Ostatnie miesiące pokazały jak ważne jest to, by mieć łatwy dostęp do dobrej opieki medycznej. Niestety w przypadku zdrowia i diagnostyki ogromną rolę odgrywa czas. Nie każdy jednak wie, że w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego można korzystać z różnego rodzaju świadczeń medycznych tj. wizyty u specjalistów bezgotówko i bez limitów. Jak zatem wybrać taką polisę i jakie świadczenia gwarantuje ubezpieczenie zdrowotne? Podpowiadamy poniżej.
Każdy, kto choć raz wymagał kontaktu ze specjalistą w ramach państwowej służby zdrowia, wie jak długo trzeba czekać na taką wizytę. Jeżeli jeszcze wymagane są dalsze badania czy konsultacje czas postawienia diagnozy znacznie wydłuża się, co w przypadku dalszego leczenia odgrywa ogromną rolę. Dlatego odpowiednio wcześnie warto rozważyć zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zastanawiając się nad jego wyborem, obok szybkich terminów pod uwagę należy brać również zakres oferowanego produktu.
Porównując dostępne na rynku ubezpieczeń polisy zdrowotne warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę właśnie na to, jaki ma zakres. W praktyce oznacza to, że musimy sprawdzić liczbę spraw, które możemy załatwić bezgotówkowo w ramach oferowanej ochrony ubezpieczeniowej. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?
Tak jak już wcześniej wspominaliśmy w przypadku diagnostyki niezwykle istotną rolę odgrywa czas. W obliczu podejrzenia choroby nikt nie chce czekać na wizytę u specjalisty kilka miesięcy. Podobnie jest w przypadku różnych zabiegów czy badań. Warto sprawdzić, w jakich placówkach można skorzystać z danego ubezpieczenia i czy jest przewidziany jakiś limit wizyt lub na jakich zasadach muszą być wydane skierowania do lekarzy konkretnych specjalizacji.
Dużą wygodą jest możliwość bezgotówkowej konsultacji u lekarza specjalisty czy wykonania konkretnego badania. Ogranicza to wszelkie formalności do minimum. Oznacza to, że w ramach regularnego opłacania składki możemy korzystać bez limitu z zakresu usług, znajdujących się w zakresie posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego. Co ważne umowa ubezpieczenia może być rozłożona na miesięczne opłaty. Takie elastyczne płatności nie obciążają domowego budżetu, więc warto sprawdzić przed zawarciem ubezpieczenia zdrowotnego czy dany ubezpieczyciel umożliwia taką formę opłaty za polisę.
Kto z nas nie chciałby dostać się do specjalisty bez skierowania, szczególnie, jeśli zależy nam na czasie. Dlatego zanim zdecydujemy się na zawarcie polisy zdrowotnej warto sprawdzić jak wygląda kwestia skierowań i czy możemy je pominąć w kontakcie ze specjalistą. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego zazwyczaj takie wizyty możemy umówić bezpośrednio i to bez limitu.
W przypadku diagnostyki dużą rolę odgrywa również to, by wszelkie nadania laboratoryjne czy specjalistyczne wykonać w dość szybkim terminie. Rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy badanie endoskopowe są dosyć kosztowne, jeśli decydujemy się na nie prywatnie. Z tego powodu ubezpieczenie zdrowotne będzie znacznie korzystniejsze dla naszego portfela.
Decydując się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego warto również zwrócić uwagę na to, jakie badania obejmuje, a także na możliwości i zakres oferowanych usług. Niektóre produkty ubezpieczeniowe umożliwiają, bowiem rozszerzenie ochrony np. o świadczenia związane z pobytem w szpitalu np. po operacji, czy opcję rehabilitacji po odniesionej kontuzji.
Kolejny czynnik, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze prywatnej opieki medycznej to jej ogólnodostępność. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić w ilu placówkach możemy zrealizować wizyty i badania w ramach takiego ubezpieczenia. Oprócz liczby, upewnijmy się, jaki jest zasięg usług np. czy obszar ten rozciąga się na teren całego kraju. Bowiem dostęp do specjalistów w różnych miastach czy mniejszych miejscowościach w całym kraju to niewątpliwy atut ubezpieczenia zdrowotnego.
Najczęściej ubezpieczenia zdrowotne pozwalają na korzystanie z placówek w ramach jednej konkretnej sieci np. Lux Med czy Medicover lub z większej ilości takich punktów w ramach różnych sieci. Co ważne ta druga opcja daje nam zdecydowanie więcej możliwości.
Niezwykle istotne jest również to, by w ramach posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego istniała możliwość odbycia wizyty u lekarza w placówce spoza dedykowanej listy i otrzymania wówczas zwrotu poniesionych kosztów. Oznacza to, bowiem nieograniczony dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej. Dodając do tego usługi telemedyczne, opiekę medyczną mamy w zasadzie na wyciągnięcie ręki, bez wychodzenia z domu.
Po zweryfikowaniu oferowanego zakresu usług medycznych oraz placówek, w których możemy z niego skorzystać warto sprawdzić czy ubezpieczenie zdrowotne pozwala także na objęcie ochroną rodziny, małżonka/partnera i dzieci. Jeśli tak, warto upewnić się czy nasi najbliżsi w ramach jednej umowy ubezpieczenia zyskają dostęp do takiego samego zakresu usług jak my.
Dla wielu rodziców niezwykle istotny będzie pełny zakres specjalizacji dziecięcych. Szybki dostęp nie tylko do pediatry, ale również do laryngologa, okulisty, ortopedy w nagłej sytuacji może być bezcenny.
Natomiast w przypadku przyszłych rodziców, dobrą perspektywą będzie możliwość prowadzenia ciąży w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego te opcje warto zweryfikować przed wyborem odpowiedniej polisy.
Czas to jedno z najważniejszych kryteriów, jakie powinniśmy brać pod uwagę wybierając ubezpieczenie zdrowotne. Zapoznając się z ofertami ubezpieczycieli, Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, czy materiałami marketingowymi zwróćmy uwagę na to, czy gdzieś znajdują się informacje na temat terminów wizyt, czasu oczekiwania na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu czy specjalistami. Nawet, jeśli są to widełki czasowe, jak np. wizyta u ortopedy – od 2 do 5 dni. Bowiem w ten sposób otrzymamy konkretną informację i sami będziemy mogli ocenić, czy taka szybkość załatwienia sprawy zdrowotnej będzie dla nas zadowalająca. Przykładowo w ubezpieczeniu Compensy Multi Zdrowie wystarczy 1 dzień roboczy, aby dostać się do internisty. Z kolei w przypadku lekarza specjalisty, od kontaktu w sprawie takiej wizyty do jej realizacji mija maksymalnie 5 dni roboczych.
Źródło: Compensa TU S.A. VIG
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…