam wówczas, jak wygląda taka procedura. Zazwyczaj kierowca wynajmuje samochód i po zakończeniu naprawy własnego pojazdu przekazuje fakturę do ubezpieczyciela sprawcy. Pamiętajmy jednak, by wcześniej zapoznać się z ewentualnymi wykluczeniami. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów wynajmu auta – taka sytuacja może nastąpić np. kiedy używaliśmy swojego samochodu bardzo rzadko. 

Wypożyczenie auta – na co zwrócić uwagę? 

Istotne jest to, że nie możemy domagać się od ubezpieczyciela sprawcy pieniędzy na wypożyczenie samochodu, którego jeszcze nie wynajęliśmy – otrzymanie środków jeszcze przed opłaceniem wynajmu nie jest możliwe. Możemy to zrobić dopiero wówczas, gdy zapłacimy i odbierzemy fakturę od firmy wynajmującej. Pamiętajmy jednak, że aby uniknąć wszelkich nieporozumień, powinniśmy uzyskać wszystkie informacje u ubezpieczyciela zaraz po kolizji. 

Warto dodać, że jeśli zależy nam na możliwości wynajmu samochodu zastępczego w każdej sytuacji – także, kiedy do kolizji dojdzie z naszej winy, warto dodatkowo zadbać o ubezpieczenie AC. 

Źródło: https://mtu24.pl/samochod-zastepczy-z-oc-sprawcy-na-jak-dlugo-ci-przysluguje/