Każdego dnia dbasz o ochronę ubezpieczeniową swoich Klientów, ale czy pamiętasz o swoim obowiązkowym ubezpieczeniu OC Agenta? Niestety przez swoją nieuwagę możesz zapłacić nawet 1000 euro. Nie ryzykuj! Już teraz sprawdź, czy spełniłeś obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia w danym roku kalendarzowym.
OC Agenta – kiedy należy kupić ubezpieczenie?
Na początku warto przypomnieć, że agent ubezpieczeniowy wykonujący czynności agencyjne na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń, zgodnie z załącznikiem do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej (art. 20 ust. 3 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń). Istotne jest to, że już w dniu zawarcia umowy agencyjnej z drugim towarzystwem (w zakresie tego samego działu ubezpieczeń) powstaje obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ( tzw. OC Agenta). Niestety doświadczenie pokazuje, że niekiedy w natłoku codziennej pracy można o tym zapomnieć. W efekcie multiagent może spotkać się z przykrymi konsekwencjami finansowymi.
Kara za brak OC Agenta
Agent ubezpieczeniowy, który nie spełnił swojego ustawowego obowiązku zobligowany jest do wniesienia opłaty na rzecz budżetu państwa za każdy rok kalendarzowy pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej. Istotną kwestią jest to, że uiszczenie jej nie zwalnia z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Ile wynosi kara za brak OC Agenta ubezpieczeniowego? Wysokość opłaty jest uzależniona od okresu pozostawania agenta ubezpieczeniowego bez ochrony ubezpieczeniowej w każdym roku kalendarzowym i wynosi równowartość w złotych kwoty:
- 200 euro – w przypadku, gdy okres ten nie przekracza 3 dni,
- 500 euro – w przypadku, gdy okres ten przekracza 3 dni, ale nie przekracza 14 dni,
- 1000 euro – w przypadku, gdy okres ten przekracza 14 dni (art. 20 ust. 9 udu).
Równowartości w złotych wyrażonych w euro kwot przelicza się według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w tabeli kursów nr 1 w roku, w którym organ nadzoru dokonał wezwania.
Nie tylko konsekwencje finansowe
Jak wiadomo praca w branży ubezpieczeniowej może wiązać się z ryzykiem popełnienia błędu lub przeoczenia, szczególnie w natłoku licznych regulacji czy nowych obowiązków. W związku z tym, że to agent ubezpieczeniowy odpowiada za naruszenie przepisów ustawy o dystrybucji ubezpieczeń czy też ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej lub za szkody wyrządzone klientom w wyniku bezprawnego działania lub zaniechania, to on powinien dbać o swoje obowiązkowe ubezpieczenie OC Multiagenta. Tym bardziej, że brak polisy może nieść ze sobą nie tylko odczuwalne konsekwencje finansowe, ale też utratę wiarygodności w oczach klientów. Niewątpliwie nie warto ryzykować.
Źródło: Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń