Towarzystwa ubezpieczeniowe AXA Życie, TUnŻ Europa i Pramerica Życie, dołączyli do tej grupy ubezpieczycieli, która zawarła kompromis z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ugoda dotyczy opłat likwidacyjnych w polisach na życie.

Dołączenie kolejnych ubezpieczycieli do grupy tych, co obniżają koszty, oznacza że UOKiK zakończył ponad połowę prowadzonych obecnie postępowań dotyczących tego obszaru (dziewięć z siedemnastu). W przypadku dwóch pierwszych ubezpieczycieli (AXA Życie, TUnŻ Europa) kompromis polega na obniżce kosztów przy rozwiązywaniu umów, natomiast Pramerica Życie rezygnuje z jakichkolwiek opłat.
 
W TU AXA Życie warunki umowy przewidują, że towarzystwo obniży opłaty posiadaczom 39 rodzajów umów (indywidualnych i grupowych), oferowanych bezpośrednio oraz przez przedstawicieli banków (m. in. mBank, Idea Bank, BNP Paribas). Polisy ze składką regularną – w ich przypadku koszty nie przekroczą 25% zgromadzonych środków, natomiast w umowach ze składką jednorazową maksymalny pułap obciążeń wyniesie 7,5%.
 
W TUnŻ Europa obowiązywać będą zmiany w 46 zakwestionowanych w postępowaniu wzorców umów ubezpieczenia z UFK (indywidualnych i grupowych). W polisach ze składką regularną maksymalny pułap opłat likwidacyjnych wyniesie 25% wartości rachunku, natomiast w umowach ze składką jednorazową – 4% wartości rachunku lub zainwestowanej składki. Klienci Europy otrzymają listownie odpowiednie aneksy do umów, a informacja o nowych warunkach odstąpienia znajdzie się też na stronie internetowej zakładu. Także każdy zainteresowany rozwiązaniem umowy otrzyma taka informację.
 
Natomiast firma Pramerica Życie zrezygnowała z pobierania od klientów całkowicie. Zarówno w przypadku zawierania nowych umów jak i tych, które Towarzystwo już zawarło. Informacje o odstąpieniu od opłat ubezpieczyciel przekaże konsumentom, zarówno pocztą tradycyjną jak i elektroniczną, a także za pośrednictwem konta w portalu klienta indywidualnego. Komunikat w tej sprawie zostanie też zamieszczony na stronie internetowej Pramerica.
 
UOKiK, że będzie monitorował wykonanie decyzji w oparciu o sprawozdania złożone przez ubezpieczycieli. Należy dodać,, że wcześniej kompromis z Urzędem zawarły Allianz, Aviva, Nationale Nederlanden, MetLife, PKO Życie i PZU Życie. Wciąż trwają postępowania wobec Aegon TUnŻ, Compensa TUnŻ, Generali Życie, Open Life, Skandia Życie, STUnŻ Ergo Hestia, TUnŻ Warta oraz UNIQA TUnŻ.
 
Źródło: www.gu.com.pl