Automatyczna wypłata odszkodowania bez jakichkolwiek formalności – tak ma działać ubezpieczenie od opóźnienia lotu sprzedawane przez grupę AXA pod nazwą Fizzy. Szczegóły umowy zapisywane są w rozproszonym rejestrze transakcji ethereum.

 

Fizzy ma być rynkowym testem tzw. ubezpieczeń parametrycznych

 
W takich produktach wypłata z góry określonej kwoty uzależniona jest od spełnienia się określonego warunku. Nie określa się wielkości straty klienta i nie przeprowadza procesu likwidacji szkody. Kwota świadczenia może jednak być powiązana z parametrem (np. kategorią sztormu, dobową sumą opadów na metr kwadratowy itp.)
 

Konstrukcja Fizzy opiera się na automatycznym weryfikowaniu danych przewoźników

 
Dzięki sięgnięciu po publicznie dostępne dane o rozkładach lotów i rzeczywistych terminach startów i lądowań, klient nie musi składać żadnych dokumentów. Jeśli opóźnienie przekroczy 2 godziny, na rachunek posiadacza polisy trafiają pieniądze.
 

Klient, który chce się zabezpieczyć przed kłopotami w podróży, wypełnia prosty formularz zawierający numer biletu

 
Po zaakceptowaniu symulacji kosztu i wysokości wypłaty, ewentualnie zmianie parametrów, podaje się dane osobowe. Następnym krokiem jest opłacenie składki. Cały proces można przeprowadzić z poziomu smartfona, do 15 dni przed datą wylotu. Po zakupie dane polisy (cena, odszkodowanie, oczekiwany czas początku lotu itp.) zapisywane są w publicznym łańcuchu bloków ethereum. W ten sposób zmiana warunków produktu nie jest możliwa po zawarciu umowy – zapewnia to konstrukcja rozproszonego rejestru transakcji. „Nie prosimy Cię, żebyś ufał blockchainowi, robimy to raczej po to, żeby udowodnić, że proces jest godzien zaufania” – czytamy w FAQ przygotowanym przez AXA.
 

W przyszłym roku po okresie testów, ubezpieczenie ma być dostępne dla wszystkich powietrznych tras

 
Na początek ochronę można kupić tylko na loty transatlantyckie do USA z lotniska Charlesa de Gaulle’a. Ubezpieczenia parametryczne i technologia blockchain mogą okazać się fundamentem dla nowego rynku prostych, wyspecjalizowanych produktów zapewniających ochronę przed różnego rodzaju ryzykami. Przykładowo dane pochodzące ze stacji metereologicznych mogą pełnić rolę „wyzwalacza” wypłaty dla ubezpieczających się przed ulewnymi deszczami. Technologia leżąca u podstaw kryptowalut może służyć nie tylko do bezpiecznego uwiecznienia warunków transakcji, ale dzięki użyciu tzw. smart contracts, również do zainicjowania wypłaty w sposób w pełni automatyczny.
 
Źródło: www.bankier.pl