Koniec okresu przejściowego w relacjach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ma konsekwencje dla dalszych stosunków politycznych i gospodarczych między obydwiema stronami. Od 1 stycznia 2021 roku zmianie uległy między innymi formalności związane z podróżowaniem na Wyspy, dlatego też Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zebrało najważniejsze informacje dotyczące tego tematu. Prezentujemy je poniżej.
Od 1 stycznia 2021 roku, a więc po zakończeniu okresu przejściowego, zasady przemieszczania się między Zjednoczonym Królestwem i państwami członkowskimi Unii Europejskiej zmieniły się w istotny sposób.
– Zjednoczone Królestwo w rozumieniu prawa Unii Europejskiej stało się państwem trzecim i w związku z tym zajdą istotne zmiany w stosunku dla podróżujących między obydwoma stronami. Należy je uwzględnić przy planowaniu podróży do tego kraju – przypomina Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Dlatego, jak radzi PBUK, przy planowaniu podróży należy sprawdzić aktualne przepisy dotyczące przemieszczania się między Wielką Brytanią, a państwami Unii Europejskiej. Bowiem w związku z tym, że osiągnięto porozumienie w sprawie zakończenia członkostwa, sukcesywnie publikowane będą szczegóły określające wzajemne realizacje między obu stronami, w tym także w zakresie ruchu transgranicznego.
Jakie zatem dokumenty należy mieć podczas podróży do Wielkiej Brytanii? Niezbędne mogą okazać się:
Co oznacza, że od 1 stycznia 2021 roku w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii wskazane jest to, byśmy posiadali przy sobie ważny certyfikat Zielonej Karty wystawiony na pojazd, którym się poruszamy. Warto pamiętać też, że stosowne certyfikaty można otrzymać u ubezpieczyciela, u którego mamy wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zasada ta obowiązywać będzie również wobec obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii chcących wjechać na teren EOG.
Jak podaje PBUK planując podróż do Wielkiej Brytanii warto jeszcze zwrócić uwagę na:
Aktualnie przykładowe limity obowiązujące przy wjeździe do Wielkiej Brytanii wynoszą: alkohole – 4 litry wyrobów spirytusowych, 9 litrów win musujących, 18 litrów pozostałych win, 16 litrów piwa, i np. 200 sztuk papierosów. W przypadku innych produktów warto upewnić się, co do tego, jakie ich ilości możemy przy sobie posiadać, bowiem ich przekroczenie będzie się wiązało z koniecznością opłaty celnej liczonej w wartości całości przewożonych towarów.
Również wracając z Wielkiej Brytanii należy uwzględnić limity określone przepisami państw członkowskich UE, jakie aktualnie obowiązują przy przyjazdach z państw trzecich.
Jednak warto mieć na uwadze to, że w związku z Brexitem tego rodzaju ochrona przestanie już obowiązywać. Dlatego wybierając się w podróż powinniśmy zadbać o zawarcie ubezpieczenia kosztów leczenia w czasie podróży zagranicznej w jednym z krajowych zakładów ubezpieczeń. Tym bardziej, że brak polisy może skutkować koniecznością osobistego poniesienia stosunkowo wysokich kosztów opieki medycznej w Wielkiej Brytanii.
Z tego powodu konieczne będzie sprawdzenie u swojego operatora, z jakim partnerem w Wielkiej Brytanii ma on podpisaną umowę i wg jakich stawek rozliczane będą połączenia.
Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…