Nie każdy wie, że decydując się na ulepszenie swojego auta powinniśmy wszelkie zmiany zgłosić ubezpieczycielowi. W innym razie w razie zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową możemy spodziewać się niższego odszkodowania. Co ważne tuning samochodu ma znaczenie zarówno w przypadku polisy OC, jak i Autocasco.
Najczęściej tuning definiuje się jako zabieg, którego celem jest zmiana seryjnych parametrów samochodu i dostosowanie go do indywidualnych gustów właściciela. Specjaliści wyróżniają trzy zasadnicze rodzaje tuningów samochodów, a każdy z nich odnosi się do modyfikacji innych elementów pojazdu. I tak możemy rozróżnić:
Koszty związane z tuningiem auta często przewyższają wartość pojazdu. Wszelkie zmiany powinny być zgłoszone ubezpieczycielowi, szczególnie zaś tuning mechaniczny i elektroniczny, który wpływa na osiąganie większych prędkości przez samochód. Natomiast tuning optyczny należy zgłosić jedynie w przypadku ubezpieczenia Autocasco, ponieważ z reguły nie wpływa on na bezpieczeństwo jazdy, a jedynie na wygląd zewnętrzny i wartość samochodu.
Nie każdy zadaje sobie sprawę z tego, że wysokość składki OC może wzrosnąć po tuningu samochodu. Jednak dużo zależy tak naprawdę od tego jakiś zmian dokonaliśmy w pojeździe. Jeśli modyfikacja dotyczy wyglądu samochodu np. przyciemnienia szyb lub montażu alufelg, to dla ubezpieczyciela nie powinno mieć to większego znaczenia. Z kolei w przypadku zmian, które doprowadziły do zwiększenia maksymalnej prędkości auta, zakład ubezpieczeń może zdecydować się na podwyższenie ceny za ubezpieczenie OC.
Pamiętajmy też o tym, że dużym ułatwieniem w przypadku konieczności wypłaty odszkodowania z OC będą wszelkie rachunki, faktury i paragony za części, które kupiliśmy i zamontowaliśmy w samochodzie. Dlatego warto je zbierać. Jeżeli jednak nie posiadamy dokumentów, które potwierdzają tuning auta, możemy skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który za kilkaset złotych dokona wyceny pojazdu. Najważniejsze jest jednak to, żeby informować swojego ubezpieczyciela o wszelkich zmianach na bieżąco, zanim jeszcze wydarzy się wypadek.
Jak już wyżej wspominaliśmy tuning samochodu to inwestycja, która wpływa na wartość pojazdu. W związku z tym cena ubezpieczenia autocasco również wzrośnie. Z tego powodu wszelkie zmiany należy zgłaszać ubezpieczycielowi także w trakcie trwania umowy. W innym razie, przy wyliczaniu wysokości odszkodowania, zostanie uwzględniona wartość pojazdu sprzed tuningu.
Trzeba się także liczyć z tym, że nie każdy zakład ubezpieczeń dopuszcza taką możliwość i dodatkowe wyposażenie nie zawsze będzie podlegało ubezpieczeniu w ramach Autocasco. Niektórzy ubezpieczyciele ograniczają też wartość i liczbę elementów wyposażenia dodatkowego, które mają zostać objęte polisą. To bardzo indywidualna kwestia, dlatego zawsze przed wykupieniem ubezpieczenia należy zapoznać się szczegółowo z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).
Decydując się na tuning pojazdu powinniśmy zadać sobie pytanie odnośnie tego, czy montaż nieseryjnych elementów zawieszenia lub mocniejszego silnika może wpłynąć na odmowę wypłaty odszkodowania.
Praktyka pokazuje, że tuning samochodu, który polega na poprawie osiągów a tym samym podnosi ryzyko kolizji, nie stanowi podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania. Jeśli w trakcie trwania umowy ubezpieczenia dokonamy jakichkolwiek zmian, powinniśmy je jedynie niezwłocznie zgłosić swojemu ubezpieczycielowi. Jak już pisaliśmy powyżej zmiany, które wpływają na zwiększenie osiągów auta, takie jak wymiana silnika na mocniejszy, mogą spowodować podwyższenie składki, ze względu na większe ryzyko wypadku. Ale właśnie odpowiednio wczesne poinformowanie ubezpieczyciela o dokonanych zmianach sprawi, że nie powinno być problemu z wypłatą odszkodowania.
Przypominamy, że w przypadku ubezpieczenia OC, musimy zgłosić tuning mechaniczny i elektroniczny. Jeżeli natomiast decydujemy się na zakup polisy AC, to do towarzystwa ubezpieczeniowego musimy zgłosić każdy rodzaj tuningu. Nawet w trakcie trwania umowy ubezpieczenia pracownik firmy oceni istotność wprowadzonych modyfikacji i jeżeli uzna, że tuning samochodu ma wpływ na wysokość składki OC lub AC, to dokona odpowiedniej rekalkulacji, a następnie poinformuje nas, ile powinniśmy dopłacić.
Niezwykle ważne jest to, by samochód po tuningu spełniał warunki przepisów ruchu drogowego. A wszelkie zmiany nie mogą zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Zabronione jest między innymi przyciemnianie szyb bocznych, które przepuszczają mniej niż 70% światła. Niedopuszczalna jest również taka zmiana, że opony i felgi wystają poza obrys pojazdu. Szczegółowe warunki techniczne, jakie musi spełniać każde auto uczestniczące w ruchu drogowym, zostały zawarte w art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Pamiętajmy o tym, że tuning pojazdów nie jest zabroniony, jednak montowane części muszą być dopuszczone do użytku na drogach publicznych tzn. muszą posiadać odpowiednią homologację. Dlatego tak ważne jest to, by wszelkich modyfikacji dokonywać wyłącznie w profesjonalnych warsztatach, które o to zadbają. Sam tuning powinniśmy także odpowiednio udokumentować. Wówczas w razie poniesionych szkód, przedstawienie dowodów na to, że wszelkie zmiany zostały wykonane zgodnie z przepisami będzie dużo łatwiejsze.
Źródło: UNIQA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…