Wyrok TSUE (Trybunał Sprawiedliwości UE) orzekł, że pojęcie „ruch pojazdów” nie obejmuje sytuacji, kiedy pojazd był wykorzystywany w czasie wypadku jako narzędzie pracy – w omawianej sprawie byłby to ciągnik rolniczy – lecz jako generator siły napędowej do opryskiwacza.

 
To sedno najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który musi być uwzględniany w całej Unii do tzw. likwidacji szkód powypadkowych spowodowanych przez pojazdy pracujące jak maszyny. Wniosek dla właścicieli takich maszyn jest następujący: zadbajcie o dodatkowe ubezpieczenie OC.
 

Do TSUE zwrócił się portugalski sąd apelacyjny, który rozpatruje pozew o zadośćuczynienie wdowca po Marii Alves

 
Kobieta, pracując w winnicy, poniosła śmierć zmiażdżona przez ciągnik, który zsunął się z drogi gruntowej.  Ciągnik stał z włączonym silnikiem, napędzając opryskiwacz. Sąd portugalski wiedział oczywiście, że TSUE definiuje szeroko pojęcie ruchu pojazdów na użytek ubezpieczenia OC komunikacyjnego, oraz że obejmuje ono każde korzystanie z pojazdu zgodne z normalnym przeznaczeniem. Pytanie było takie, czy obejmuje też wykorzystanie – w tym wypadku traktora – jako maszyny, bez wprawiania go w ruch.
 

„Ruch pojazdów” w tym przypadku był generatorem siły napędowej

 
Trybunał orzekł, że pojęcie „ruch pojazdów” nie obejmuje sytuacji, kiedy pojazd był wykorzystywany w czasie wypadku jako narzędzie pracy.  W omawianej sprawie byłby to ciągnik rolniczy – lecz jako generator siły napędowej do opryskiwacza.
 
 
Tomasz Młynarski z Biura Rzecznika Finansowego wyjaśnia: „Orzeczenie TSUE zapewne zmodyfikuje orzecznictwo naszego Sądu Najwyższego, który bardzo szeroko ujmował zakres odpowiedzialności z OC komunikacyjnego. Zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, którzy nie mają obowiązkowego OC, wzrośnie znaczenie ubezpieczeń dobrowolnych. Na przykład na budowach masowo używa się pojazdów – maszyn: betoniarek, spychaczy, ale problem może dotyczyć także np. śmieciarek. A wypadki są bardzo kosztowane w skutkach”.
 
sygn. akt C – 514/16
 
Źródło: www.rp.pl