Każdy doświadczony kierowca powinien wiedzieć już czym jest ubezpieczenie OC. Tego typu polisa chroni posiadaczy samochodów przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Jak wiadomo polisa OC jest w Polsce obowiązkowa. Jednak, dlaczego tak jest?
Na początku warto przypomnieć, że obowiązek posiadania OC pojazdu został zawarty w Ustawie z dnia z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Artykuł 4. wskazuje, że do ubezpieczeń obowiązkowych należą ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów.
Co istotne, za brak polisy OC kierowcom grożą kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ich wysokość jest zależna od typu pojazdu oraz długości przerwy w ubezpieczeniu – a obliczane są na podstawie wysokości płacy minimalnej w danym roku.
Warto zdawać sobie sprawę, że naprawa uszkodzonego pojazdu czy też leczenie osoby poszkodowanej w wypadku spowodowanym przez nas może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami. I to właśnie przed takimi konsekwencjami ma chronić wykupione w ubezpieczenie OC. Dzięki ważnej polisie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania za szkody, do których doprowadziliśmy podczas użytkowania pojazdu.
Jeśli poruszając się samochodem bez wykupionego ubezpieczenia OC spowodujemy szkodę na mieniu lub co gorsze szkodę osobową (czyli poszkodowany będzie człowiek), odszkodowanie zostanie wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Warto jednak wiedzieć, że UFG na pewno wystąpi do nas z regresem, czyli w praktyce oznacza to, że zażąda zwrotu wypłaconych odszkodowań i świadczeń.
To, że OC zabezpiecza nas i nasze prawa wówczas, gdy dojdzie do wypadku w Polsce wiemy. Jednak to nie wszystko. Zakup obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wiąże się również z dodatkową korzyścią – swobodnego poruszania się po praktycznie wszystkich europejskich drogach, bez obaw o wypadek za granicą. Polisa OC oraz System Zielonej Karty sprawia, że poszkodowani w wypadku komunikacyjnym spowodowanym przez kierowcę samochodu zarejestrowanego za granicą oraz osoby podróżujące za granicą mogą liczyć na odszkodowanie. Jest to możliwie bez konieczności zakupu OC na granicy każdego z europejskich państw.
Śmiało można stwierdzić, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu zostało wprowadzone przede wszystkim po to, by chronić interesy wszystkich uczestników ruchu – zarówno poszkodowanych, jak i kierowców, którzy spowodowali wypadek. Pamiętajmy, że konsekwencje jazdy bez OC mogą być kosztowne, dlatego zawsze powinniśmy dbać o to, by posiadać ważną polisę OC.
Źródło: MTU24.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…