Jazda na nartach daje wiele radości, jednak uprawianie tego sportu wiąże się z ryzykiem kontuzji. Dlatego pamiętajmy, że dobrym ubezpieczeniu. Mimo tego, że polisa nie zapobiega upadkom, sprawi, że nie będziemy narażeni na finansowe konsekwencje związane z leczeniem urazów.
Ubezpieczenie turystyczne w góry
Pamiętajmy o tym, że dobre ubezpieczenie na narty spełni swoją funkcję tylko wtedy, gdy zakres ochrony będzie dopasowany do naszych potrzeb. Warto też zwrócić uwagę na to, by sumy ubezpieczenia wystarczały na rekompensatę szkód. Z pewnością ubezpieczenie wyjazdu na narty za granicę powinno obejmować koszty leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym, a także koszty poszukiwania i ratownictwa oraz ochronę sprzętu sportowego.
Tym bardziej, że na stokach dochodzi dosyć często do wypadków na nartach. Tego typu sytuacja może być bardzo kłopotliwa – szczególnie, jeśli do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie za granicą. Wówczas służby ratownicze ściągną nas ze stoku i zwiozą toboganem (górskimi saniami) albo znacznie droższym śmigłowcem do szpitala. A za granicą – inaczej niż w Polsce, taka pomoc jest płatna. Dlatego pamiętajmy, że dobre ubezpieczenie turystyczne pokryje kosztów ratownictwa i sprawi, że rachunek za akcję ratowniczą pokryje ubezpieczyciel. Dzięki temu w pełni będziemy mogli skupić się na swoim zdrowiu.
Ubezpieczenie na narty
W trudnej sytuacji docenimy także ubezpieczenie kosztów leczenia, które zapewni nam zwrot kosztów opieki medycznej niezależnie od tego, czy skorzystamy z usług publicznej, czy prywatnej służby zdrowia. Ubezpieczenie kosztów leczenia przydaje się mimo tego, że w państwach Unii Europejskie na podstawie karty EKUZ możemy skorzystać z państwowych przychodni i szpitali w nagłych przypadkach na takich samych zasadach, jak obywatele państwa, w którym się znajdujemy. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że EKUZ zapewnia tylko podstawową opiekę i nie pokryje kosztów leczenia w prywatnych placówkach ani kosztów ratownictwa górskiego. Z tego powodu ubezpieczenie turystyczne podczas wyjazdu w góry jest bardzo ważne.
Z pewnością po kontuzji przyda się także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki polisie otrzymamy pieniądze za uszczerbek na zdrowiu. Pozwoli to np. na pokrycie wydatków na leczenie i rehabilitację po powrocie do kraju.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego
Miłośnicy sportów zimowych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że narciarski sprzęt sportowy jest cenny, dlatego warto objąć go ubezpieczeniem. Pamiętajmy jednak o tym, że polisa zapewnia ochronę tylko wówczas, gdy sprzęt jest pod opieką. Odszkodowanie otrzymamy, gdy zniszczymy narty podczas upadku, ale już nie w sytuacji, gdy ktoś je nam ukradnie w czasie, gdy pozostawimy je bez opieki.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Istotnym elementem polisy narciarskiej jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Tego typu ochrona przyda się, gdy z naszej winy zderzymy się z innym narciarzem i wyrządzimy mu szkodę. Zwłaszcza, że w krajach alpejskich jest wysoka świadomość praw przysługujących poszkodowanym, a roszczenia po uszkodzeniu ciała potrafią sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. A przecież nigdy nie wiemy, na kogo wpadniemy na nartach. Parę lat temu było głośno o pechowym narciarzu z Polski, który na stoku potrącił jednego z prezesów z londyńskiego City. Prezes po wypadku przez dłuższy czas nie mógł pracować, a co za tym idzie sprawca zdarzenia musiał mu zapłacić za utracone dochody. Jeśli nasze ubezpieczenie narciarskie będzie zawierać OC, wydatki tego typu pokryje ubezpieczyciel.
Źródło: Europa Ubezpieczenia