Z najnowszego raportu, opublikowanego 28 maja br. przez agencję S&P Global Ratings wynika, że podtrzymała ona ocenę ratingową Grupy PZU na poziomie A-. Analitycy jednocześnie zmienili perspektywę ze stabilnej na pozytywną. Ocena ta, wyróżnia Grupę PZU na całym polskim rynku finansowym.
Zmiana perspektywy dla Grupy PZU
Agencja S&P zrewidowała perspektywę dla Grupy PZU (PZU SA, PZU Życie SA oraz TUW PZUW) ze stabilnej na pozytywną. Analitycy w swojej opinii wskazali m.in. na dobre wyniki operacyjne w 2023 r. i w pierwszym kwartale 2024 r., a także solidną pozycję kapitałową i znaczące bufory kapitałowe nawet w skrajnych scenariuszach stress testów.
– Perspektywa pozytywna wskazuje, że możemy rozważyć podniesienie oceny ratingowej, jeśli Grupa nadal będzie przechodzić z powodzeniem nasze hipotetyczne testy warunków skrajnych, a jej efektywność w obszarze ubezpieczeń i bankowości pozostanie wysoka i stabilna – piszą analitycy Standard & Poor’s.
Skuteczne realizowanie strategii
Warto przypomnieć, że w poprzednim raporcie z 1 marca br. S&P podtrzymała dla PZU ocenę A- z perspektywą stabilną. Uzasadniając obecną zmianę perspektywy na pozytywną wskazano, że doceniono Grupę PZU za udokumentowane osiągnięcia w realizacji strategii, w tym ambitnych celów postawionych przed biznesem ubezpieczeniowym i bankowym. Podkreślono również wysoki zysk netto i zwrot na kapitale w ub.r., znacząco lepsze od rezultatów konkurentów w kraju i za granicą, oraz kontynuację dobrych wyników w pierwszym kwartale tego roku. W ocenie analityków S&P, Grupa PZU skutecznie odpowiada na wyzwania na rynku ubezpieczeniowym.
– Uważamy, że Grupa dalej będzie osiągała ponadprzeciętne wyniki, gdyż PZU w ostatnich latach obronił swoją wiodącą pozycję na rynkach ubezpieczeń majątkowych i na życie w Polsce – oceniają analitycy S&P.
Mocna pozycja kapitałowa Grupy PZU
Co istotne, analitycy oczekują, że Grupa PZU nadal będzie osiągać wyniki lepsze od konkurentów, wypracowując w latach 2024-2026 roczne zyski na poziomie 3,6-5,5 mld zł, co przełoży się na zwrot na kapitale w przedziale 13-17%.
Przy okazji obecnego raportu podkreślono także mocną pozycję kapitałową Grupy PZU, pomimo regularnych wypłat stosunkowo wysokich dywidend. Potwierdza to wysoki poziom jej wypłacalności na koniec 2023 r. (229%). Analitycy spodziewają się, że Grupa utrzyma znaczne bufory kapitałowe w ramach modelu S&P w latach 2024-2026, i to pomimo zmienności na rynku kapitałowym wpływającej na poziom kapitałów własnych.
Należy dodać, że S&P Global Ratings ocenia PZU od roku 2004 i ocena ta nigdy nie znalazła się poniżej poziomu A-.
Źródło: PZU SA