Pomimo tego, że osoby zatrudnione posiadają ubezpieczenie zdrowotne to wielu z nas decyduje się na wykupienie dodatkowej ochrony. Niewątpliwie problemy zdrowotne mogą generować znaczne koszty, dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć. Jaki jest zatem koszt ubezpieczeń zdrowotnych?
Warto zdawać sobie sprawę, że w naszym kraju bezpłatny dostęp do placówek publicznej służby zdrowia nie jest zagwarantowany dla wszystkich. Prawo tego typu świadczeń mają zagwarantowane określone grupy osób, w tym przede wszystkim osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, prowadzące własną działalność gospodarczą, emeryci, renciści, dzieci, studenci czy osoby zarejestrowane jako bezrobotne. Co istotne, prawo do publicznej opieki zdrowotnej nabywa się z chwilą zgłoszenia do ubezpieczenia. Nie każdy też wie, że osoby ubezpieczone mogą zgłosić do ubezpieczenia również członków rodziny, w tym m.in. małżonka czy dziecko.
Niestety osoby np. świadczące usługi w ramach umowy o dzieło czy szukające pracy, ale niezarejestrowane jako bezrobotne chcąc skorzystać z opieki zdrowotnej bez dodatkowych opłat muszą dobrowolnie wykupić ubezpieczenie w NFZ bądź prywatnie.
Składka za ubezpieczenie zdrowotne w NFZ wynosi 9% podstawy wymiaru. Parametr ten ustala się, biorąc pod uwagę deklarowany miesięczny dochód, który jednak nie może być niższy od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (włącznie z wpłatami z zysku). Z kolei osoba bezrobotna, która nie jest zarejestrowana w urzędzie pracy może nabyć ubezpieczenie w oparciu o ogólnie przyjęte stawki. Wysokość składki wynosi 9% podstawy wymiaru, która zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Co istotne, osoby chcące mieć alternatywę dla publicznej ochrony zdrowia, mogą wykupić prywatny pakiet. Koszt takiego ubezpieczenia zdrowotnego waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od wybranej opcji. Ubezpieczenie to daje nam dostęp do konsultacji medycznych, badań, zabiegów czy dodatkowych świadczeń medycznych w prywatnych placówkach. Czas oczekiwania na nie zazwyczaj jest krótki. Pamiętajmy o tym, że szczegółowy zakres prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od oferty konkretnego ubezpieczyciela.
Chcąc dodatkowo zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych na wypadek zajścia nieprzewidzianych zdarzeń, możemy także rozważyć zakup ubezpieczenia na życie z rozszerzeniem o umowy dodatkowe np. na wypadek zachorowania czy następstw wypadku. Taka polisa chroni finansowo naszych bliskich na wypadek, gdyby nas zabrakło. W takim przypadku osoby przez nas uposażone otrzymają świadczenie. Pieniądze te pomogą im w poniesieniu pilnych wydatków, kosztów utrzymania i comiesięcznych, stałych opłat. Na przykład ubezpieczenie na życie dostępne w Nationale-Nederlanden – w zależności od wybranej opcji dodatkowej – pozwala także na uzyskanie wsparcia w przypadku różnych problemów ze zdrowiem. Możemy ubezpieczyć się m.in. na wypadek pobytu w szpitalu lub operacji, leczenia za granicą, poważnych chorób takich jak chociażby nowotwór, cukrzyca, udar czy zawał serca, czy też na wypadek skutków nieszczęśliwego wypadku jak uszkodzenia ciała czy trwałe inwalidztwo, a także na wypadek niezdolności do pracy. Pieniądze uzyskane z ubezpieczenia możemy wydać na sfinansowanie leczenia lub na inne cele.
Źródło: Nationale-Nederlanden
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…