Rowery elektryczne czy hulajnogi to doskonały środek transportu. Niestety z uwagi na rozwijane prędkości tego typu sprzęt stanowi także potencjalne ryzyko dla innych uczestników ruchu. Dlatego użytkownicy jednośladów na prąd powinni zadbać o ubezpieczenie OC. 

Ubezpieczenie OC dla użytkowników jednośladów – czy warto? 

Mimo tego, że obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC nie ciąży na właścicielach rowerów i hulajnóg elektrycznych, warto rozważyć zakup takiej polisy. Szczególnie, jeśli często poruszamy się rowerem po mieście. Duży ruch uliczny wiąże się z większym ryzykiem najechania na nieuważnego pieszego czy uszkodzeniem zaparkowanego lub poruszającego się po drodze pojazdu. 

Ubezpieczenie OC dla rowerzysty zapewnia ochronę w przypadku spowodowania rożnego rodzaju szkód. Dzięki polisie to ubezpieczyciel poniesie wszelkie koszty związane z usunięciem skutków takiego zdarzenia. Pamiętajmy, że wydatki związane z koniecznością naprawy uszkodzonego przez nas pojazdu lub pokrycia kosztów leczenia potrąconego pieszego mogą być bardzo wysokie. Z pewnością warto zabezpieczyć się na taką ewentualność, wykupując polisę o podobnym działaniu do OC samochodowego. 

Co obejmuje polisa OC dla rowerzystów? 

Nawet, jeśli rowerem poruszamy się ostrożnie i przestrzegamy przepisów może się zdarzyć, że staniemy się sprawcą kolizji. Niestety w takiej sytuacji zostaniemy potraktowani, tak jak każdy inny kierowca. Co ciekawe, nie każdy rowerzysta zdaje sobie z tego sprawę. A przecież, koszty naprawy niektórych elementów w nowoczesnych samochodach mogą wynieść setki, a nawet tysiące złotych. Dlatego ubezpieczenie OC dla rowerzystów to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy musieli ponosić ogromnych kosztów finansowych. 

Przykładowo polisa OC dla Ekocyklistów oferowana przez LINK4 chroni nas w wielu przypadkach, które można podzielić na dwie kategorie: 

  • rzeczowe (np. uszkodzenie czyjegoś samochodu) – nie tylko, gdy jesteśmy sprawcą kolizji, ale także wtedy, gdy zarysujemy lub w inny sposób uszkodzimy np. pojazd na parkingu. Wówczas ubezpieczyciel pokryje koszt wymiany, naprawy czy też lakierowania danego elementu karoserii. 
  • osobowe (np. uszkodzenie ciała osoby trzeciej) – podczas jazdy po ścieżkach rowerowych może się zdarzyć, że najedziemy, potrącimy lub wpadniemy w pieszego, w wyniku czego odniesie on obrażenia. 

OC dla ekocyklistów – kto może kupić ubezpieczenie? 

W przypadku wspomnianej wyżej oferty ekocyklistą określany jest właściciel jedno- lub wielośladowego środka transportu, napędzanego za pomocą silnika elektrycznego lub siłą mięśni poruszającej się nim osoby. Warunkiem zawarcia umowy jest konstrukcja, która ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h. OC na rower, hulajnogę elektryczną bądź zwykłą z pewnością warto wykupić, jeśli codziennie poruszamy się wyżej wymienionymi rodzajami pojazdów. Unikniesz wówczas wielu kłopotów związanych z usuwaniem wyrządzonych szkód. 

Co ważne, OC dla ekocyklistów chroni konkretną, wskazaną imiennie osobę, ale nie ogranicza się do jednego pojazdu. W praktyce oznacza to, że ubezpieczony może poruszać dowolnym urządzeniem spełniającym warunki określone w zapisach OWU. 

Źródło: Link4