InterRisk i Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” oraz MACIF zawarło strategiczne porozumienie, które dotyczy objęcia przez spółkę z grupy VIG pakietu udziału w „TUW” w drodze nabycia aktywów, które do tej pory należały do MACIF i podmiotów grupy MACIF.
 

Z opublikowanego komunikatu przez InterRisk można dowiedzieć się, że w wyniku transakcji firma staje się znaczącym udziałowcem i partnerem „TUW”. InterRisk zaznacza jednak, że nie będzie podmiotem dominującym w kontekście podziału głosów na Walnym Zgromadzeniu ubezpieczyciela. Zawarta umowa inwestycyjna zapewnia poszanowanie i utrzymanie wzajemności ubezpieczeniowej przez „TUW” oraz podmiotowość jej członków, którzy posiadają prawo głosu na Walnym Zgromadzeniu oraz ich udział w organie nadzorującym. W komunikacie poinformowano również, że celem podjęcia współpracy z „TUW” jest wzmocnienie pozycji na polskim rynku ubezpieczeń. Z kolei dla MACIF transakcja jest możliwością do większego zaangażowania się w budowanie przewagi na swoich rynkach strategicznych. VIG angażując się kapitałowo w TUW „TUW” jest kolejnym krokiem w kierunku umocnienia swojej pozycji na polskim rynku ubezpieczeń.
 

Czekanie na decyzję

 
Cała transakcja zostanie sfinalizowana, gdy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Komisja Nadzoru Finansowego wydadzą zgodę i wszystko zostanie zatwierdzone przez organy statutowe obu towarzystw.
 
Całą sprawę skomentował Franz Fuchs, dyrektor generalny VIG Polska:
 
„Inicjatywa InterRisk doskonale wpisuje się w strategię Grupy VIG, która zakłada, że osiągniemy na polskim rynku ubezpieczeń 10% udział. Będziemy dążyć do zachowania odrębnej tożsamości i specyfiki działania „TUW”, jednocześnie zapewniając jako Vienna Insurance Group fachowe wsparcie w kluczowych obszarach działalności”
 
Natomiast Piotr Narloch, prezes zarządu InterRisk powiedział:
 
„Strategia InterRisk na lata 2018-2020 zakłada jak najszerszą kooperację z partnerami w celu tworzenia oferty komplementarnej i korzystnej dla klientów. Współpraca z „TUW” taką synergię znakomicie buduje”
 
Ewa Stachura-Kruszewska, prezes zarządu „TUW” zaznacza również, że firmy wzajemnie skorzystają ze swoich silnych stron tworząc wiarygodny, nowoczesny potencjał, który jest zdolny do szybkiego rozwoju. Z kolei według Henryka Daniłowskiego, przewodniczącego rady nadzorczej „TUW”, transakcja wzmacnia bezpieczeństwo towarzystwa zachowując jednocześnie dotychczasowe uprawnienia członków we wpływaniu na jego strategię rozwoju.
 
Przypominamy, że InterRisk chce przejąć ok. 56,83% udziałów w kapitale zakładowym ”TUW” oraz ponad 51% w kapitale udziałowym. Koncentracja, o której mowa jest w zgłoszeniu do UOKiK, ma obejmować 34,57% głosów na Walnym Zgromadzeniu „TUW”. Oznacz to, że nie będzie sprawowana przez InterRisk samodzielna kontrola nad towarzystwem zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tj. z 2017 r., poz. 229 ze zm.).
 
Źródło: www.gu.com.pl,