1 stycznia zmianie uległa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nowymi przepisami ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić całą kwotę z umów ubezpieczenia na życie z UFK bez pomniejszania jej o podatek od zysków kapitałowych. Od teraz to po stronie podatnika leży konieczność rozliczenia swojego podatku.
1 stycznia 2024 roku zmieniła się ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 z późn. zm.). Na mocy nowych przepisów ubezpieczyciel nie jest już płatnikiem zryczałtowanego podatku od dochodów uzyskanych z lokowania środków w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (tzw. podatku Belki). A co za tym idzie, towarzystwo jest zobowiązane do wypłacenia całej kwoty z ubezpieczenia bez pomniejszania jej o podatek od zysków kapitałowych. To podatnik sam będzie zobowiązany do rozliczenia swojego podatku.
Jak to będzie wyglądało w praktyce? Ubezpieczyciel będzie zobowiązany przesłać podatnikowi informację PIT-8C do końca lutego roku następującego po wypłacie. Dokument ten będzie zawierał kwotę przychodów podatnika i poniesionych przez niego kosztów uzyskania przychodów z wypłat, które zrealizował w poprzednim roku kalendarzowym. Jak możemy przeczytać, PZU Życie SA pierwsze informacje z danymi za rok 2024 roześle do klientów do końca lutego 2025 roku. W kolejnym kroku podatnik będzie musiał samodzielnie rozliczy swój podatek, z uwzględnieniem ewentualnych innych dochodów (o których mowa w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) uzyskanych w danym roku kalendarzowym. Co istotne, podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek w ustawowym terminie (w przypadku dochodów uzyskanych za 2024 rok do 30 kwietnia 2025 roku), w urzędzie skarbowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania.
Z opublikowanych informacji wynika, że dla produktów, których dotyczy zmiana, czyli lokujących środki w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, informacja o nowym sposobie rozliczania podatku znajdzie się w każdym piśmie z rozliczeniem wypłaty wysyłanym po 1 stycznia 2024 roku oraz w przekazywanym raz do roku liście rocznicowym. Odpowiednia informacja pojawi się także na wnioskach o wypłatę, zarówno w wersjach papierowych, jak i funkcjonujących wersjach elektronicznych.
Z pewnością warto zadbać o to, by dane osobowe i adresowe zawarte w umowach były aktualne. Dzięki temu ubezpieczyciel sprawnie i prawidłowo wypełni wszystkie nowe zadania. Poza przekazaniem informacji PIT-8C do podatnika, obowiązkiem towarzystwa będzie także przesłanie jej do urzędu skarbowego właściwego dla jego miejsca zamieszkania.
Źródło: PZU SA
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…
28 listopada w siedzibie Generali Polska w Warszawie odbyła się konferencja, która podejmowała tematykę kluczowych wyzwań…
Końcówka roku dla wielu rolników wiąże się z koniecznością ubezpieczenia gospodarstwa rolnego. Właśnie teraz jest…