Utrata sprawności na skutek nieszczęśliwego wypadku niesie za sobą poważne konsekwencje, nie tylko zdrowotne czy społeczne, ale też i finansowe. Często osoba poszkodowana nie może podjąć dalszej pracy, a dodatkowo obciążona jest kosztami leczenia i rehabilitacji. Jednak w takim przypadku może nam pomóc polisa ubezpieczeniowa. 

Niepełnosprawność po wypadku – czym jest? 

Zgodnie z większością definicji niepełnosprawność określana jest jako ograniczenie lub brak zdolności do zapewnienia sobie samodzielnie życia indywidualnego i społecznego w normalnym wymiarze. Może być ona efektem wrodzonego lub nabytego uszkodzenia, np. na skutek wypadku. 

Praktyka pokazuje, że niepełnosprawność powstaje bardzo często w efekcie wypadku komunikacyjnego. Jednak do nieszczęśliwego zdarzenia, które jest tak poważne w skutkach, może dojść prawie wszędzie – także w pracy, w czasie uprawiania sportu czy podczas wycieczki. Niestety niepełnosprawność po wypadku niesie ze sobą poważne skutki finansowe, takie jak: 

  • duże wydatki związane z rehabilitacją, 
  • wysokie koszty związane z dodatkowymi badaniami i leczeniem, 
  • wydatki związane z zakupem potrzebnego sprzętu medycznego i leków, 
  • utrata pracy lub konieczność zmiany stanowiska, 
  • zmniejszenie wpływów finansowych spowodowanym niemożnością wykonywania pracy (stale lub czasowo). 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że część z nich może zostać zminimalizowana dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu na życie. Tym bardziej, że istnieje możliwość rozszerzenia polisy o różnego rodzaju pakiety, które będą nas wpierały w walce o powrót do pełnej sprawności. 

Niepełnosprawność po wypadku a ubezpieczenie na życie 

Oferowane przez Nationale-Nederlanden ubezpieczenie na życie dedykowane jest dla osób od 1. do 66. roku życia i jest ważne przez 10 lat. Polisa zapewnia wszechstronną ochronę nie tylko nam, ale też i naszym najbliższym – jedna umowa może objąć nawet 10 osób. Co ważne, działa przez 24 godziny, na całym świecie. 

Tego typu umowa stanowi zabezpieczenie sytuacji finansowej naszych bliskich na wypadek naszej śmierci. A przy rozszerzeniu polisy o ubezpieczenie na wypadek niezdolności do samodzielnego życia lub pracy można zyskać dodatkowe wsparcie finansowe. Wypłacone świadczenie będziemy mogli wydać dowolny cel, np. spłatę kredytu, uregulowanie zobowiązań czy dalszą edukację. 

Ubezpieczenie na życie możemy rozbudować o dodatkowe pakiety – wówczas zyskamy wsparcie finansowe oraz pomoc assistance również w innych sytuacjach, które są związane z niepełnosprawnością po wypadku. Jedną z opcji jest ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu. Tego typu ochrona działa zazwyczaj, jeśli hospitalizacja trwa nie krócej niż 3 kolejne dni. Świadczenie otrzymamy również, gdy zajdzie konieczność przeprowadzenia operacji lub leczenie się przedłuży. Ubezpieczyciel pomoże nam także w organizacji dodatkowych badań i konsultacji ze specjalistami – pokryje też ich koszty. Dodatkowa umowa jest ważna przez 5 lat i może być przedłużana na kolejne lata. 

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków 

Polisa na życie może także zawierać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Tego typu opcja będzie dla nas wsparciem, gdy w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia doznamy uszkodzenia ciała. Co więcej, obejmuje nie tylko złamania lub zwichnięcia, ale również trwałe uszkodzenia (niepełnosprawność po wypadku). Polisę możemy rozszerzyć o dodatkowe pakiety – w ich ramach ubezpieczyciel oferuje nam praktyczne wsparcie w trudnej sytuacji. Zorganizuje, a także opłaci badania, konsultacje ze specjalistami lub niezbędny sprzęt rehabilitacyjny. Ubezpieczenie NNW działa przez 5 lat od momentu podpisania umowy. 

Jak widać w wielu przypadkach samodzielnie możemy zdecydować, co wchodzi w zakres naszego ubezpieczenia na życie. Pamiętajmy też, że szczegółowe informacje na temat interesującego nas zakresu ubezpieczenia a także warunków wypłaty świadczeń znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – zapoznajmy się z nimi przed podpisaniem umowy. 

Źródło: Nationale-Nederlanden