Koniec okresu przejściowego w relacjach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ma konsekwencje dla dalszych stosunków politycznych i gospodarczych między obydwiema stronami. Od 1 stycznia 2021 roku zmianie uległy między innymi formalności związane z podróżowaniem na Wyspy, dlatego też Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zebrało najważniejsze informacje dotyczące tego tematu. Prezentujemy je poniżej.
Od 1 stycznia 2021 roku, a więc po zakończeniu okresu przejściowego, zasady przemieszczania się między Zjednoczonym Królestwem i państwami członkowskimi Unii Europejskiej zmieniły się w istotny sposób.
– Zjednoczone Królestwo w rozumieniu prawa Unii Europejskiej stało się państwem trzecim i w związku z tym zajdą istotne zmiany w stosunku dla podróżujących między obydwoma stronami. Należy je uwzględnić przy planowaniu podróży do tego kraju – przypomina Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Dlatego, jak radzi PBUK, przy planowaniu podróży należy sprawdzić aktualne przepisy dotyczące przemieszczania się między Wielką Brytanią, a państwami Unii Europejskiej. Bowiem w związku z tym, że osiągnięto porozumienie w sprawie zakończenia członkostwa, sukcesywnie publikowane będą szczegóły określające wzajemne realizacje między obu stronami, w tym także w zakresie ruchu transgranicznego.
Jakie zatem dokumenty należy mieć podczas podróży do Wielkiej Brytanii? Niezbędne mogą okazać się:
Co oznacza, że od 1 stycznia 2021 roku w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii wskazane jest to, byśmy posiadali przy sobie ważny certyfikat Zielonej Karty wystawiony na pojazd, którym się poruszamy. Warto pamiętać też, że stosowne certyfikaty można otrzymać u ubezpieczyciela, u którego mamy wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zasada ta obowiązywać będzie również wobec obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii chcących wjechać na teren EOG.
Jak podaje PBUK planując podróż do Wielkiej Brytanii warto jeszcze zwrócić uwagę na:
Aktualnie przykładowe limity obowiązujące przy wjeździe do Wielkiej Brytanii wynoszą: alkohole – 4 litry wyrobów spirytusowych, 9 litrów win musujących, 18 litrów pozostałych win, 16 litrów piwa, i np. 200 sztuk papierosów. W przypadku innych produktów warto upewnić się, co do tego, jakie ich ilości możemy przy sobie posiadać, bowiem ich przekroczenie będzie się wiązało z koniecznością opłaty celnej liczonej w wartości całości przewożonych towarów.
Również wracając z Wielkiej Brytanii należy uwzględnić limity określone przepisami państw członkowskich UE, jakie aktualnie obowiązują przy przyjazdach z państw trzecich.
Jednak warto mieć na uwadze to, że w związku z Brexitem tego rodzaju ochrona przestanie już obowiązywać. Dlatego wybierając się w podróż powinniśmy zadbać o zawarcie ubezpieczenia kosztów leczenia w czasie podróży zagranicznej w jednym z krajowych zakładów ubezpieczeń. Tym bardziej, że brak polisy może skutkować koniecznością osobistego poniesienia stosunkowo wysokich kosztów opieki medycznej w Wielkiej Brytanii.
Z tego powodu konieczne będzie sprawdzenie u swojego operatora, z jakim partnerem w Wielkiej Brytanii ma on podpisaną umowę i wg jakich stawek rozliczane będą połączenia.
Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…