Pandemia koronawirusa wkroczyła w nowy etap globalnego rozprzestrzeniania się. Zarażonych zostało ponad 200 tysięcy osób. Korzystając z porad telemedycznych pacjenci i lekarze mogą uniknąć niepotrzebnych wizyt, zmniejszając ryzyko zarażenia się COVID-19. Ubezpieczyciele od dawna oferują przy swoich produktach porady medyczne, jednak dotychczas Klienci nie korzystali z nich chętnie. Czy obecna sytuacja coś zmieni?

Czym jest telemedycyna?

Telemedycyna to świadczenia medyczne realizowane przy użyciu systemów teleinformatycznych. Mogą odbywać się w formie rozmowy telefonicznej, czatu lub video-czatu a ich celem jest ocena stanu zdrowia pacjenta. Taka forma kontaktu zapewnia możliwość konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu, co znacznie ogranicza możliwości zakażenia się koronowirusem.  W skład zdalnej porady wchodzi najczęściej:

  • Udzielenie porady lekarskiej i zaleceń co do dalszego postępowania,
  • Interpretacja wyników badań,
  • Wystawianie e-recept, zwolnień i skierowań lekarskich,
  • Opieka nad pacjentami przewlekle chorymi, łącznie z monitorowaniem parametrów życiowych,
  • Konsultacje skomplikowanych przypadków medycznych z innymi lekarzami, którzy pracują w odległych placówkach.

Ubezpieczenia zdrowotne a telemedycyna

Aktualnie telemedycyna jest jedną z prężniej rozwijających się dziedzin pomocniczych medycyny. Wielu ubezpieczycieli rozbudowało swoją ofertę ubezpieczeń zdrowotnych właśnie o usługi telemedyczne. Na rynku ubezpieczeń produkty te są dostępne między innymi w PZU, AXA, Signal Iduna, InterRisk, Compensie i Allianz. Jednak dotychczas Klienci rzadko korzystali z takiej formy kontaktu z lekarzami. Mimo tego, że jest coraz popularniejsza wciąż budzi nieufność. Statystyki jednak pokazują, że rozwiązanie to jest bardzo wygodne i przyjazne dla pacjenta. Większość osób, które korzystało ze zdalnej porady lekarskiej deklaruje, że skorzysta z tej formy kontaktu w przyszłości.

W Polsce telemedycyna dopiero raczkuje ale wydarzenia ostatnich tygodni mogą spowodować, że będzie cieszyła się dużą popularnością. Koronawirus może sprawić, że zdalna opieka lekarska stanie się niezbędnym narzędziem. Sytuacja epidemiologiczna w kraju determinuje to, że wiele osób zostaje w domach i decyduje się na konsultacje online ze specjalistami. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne mogą okazać się wówczas doskonałym zabezpieczeniem.

Źródło: opracowanie na podstawie informacji prasowych TU